Niski poziom serotoniny – 7 oznak, aby go rozpoznać

Niski poziom serotoniny - kobieta płacze

Odpowiedni poziom serotoniny w mózgu pomaga odczuwać pozytywne emocje, szczęście, spokój i bezpieczeństwo. Z drugiej strony, niski poziom serotoniny może wywoływać negatywne uczucia, zmartwienie lub drażliwość.

Niedobór serotoniny sprzyja pojawieniu się smutku, nieufności, pesymistycznych myśli, a nawet ataków paniki. Może to prowadzić do depresji, stanów lękowych i innych problemów zdrowotnych. Czy wiesz, jak objawia się niski poziom serotoniny?

Serotonina działa jako neuroprzekaźnik będący rodzajem substancji chemicznej, która pomaga przekazywać sygnały między obszarami mózgu.

Ten neuroprzekaźnik jest silnym związkiem chemicznym w mózgu, a jego obecność lub nieobecność ma wielki wpływ na nasz nastrój. Ustalenie, czy neurony nie uwalniają lub nie otrzymują jego wystarczającej ilości to pierwszy kluczowy krok w przezwyciężaniu problemów związanych z kontrolą impulsów i zmian nastroju.

Odpowiedni poziomi serotoniny umożliwia prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Ten neuroprzekaźnik ma wiele funkcji w mózgu i całym ciele. Jeśli chodzi o mózg, to reguluje nasz nastrój, zachowania społeczne, libido, sen, pamięć i uczenie się.

Jakie jest zadanie serotoniny?

Jako neuroprzekaźnik serotonina pomaga przekazywać wiadomości między obszarami mózgu. Ze względu na rozległe rozmieszczenie komórek posiadających receptory serotoninowe, uważa się, że poziom serotoniny wpływa na różne funkcje psychologiczne, a także regulację procesów fizjologicznych.

Oznacza to, że większość z blisko 40 milionów komórek w mózgu bezpośrednio lub pośrednio podlega wpływowi serotoniny. Dotyczy to komórek w mózgu, które odpowiadają za nastrój, pragnienia, pożądanie seksualne, apetyt, ​​sen, pamięć, uczenie się, regulację temperatury i niektóre zachowania społeczne.

Pod względem funkcji organizmu ten neuroprzekaźnik może między innymi wpływać na układ sercowo-naczyniowy, mięśnie i różne elementy układu hormonalnego.

Niski poziom serotoniny - oznaki

Związek poziomu serotoniny i depresji

Wielu naukowców uważa, że brak równowagi poziomu serotoniny wpływa na nastrój w takim stopniu, że może powodować depresję. Niektóre możliwe problemy to:

  • Niska produkcja serotoniny w komórkach mózgowych
  • Niedobór receptorów zdolnych do otrzymywania wytworzonej serotoniny
  • Niezdolność serotoniny do dotarcia do receptorów
  • Niedobór tryptofanu, kluczowego aminokwasu niezbędnego do syntezy serotoniny.

Naukowcy uważają, że każde z tych biochemicznych niepowodzeń może wywoływać depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, stany lękowe, ataki paniki, a nawet nadmierny gniew. Jednak wciąż do zbadania pozostaje wiele aspektów dotyczących związku między serotoniną a depresją.

Czy moje neurony uwalniają wystarczającą ilość serotoniny?

Będąc w stanie zidentyfikować niski poziom serotoniny, możesz ułatwić określenie i podjęcie działań w celu przywrócenia prawidłowej równowagi tego hormonu. Depresja i związane z nią poczucie beznadziejności są najbardziej znanymi objawami zdradzającymi niski poziom serotoniny, ale z pewnością nie są jedynymi. W rzeczywistości dostrzeganie innych objawów może znacznie ułatwić zapobieganie depresji, stanom lękowym i jeszcze gorszym zaburzeniom.

