Nie potrafisz dalej kochać? Lepiej nie zwlekaj z wyznaniem tego

Nie potrafisz dalej kochać? Lepiej nie zwlekaj z wyznaniem tego

Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia, 2017

Nie potrafisz dalej kochać? Koniec relacji nie musi być postrzegany jako porażka. “Porażka”  dla naszej emocjonalnej autonomii ma miejsce wtedy, gdy staramy się pozostać w związku za wszelka cenę. W niezdrowym, bezproduktywnym związku, który przestał się rozwijać. W związku, w którym nie jesteśmy w stanie kochać czysto i intensywnie.

Ponieważ, jak kiedyś głosiła Frida Kahlo, jeśli nie potrafisz dalej kochać, lepiej nie zwlekać z wyznaniem tego. Niesiemy z sobą rzeczy, którym nie pozwalamy odejść, mimo, że stanowią dla nas ciężar. To, co nosimy ze sobą obciąża nas. A to co nas obciąża, w końcu nas zatopi.

Dlatego musimy zrozumieć, że strach i wątpliwości są normalnymi i powszechnymi uczuciami. Ponadto często zdarza się, że towarzyszą nam przez całe życie. Powinniśmy jednak jasno stwierdzić, że dążenie do miłości bez względu na to ile nas to będzie kosztować, może skończyć się tylko popełnieniem emocjonalnego samobójstwa. Jeżeli nie potrafisz dalej kochać, nie będziesz kochać szczerze.

Transparentna dłoń.

Nauczenie się jak zamknąć poszczególne etapy to krok do emocjonalnej dojrzałości

Czasami trudno jest określić, kiedy powinniśmy zamknąć pewien etap w naszym życiu. Prawda jest taka, że ​​wiele razy związki padają ofiarą ciężaru niewygody i poczucia bycia uwięzionym. Jednym z pierwszych objawów jest klaustrofobia emocjonalna. Utonięcie w związku i uczucie, jakbyś musiał latać. Poczucie, że straciłeś całą autonomię i że nie ma sensu dalej tego robić.

Zgodnie z tym, jak planujemy rozwiązać tę sytuację (to znaczy, jeśli czujemy się do tego zmotywowani), konflikt emocjonalny można rozwiązać na dwa sposoby. Bardzo łatwo jest poczuć się uwięzionym w tym nonsensie i krążyć w kółko bez znalezienia wyjścia.

Aby złagodzić cierpienie związane z brakiem magicznego “lekarstwa na wszystko”, wiele zależy od zbieżności postaw, doświadczeń, uczuć i oczekiwań, które prowadzą nas do podjęcia takiego a nie innego kroku. Każdy z nas musi zbadać siebie i naprawdę określić, co robimy lub nie, aby zmienić sytuację oraz zastanowić się nad tym, co chcielibyśmy robić.

W tych decydujących momentach jesteśmy narażeni na strach przed pustką pod postacią głębokiego bólu. Ten strach przed opuszczeniem czegoś jest normalny. Dlatego niezbędne jest dociekanie czego pragniemy i na co jesteśmy gotowi, a także motywacji jaką posługuje się druga osoba.

Nie potrafisz dalej kochać? Tańcząca para.

Jeśli zdecydujemy się latać, musimy pamiętać, że na początku pewnie nas to nie uspokoi. W rzeczywistości, pożegnanie się wymaga wielkiej odwagi z powodu niepewności i bólu powstajacych po opuszczeniu zamku, który zbudowaliśmy z zamiarem jego zniszczenia.

Chodzi o powstrzymanie bólu, którego można uniknąć. Mamy na myśli parę ludzi, przyjaźń lub jakikolwiek inny rodzaj związku. Czasami trzeba położyć kres rozczarowaniu i pozbyć się złudzeń… po prostu dlatego, że nie ma innego możliwego rozwiązania.

Jeśli nie potrafisz dalej kochać, czas zdobyć się na odwagę konieczną do przyznania się do tego otwarcie.

Nie potrafisz dalej kochać – pożegnaj się z tym

Co jakiś czas węże zrzucają skórę. Aby pozbyć się starej skóry, wąż przesuwa się pomiędzy dwoma znajdującymi się bardzo blisko siebie skałami. Będą ściskać jego ciało, drapać go, ale pomogą wyeliminować tę niechcianą warstwę. Oczywiście wędrówka ta nie jest przyjemna. Tak naprawdę jest bardzo bolesna.

Ale ta akcja pomaga pozbyć się czegoś, co jest już zużyte i niepotrzebne. Robią to, aby ustąpić miejsca czemuś nowemu i świeżemu.

Deszcz padający na płatki kwiatów.

Kiedy musimy zrzucić naszą skórę i pożegnać się z kimś lub czymś, nowy początek może pogrążyć nas w głębokiej udręce. Nie zapominajmy, że zapewniamy sobie w ten sposób przestrzeń do odrodzenia się, abyśmy mogli się dalej rozwijać. Cierpienie jest nieuniknione, gdy przychodzi czas, aby zamknąć niektóre drzwi w swoim życiu, ale robienie tego jest równoznaczne z okazywaniem miłości samemu sobie.

Chodzi o spojrzenie na życie z innej perspektywy, bycie dzielnym i wymianę zamków. Ponieważ ostatecznie liczy się tylko to, by wiedzieć jak ewoluować. Musisz pozwolić sobie na stabilność i dostosować temperaturę swojego życia do własnych potrzeb.

Dobre i wskazane jest dokonywanie zmian co jakiś czas. Aby opróżnić nasz plecak z cięższych kamieni. Aby spróbować złagodzić bóle kręgosłupa, którym jesteśmy poddani z powodu niemożności utrzymania tego, co uważamy za stosowne.

Kiedy już to zrobisz, nie skupiaj się na tym, co straciłeś, ale raczej na wszystkim, co możesz zyskać. Pamiętaj: nie zadowalaj się byciem “prawie szczęśliwym”. Nie kończ złych książek. Opuść kino jeśli film nie jest dobry. Wstań i wyjdź z restauracji, jeśli nie podoba ci się menu lub nie odpowiadają ceny. Sprawdź i rozważ inne ścieżki, jeśli ta, na której się obecnie znajdujesz, nie jest właściwa.

Nie możesz odzyskać czasu. Dobrego samopoczucia nie można wycenić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.