» Związki » Seks

7 wskazówek, jak być lepszym kochankiem

Bycie lepszym kochankiem obejmuje kultywowanie bliskości i intymności, oferowanie wsparcia i zaspokajanie potrzeb partnera. Ale jak to zastosować w praktyce? Mówimy ci!

Szczęśliwa para - jak być lepszym kochankiem

Czy zastanawiasz się, jak być lepszym kochankiem? Bycie w związku romantycznym ma wiele zalet. Więź ta daje bezpieczeństwo i poczucie przynależności. Co więcej, u partnera odnajdujemy miłość, zrozumienie, wsparcie i radość wspólnego budowania projektu. Jednak takie zaangażowanie pociąga za sobą także odpowiedzialność wobec drugiego człowieka. Dlatego chcemy Ci powiedzieć, co możesz zrobić, aby być lepszym kochankiem.

Te wskazówki przydadzą Ci się niezależnie od tego, czy rozpoczynasz związek, czy też jesteście razem od lat. Pamiętaj, że ludzie zmieniają się, co dystansuje pary, jeśli nie zostaną wprowadzone środki, aby temu zapobiec. Co musisz zrobić, aby zacząć już dziś? Czytaj dalej aby się dowiedzieć, jak zostać lepszym kochankiem.

Co to znaczy być lepszym kochankiem?

Stanie się lepszym kochankiem jest łatwiejsze, jeśli rozumiemy, co to właściwie oznacza. Najważniejsze jest zaspokojenie potrzeb uczuciowych drugiej osoby. Jednocześnie oczywiście Twój partner musi robić to samo z Twoimi potrzebami. Obejmuje to między innymi okazywanie zainteresowania i wsparcia, kultywowanie intymności i rozwijanie umiejętności komunikowania się.

Według ważnych badań przeprowadzonych przez The Open University to, co ludzie najbardziej cenią w swoim związku, to wspólny śmiech, bycie najlepszymi przyjaciółmi, poczucie bezpieczeństwa i wsparcia oraz wzajemne zaufanie. Ujawniają to ustalenia opublikowane w książce Sekrety trwałej miłości: jak sprawić, by relacje trwały.

Ponieważ jednak wprowadzenie tych koncepcji w życie nie zawsze jest tak proste, jak się wydaje, chcemy dostarczyć Ci informacji, które pomogą Ci osiągnąć ten cel.

Jak być lepszym kochankiem?

Bycie lepszym kochankiem nie jest sprawą indywidualną, związaną tylko z tym, kim jesteśmy. Musimy wziąć pod uwagę osobę, z którą się łączymy. Każdy człowiek ma inne wartości i potrzeby. To, co jest idealne dla jednego, może nie mieć wartości dla drugiej osoby. Dlatego kluczem jest dobre poznanie partnera i wprowadzenie w czyn poniższych punktów.

1. Zidentyfikuj swój styl przywiązania

Styl przywiązania danej osoby to sposób, w jaki tworzy ona więzi. Wywodzi się zasadniczo z relacji z rodzicami lub opiekunami w dzieciństwie. Bezpieczne przywiązanie sprawia, że osoba wie, jak być współzależną bez obawy, że będzie bezbronna. Jest pewna siebie i swojej wartości. Natomiast osoba z przywiązaniem lękowym lub unikającym ma pod tym względem szczególne trudności.

W pierwszym przypadku dana osoba odczuwa być może silną potrzebę otrzymywania zapewnień o miłości partnera. Wymaga ciągłego okazywania uczuć i zaangażowania. W drugim przypadku intymność emocjonalna jest przerażająca. Osoba może domagać się przestrzeni, aby być sama. Ostrożności mogą wymagać rozmowy o uczuciach (Shaver i Mikulincer, 2009).

Dlatego znajomość stylu przywiązania swojego i partnera pomaga zrozumieć, czego każda strona potrzebuje przez cały czas. Należy zadbać, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony.

2. Odkryj i ćwicz język miłości

Starsza para uśmiecha się szczęśliwie - jak być lepszym kochankiem

Wszyscy wiemy, że związek romantyczny wymaga wyrażania miłości, ale nie każda forma jest odpowiednia. Każdy chce być kochany w określony sposób. Jeśli nie rozumiesz Twojego partnera, możesz zrobić dla niego wszystko, nie trafiając w jego serce.