Niski poziom serotoniny objawia się między innymi poprzez gniew, wyjątkową wrażliwość na ból, zapotrzebowanie na węglowodany, a także poprzez wzdęcia, zaparcia i zaburzenia trawienia.

Inne oznaki i objawy to: złe samopoczucie z powodu braku światła słonecznego, nadmierne uzależnienie od innych osób, uczucie przytłoczenia, bezsenność, migrena, niskie poczucie własnej wartości i słabe funkcje poznawcze.

Przeanalizujemy teraz niektóre z najważniejszych oznak wskazujących niski poziom serotoniny. Te znaki są ważne, ponieważ są najłatwiejsze do wykrycia na wczesnym etapie.

Apetyt na słodycze i pokarmy bogate w węglowodany

Powszechnie wiadomo, że węglowodany, szczególnie produkty słodkie i bogate w skrobię, takie jak ciastka, czekoladki, cukierki owocowe, frytki, hamburgery i inne przekąski bezpośrednio wpływają na poziom serotoniny. To dlatego ludzie o niskim poziomie serotoniny często mają ochotę na produkty bogate w węglowodany i jedzą je kompulsywnie.

Te produkty tymczasowo podnoszą poziom serotoniny i poprawiają samopoczucie. Jednak wkrótce po spożyciu poziom serotoniny drastycznie spada. Ten dramatyczny spadek serotoniny prowadzi do senności, wrogości, niepokoju i depresji.

Bezsenność

Poziom serotoniny wpływa bezpośrednio na produkcję melatoniny. Gdy poziom serotoniny jest niski, produkowane jest również mniej melatoniny. Efekt domina prowadzi do zmiany rytmu dobowego.

Kiedy tak się dzieje, danej osobie bardzo trudno jest stosować się do naturalnego rytmu snu i czuwania. Szczególnie negatywnie wpływa to na zdolność zasypiania i pozostawania w fazie snu. Nie zapominaj jednak, że za bezsennością mogą stać również inne przyczyny, nie tylko niski poziom serotoniny.

Serotonina jest potrzebna do produkcji melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za zarządzanie zegarem biologicznym

Niepokój

Poprzez obserwację obrazów mózgu naukowcy dowiedli, że u zaniepokojonych osób uwalniana jest mniejsza ilość serotoniny w obszarach mózgu odpowiedzialnych za impulsy i kontrolę emocji.

Przygnębiona osoba z depresją

Warto wspomnieć, że ograniczone uwalnianie tego ważnego neuroprzekaźnika nie jest generalnie jedynym czynnikiem wpływającym na  rozwój zaburzeń lękowych, chociaż u niektórych ludzi niski poziom serotoniny jest uwarunkowany genetycznie. W rzeczywistości istnieją trzy inne neuroprzekaźniki, tj. kwas γ-aminomasłowy, dopamina i epinefryna, które również znacząco wpływają na zaburzenia lękowe.

Niski poziom serotoniny wiąże się z ogólnie pojmowanymi zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami lękowymi z napadami lęku i zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Pogorszenie funkcji poznawczych

Serotonina jest związkiem chemicznym ważnym dla zachowania normalnych funkcji poznawczych. Badania wykazały, że wystarczający poziom tego neuroprzekaźnika poprawia zdolności poznawcze i może rekompensować ich pewne ograniczenia.

Chociaż uważa się, że serotonina odgrywa rolę we wszystkich zdolnościach związanych z myśleniem, największy wpływ ma na pamięć. Osoby z niskim poziomem serotoniny mają większe problemy z konsolidacją pamięci.

Problemy z trawieniem

Serotonina pełni ważną funkcję w przekazywaniu sygnałów między mózgiem a układem trawiennym.

Warto zauważyć, że choć ten neuroprzekaźnik prawie zawsze jest związany z funkcjonowaniem mózgu, nastrojem i dobrym samopoczuciem psychicznym, zaskakująco 95% serotoniny powstaje w jelicie, a nie w mózgu. Mimo to serotonina używana przez mózg musi być wytwarzana w mózgu, ponieważ serotonina wytwarzana w jelicie nie dociera do mózgu.

