Zwierzęta - jaką rolę pełnią w naszym życiu?

Zwierzęta - jaką rolę pełnią w naszym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia, 2017

Zwierzęta należy kochać. Dopóki nie zrobisz tego, nie zrozumiesz prawdziwej szlachetności ani przebudzenia emocjonalnego uzdrawiającego duszę. Psy, koty lub inne zwierzęta – nieważne, jak małe, niespokojne czy wyjątkowe one są – wzbogacają nasze życie. Miłość do nich pomoże Ci zrozumieć, że ich uczucia są tak samo cenne jak ludzkie.

Każdy z nas niejeden raz czytał o przewagach posiadania zwierzaka. Ale o wiele bardziej ciekawe jest odkrywanie ich wpływu na zdrowie publiczne.

Według licznych różnych badań, zwierzęta zapobiegają licznym wizytom u lekarza, co z kolei pozwala zaoszczędzić około 3 milionów euro w skali roku na opiece zdrowotnej w takich krajach, jak na przykład Niemcy czy Austria.

Kochając zwierzęta, widzisz w ich oczach własne odbicie. W tym spojrzeniu, które zawsze od Ciebie czegoś oczekuje, zachęca do bawienia się, wywołuje uśmiech na Twojej twarzy i szlachetne emocje. Jedyne, czego pragną w zamian, to miłość.

Każdy potrafi z miłością opowiedzieć o chwili, gdy przyprowadził do domu tego wyjątkowego gościa i jak to wywróciło świat do góry nogami. Adopcja psa lub uratowanie ulicznego kotka, głodnego, brudnego i potrzebującego miłości, coś w Tobie przebudza.

To niczym zapalenie światła wewnątrz Ciebie. Coś tak prostego zaczyna Cię zmieniać, by uczynić Cię lepszym człowiekiem.

Kot i motyl

Zooterapia

Zacznijmy od historii Klaudii, kobiety z chorobą Alzheimera, która jakiś czas temu straciła wszelkie zainteresowanie światem. Żadna z aktywności przeprowadzanych w jej domu nie miała efektu, za wyjątkiem jednej procedury: zooterapia przy pomocy czterech małych psów.

Klaudia szczególnie przepadała za jednym z tych kundelków. Potrzeba było jednego spojrzenia, by jej twarz się rozjaśniła. Pupilek dodawał jej energii i pomagał połączyć się z rzeczywistością. Taki sposób terapii zawsze był skuteczny.

Trochę później, wzięła pieska w swoje ramiona, pocałowała go i powiedziała mu całe mnóstwo rzeczy. Dzięki tej interakcji, samopoczucie Klaudii się polepszyło i nie potrzebowała już takiej ilości leków, jak wcześniej. Zwierzęta to najlepsze lekarstwo.

Zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie “Granice w psychologii”, to “przebudzenie” mogło być spowodowane aktywacją oksytocyny, znanej jako hormon miłości i uczucia.

Gdy jej poziom się zwiększa, doświadczamy psychologicznych i fizjologicznych reakcji łańcuchowych, w wyniku czego stajemy się bardziej obecni i otwarci na wszytko, co się wiąże z emocjami (przytulania, pieszczoty, czułe słowa, itp.).

Chłopiec i pies leżą na dywaniku

Zwierzęta i ich spojrzenie

Czasami, jednym prostym spojrzeniem zwierzęta potrafią połączyć się emocjonalnie w sposób o wiele lepszy, niż ludzie. Zwierzęta mają naprawdę niesamowitą zdolność do emocjonalnego połączenia się, nawet poprzez najprostszy gest.

Jest to znany fakt, iż między psem a jego właścicielem ustala się bardzo autentyczny i szczery kontakt wzrokowy, wzmacniający istniejącą między nimi więź.

Istnieje wiele różnych rodzajów miłości, lecz miłość do zwierzęcia jest czymś naprawdę wyjątkowym, podkreśla bowiem nasze najlepsze cechy i pomaga nam stać się lepszym człowiekiem.

Według ciekawych badań opublikowanych w “Science Magazine”, psy potrafią rozpoznawać ludzkie uśmiechy, okazywać empatię, a nawet interpretować nasze emocje po prostu patrząc nam w oczy.

To wszystko jest wynikiem wieloletniej wspólnej ewolucji, w trakcie której powstała ta wyjątkowa więź, wykraczająca daleko poza rasę czy wielkość. Pochodzi prosto z genów i – oczywiście – serca.

Zwierzęta - małpa przytula kota

Odzwierciedlamy się w oczach naszych zwierzaków

Ludzie często mówią, iż oczy naszych zwierząt odzwierciedlają naszą duszę. To jest takie prawdziwe.

  • Jeśli wychowane przez Ciebie zwierzęta uciekają przed Tobą ze strachem w oczach, coś z pewnością jest nie tak. Strach jest produktem negatywnych emocji.
  • Często wracasz do domu w złym humorze ze łzami płonącymi niczym ziarenka piasku w oczach. W tym momencie tylko kilka rzeczy może mieć taki sam efekt terapeutyczny jak dostrzeganie własnego odbicia w oczach swego psa lub kota. To tak jakby Cię przytulały i mówiły, że wszystko będzie w porządku.
  • Dla Twojego zwierzaka jesteś najpiękniejszą osobą na świecie. I nie tylko dlatego, że go karmisz. Zawsze chętnie odbiera Twoją miłość.
  • Patrzenie w oczy własnego zwierzęcia może również pełnić rolę lustra wspierającego Twoją samoakceptację. Jego oczy są pełne szczerości i mogą zaoferować Ci inna perspektywę, co z kolei pomoże Ci zrozumieć pojawiające się problemy, zmartwienia i stres. Musisz tylko go przytulić, a wszystko się ułoży.
Dziewczyna przytula konia

Ta wspaniała dawka oksytocyny, która dają nam zwierzęta, pomaga nam połączyć się z rzeczywistością i zjednoczyć ich uczucie z nadzieją, że damy radę przejść przez nasze codzienne burze. Ponieważ każdy z nas nieco śpi, dopóki nie odkryje, jak to jest kochać zwierzę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.