Pamięć - jak ją poprawić i zwiększyć swoją sprawność intelektualną?

Pamięć - jak ją poprawić i zwiększyć swoją sprawność intelektualną?

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada, 2017

Dysponowanie rozległymi zdolnościami intelektualnymi i utrzymywanie bystrości umysłu jest niezwykle istotną kwestią w każdym praktycznie aspekcie życia. Do tego dochodzi jeszcze doskonała pamięć.

Cechy te przydają się nam nie tylko podczas naszej edukacji oraz w trakcie naszego życia zawodowego. We wszystkich właściwie przypadkach dobra pamięć jest bezpośrednio zależna od zdrowia i witalności naszego mózgu. Substancja szara stanowiąca istotną jego część także starzeje się, podobnie jak reszta naszego ciała.

Dobrą wiadomością jest bez wątpienia to, że możliwe jest także ćwiczenie naszego mózgu. Pozwoli to na utrzymywanie go w dobrej kondycji. Nie dość, że dzięki temu będziemy w stanie w pełni wykorzystać jego potencjał, to jeszcze na dodatek możliwe jest nawet pewne zwiększenie jego pojemności.

Ludzki mózg ma niesamowitą zdolność do zmiany i przystosowania się do nowych warunków, nawet w starszym wieku. Ta zdolność jest znana jako neuroplastyczność. Gdy mózg będzie odpowiednio stymulowany przez czynniki zewnętrzne, będzie w stanie samodzielnie tworzyć nowe ścieżki nerwowe, zmieniać już istniejące połączenia między neuronami i dostosowywać się do zmian w otoczeniu.

Mózg

Dzięki zjawisku neuroplastyczności naszego mózgu możliwe będzie zwiększenie w ten sposób naszej zdolności poznawczej, poprawienie zdolności uczenia się, a nawet możemy dzięki temu znacząco poprawić naszą pamięć. W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować kilka porad, które pozwolą Ci uzyskać ten efekt. Zapraszamy zatem do lektury!

Wskazówki i rady pozwalające poprawić pamięć

1. Dedykowane ćwiczenia

W trakcie uprawiania aktywności fizycznej nasz mózg również realizuje niezbędny trening. W rzeczywistości ćwiczenie pomaga nam w lepszym przetwarzaniu i zapamiętywaniu różnych informacji. Aktywność fizyczna zwiększa poziom natlenienia naszego mózgu i zmniejsza tym samym ryzyko wystąpienia zaburzeń, które powodują utratę pamięci, takich jak cukrzyca lub choroby układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto ćwiczenia fizyczne stymulują korzystny wpływ czynników chemicznych na nasz mózg, co w efekcie okazuje się być niezwykle pomocne w ochronie naszych neuronów.

2. Zapewnianie sobie odpowiedniej ilości snu

Kiedy nie zapewniasz sobie wystarczającej liczby godzin na sen i odpoczynek, Twój mózg nie jest w stanie funkcjonować z pełną wydajnością. Zdolności takie jak kreatywność, rozwiązywanie konfliktów, umiejętność krytycznego myślenia i inne zdolności intelektualne takie jak pamięć są poważnie zagrożone brakiem snu, a ich jakość zauważalnie się w takim przypadku obniża.

Sen jest również niezbędny podczas intensywnej nauki i zapamiętywania. Wyniki badań przeprowadzonych nad mózgiem wskazują wyraźnie, że sen jest szczególnie potrzebny do przeprowadzenia przez Twój mózg procesu konsolidacji pamięci, która realizowany jest podczas faz głębokiego snu.

3. Nie lekceważ swojego życia towarzyskiego i baw się dobrze!

Co najmniej kilka badań naukowych udowodniło już, że styl życia wypełniony aktywnością społeczną i dobrą zabawą ma istotne zalety poznawcze. W rzeczywistości jako ludzie jesteśmy istotami wysoce społecznymi istotami i nie możemy się rozwijać, kiedy żyjemy w odizolowaniu od innych.

Co więcej, relacje społeczne stymulują nasz mózg, ponieważ interakcja z innymi osobami to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla mózgu, które na dodatek niezwykle skutecznie usprawniają także naszą pamięć.

Badania wykazały również, że istotne relacje i silny system wsparcia mają zasadnicze znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia emocjonalnego, ale także i psychicznego. W trakcie niedawnych badań przeprowadzonych przez School of Public Health na Harvardzie naukowcy odkryli, że ludzie z najbardziej aktywnym życiem społecznym cechowali się najwolniejszym stopniem degeneracji pamięci.

Dobra zabawa jest również świetna dla naszych mózgów. Mówi się potocznie, że śmiech jest najlepszym lekarstwem dla naszego organizmu, ale tak naprawdę to odgrywa zdecydowanie najistotniejszą rolę dla naszego mózgu. W przeciwieństwie do różnego rodzaju reakcji emocjonalnych, które ograniczają się do określonych obszarów tego organu, pozytywny wpływ śmiechu obejmuje jednocześnie kilka regionów w naszym mózgu.