Mimo że badania nad funkcją serotoniny w jelitach są stosunkowo nowe, wiadomo, że jest ona silnie związana z apetytem i trawieniem. W rzeczywistości, powód, dla którego aktywność jelitowa jest tak duża wciąż pozostaje zagadką.

Ponadto naukowcy odkryli związek łączący niski poziom serotoniny i zespół jelita drażliwego. Wykazano, że skorygowanie niedoborów serotoniny sprawia, że funkcje przewodu pokarmowego u osób z zespołem jelita drażliwego często wracają do normy.

Zmęczenie lub wyczerpanie

Poziomy serotoniny odgrywa ważną rolę w produkcji energii. Niektóre osoby, które cierpią z powodu przewlekłego zmęczenia wykazują niski poziom serotoniny. Kiedy poziom serotoniny zostaje uzupełniany, osoby cierpiące na zmęczenie często zauważają wyraźny przypływ energii.

Chociaż odczucie zmęczenia lub wyczerpania ma wiele różnych powodów, nie eliminuj możliwości wystąpienia problemu z uwalnianiem serotoniny. Przewlekłe zmęczenie zwiększa prawdopodobieństwo, ze dojdzie do zmniejszenia uwalniania serotoniny.

Serotonina to problemy ze zdrowiem

Zmiany w libido

Wśród wielu właściwości serotoniny trzeba wymienić także jej wpływ na libido. Niski poziom tej substancji chemicznej jest bezpośrednio związany z większym pożądaniem seksualnym, ale także ze spadkiem zdolności do nawiązania emocjonalnego porozumienia z drugą osobą. To nie jest najlepsza recepta na udany związek.

Ponadto wahania poziomu serotoniny mogą wpływać na ustosunkowanie się, nie mówiąc już o fizycznych zdolnościach związanych z aktywnością seksualną.

Podnieś niski poziom serotoniny bez leków

Jeśli to możliwe, spróbuj zwiększyć poziom serotoniny w naturalny sposób, bez leków. Oto kilka sposobów na zwiększenie poziomu serotoniny:

  • Ruszaj się tak, jak lubisz. Wykonuj ćwiczenia, które pozwalają Ci dobrze się bawić, a nie cierpieć.
  • Jedz produkty bogate w białko, zawierające tryptofan.
  • Jedz węglowodany, takie jak warzywa, suszone owoce, fasola i produkty pełnoziarniste (mózg potrzebuje cukrów do przetwarzania tryptofanu). Nie potrzebujesz zbyt dużo węglowodanów, więc jedzenie warzyw, suszonych owoców, ryżu i roślin strączkowych da Ci to, czego potrzebujesz.
  • Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukrów prostych.
  • Jedz pokarmy bogate w klasy omega-3, aby zadbać o optymalne funkcjonowanie mózgu.
  • Ogranicz spożycie kofeiny.
  • Wysypiaj się.
  • Jedz pokarmy bogate w witaminy z grupy B, szczególnie witaminę B6 (ta witamina jest kluczowa dla rozwoju i funkcjonowania serotoniny w mózgu).
  • Spędzaj czas na zewnątrz i korzystaj z promieni słonecznych.
  • Medytuj i praktykuj mindfulness.

Jak widać, serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który odgrywa istotną rolę w zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Niski poziom serotoniny może poważnie zagrozić bardzo ważnym procesom, takim jak regulacja emocji i sen.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Marmot M. Self esteem and health. BMJ. 2003;327(7415):574-575. doi:10.1136/bmj.327.7415.574
  • Wolfe F, Russell IJ, Vipraio G, Ross K, Anderson J. Serotonin levels, pain threshold, and fibromyalgia symptoms in the general population. J Rheumatol. 1997 Mar;24(3):555-9. PMID: 9058665.
Scroll to Top