Ponadto aktywizuje on różne obszary mózgu niezbędne do nauki i kreatywności, a także stymuluje pamięć usprawniając proces zapamiętywania i gromadzenia informacji. Tak jak psycholog Daniel Goleman wskazał w swojej książce pod tytułem “Inteligencja emocjonalna” (oryg. Emotional Intelligence): “Śmiech […] wydaje się pomagać ludziom myśleć bardziej rozlegle i swobodniej kojarzyć fakty”.

4. Zarządzaj poziomem swojego stresu w efektywny sposób

Stres jest jednym z najgorszych wrogów mózgu i niezwykle destrukcyjnie wpływa na naszą pamięć. Jeśli nie kontrolujemy jego poziomu na bieżąco, z czasem zamienia się on w stan przewlekłego stresu. Niszczy on nasze komórki mózgowe i uszkadza hipokamp, czyli region mózgu zaangażowany w tworzenie nowych wspomnień i odzyskiwanie starych. Techniki relaksacji są bardzo pomocne w radzeniu sobie ze stresem. Warto więc je poznać i regularnie stosować.

Jedzenie zdrowe i niezdrowe

Oprócz samego tylko stresu, bardzo szkodliwe dla naszego mózgu są również depresja, lęk i przewlekła obawa. W rzeczywistości niektóre objawy depresji i lęku wiążą się z trudnością koncentracji, podejmowania decyzji i znacząco pogarszają naszą pamięć.

5. Odżywiaj się prawidłowo

Twój mózg i Twoja pamięć także potrzebują energii, podobnie jak reszta Twojego ciała. Jednak nie ma konkretnych produktów spożywczych, które są przeznaczone specjalnie dla mózgu (wbrew temu, co można znaleźć na opakowaniach różnych suplementów), ponieważ dieta zalecana pod kątem dobrego zdrowia fizycznego jest taka sama jak w przypadku prawidłowej kondycji intelektualnej.

Oznacza to, że jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, powinieneś przerzucić się na dietę opartą na owocach, warzywach, produktach z pełnych ziaren, “zdrowych” tłuszczach (takich jak oliwa z oliwek, orzechy i ryby) i białku. Ten sposób odżywiania zapewnia wiele korzyści zdrowotnych i pomaga poprawić naszą pamięć.

Jeśli chodzi o energię psychiczną, najlepiej będzie wybrać węglowodany złożone. Stanowią one rodzaj “paliwa: dla naszego mózgu. Ogólnie rzecz biorąc można stwierdzić, że węglowodany proste (takie jak cukier, biały chleb i rafinowane zboża) dają nam szybki zastrzyk energii, po którym następuje jednak równie szybki spadek. Istnieją również dowody sugerujące, że diety o wysokiej zawartości węglowodanów prostych znacznie zwiększają ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych.

Ręce pełne kolorowych owoców bogatych w składniki odżywcze

Aby mieć jednocześnie sprawną pamięć i dobrze funkcjonujący umysł, musimy dostarczyć do naszego organizmu zdrowe źródła energii. W tym celu powinniśmy spożywać węglowodany złożone, takie jak chleb pełnoziarnisty, ryż brązowy i owies, zboża bogate w błonnik i rośliny strączkowe.

Z drugiej strony warto pamiętać także o tym, których produktów należy unikać. Specjaliści zalecają ograniczenie liczby spożywanych kalorii, a także zrezygnowanie w miarę możliwości z tłuszczów nasyconych i alkoholu. Takie postępowanie pozwala nie tylko zachować dobre zdrowie psychiczne i poprawić swoją pamięć, ale także korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie fizyczne.

6. Zapewnij swojemu mózgowi odpowiedni trening

Zanim osiągnęliśmy wiek dorosłości, nasz mózg musiał opracować miliony ścieżek neuronalnych. Pomagają nam one szybko przetwarzać różne informacje, odpowiadają za naszą pamięć, pozwalają rozwiązywać codzienne problemy i wykonywać rutynowe czynności przy minimalnym wysiłku umysłowym.

Ale jeśli zawsze skupiamy się na robieniu tego samego, nie dajemy mózgowi odpowiednich bodźców, których ten organ potrzebuje, by dalej się rozwijać i usprawniać.

Pamięć, podobnie jak siła mięśni, musi być regularnie używana, jeśli nie chcesz jej utracić lub zredukować jej skuteczności. Dlatego też musisz regularnie ją ćwiczyć i zapewniać sobie kolejne nowe wyzwania. Pozwolą Ci one poprawić zdolność mózgu do przetwarzania informacji i zapamiętywania informacji, co naturalnie przełoży się na lepszą pamięć.

Najlepsze ćwiczenia mózgu to różnego rodzaju zadania dla naszego umysłu. Optymalne wśród nich to wszystkie , które powodują, że odrywamy się od codziennej rutyny i rzucamy sobie nowe wyzwania. Dzięki temu będziemy w stanie stymulować ten cenny organ do opracowywania nowych połączeń neuronowych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.