Pięć języków miłości opisanych przez Gary’ego Chapmana (2005) to doskonały sposób na zrozumienie różnych sposobów wyrażania uczuć oraz tego, które z nich są preferowane przez Twojego partnera. „Rozmawiając” ze swoim partnerem w jego języku miłości, upewnisz się, że będzie się czuł kochany tak, jak chce – i odwrotnie.

Nie zapominaj, że możesz ćwiczyć wszystkie języki miłości. Okazanie miłości nie ogranicza się do niespodziewanego kupienia bukietu kwiatów lub pomocy partnerowi w projekcie zawodowym, z którym ma trudności.

3. Jak być lepszym kochankiem – pozytywne interakcje

Wiele par widzi, jak ich związek cierpi z powodu ciągłych wyrzutów, skarg i kłótni, które mają miejsce każdego dnia. Utrzymywanie pozytywnych interakcji jest jednym z głównych elementów satysfakcjonującego i trwałego związku (Hurtarte i Díaz-Loving, 2008).

Dlatego kluczem jest unikanie bolesnych słów, zachowań unikowych, impulsywności i drażliwego tonu. Wręcz przeciwnie, wzmocnij empatię i współczucie, ekspresję oraz otwarte i pozytywne nastawienie do partnera.

4. Naucz się komunikować

Rozbieżności, konflikty i nieporozumienia są obecne we wszystkich związkach. Stanowią część naszej natury. Ale jeśli chcesz być lepszym kochankiem, możesz spróbować ograniczyć te zdarzenia, ucząc się asertywnej komunikacji. Oznacza to jasne i stanowcze wyrażanie swoich opinii, potrzeb i pragnień, przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb i emocji partnera.

5. Jak być lepszym kochankiem – pielęgnuj intymność emocjonalną

Intymność jest jednym z kluczowych składników par i została zdefiniowana przez Sternberga (1986) w jego trójkątnej teorii miłości jako bliskość emocjonalna, połączenie, współudział i wsparcie. To sprawia, że Twój partner czuje się bezpieczny, wysłuchany i połączony z Tobą głęboką przyjaźnią.

Aby to jednak osiągnąć, trzeba poświęcić czas i zaangażowanie. Na przykład znalezienie pół godziny dziennie na rozmowę, opowiedzenie partnerowi o sobie i wysłuchanie go. Lub zaplanowanie przynajmniej jednej randki w miesiącu, podczas której spędzicie czas i będziecie robić rzeczy, które sprawiają Wam obojgu przyjemność. Są to doskonałe sposoby na wzmocnienie związku.

6. Uczyń Wasze życie przyjemniejszym

Międzyrasowa para lesbijek śmiejąca się i opierająca na sobie.

Według artykułu opublikowanego w Western Journal of Communication wspólne poczucie humoru jest niezbędnym składnikiem szczęśliwych związków. Umiejętność wspólnego śmiechu, a nawet śmiania się z siebie nawzajem (zawsze z szacunkiem) zwiększa więź emocjonalną. Bez wątpienia pomoże Wam obojgu stać się lepszymi kochankami.

7. Zadbaj o sferę seksualną

Jeśli zastanawiasz się, jak być lepszym kochankiem, z pewnością musisz pomyśleć również o sferze seksualnej. Ważne jest, aby dbać o seksualność jako para. Pomaga to zwiększyć jedność i satysfakcję w związku. Warto jednak wiedzieć, że więcej seksu nie zawsze oznacza więcej szczęścia. Badanie opublikowane w Social Psychological and Personality Science sugeruje, że częstotliwość seksu większa niż raz w tygodniu nie powoduje wzrostu satysfakcji par.

Bycie lepszym kochankiem to codzienna praca

Jak widzisz, istnieje wiele działań, które możesz wdrożyć, aby poprawić jakość i satysfakcję ze związku. Ważne jest, aby pamiętać, że jest to codzienna praca i że więź musi być kultywowana i pielęgnowana w miarę upływu czasu. Jeśli zaniedbamy którykolwiek z powyższych aspektów, związek może ucierpieć. Może w nim zapanować rutyna, uraza i nieszczęście.

Jeśli tak się stanie, dobrym pomysłem jest udanie się na terapię dla par, aby określić, które obszary zawodzą i jak nad nimi pracować. Opinia zewnętrznego eksperta może być tym, czego potrzebujesz, jeśli zastanawiasz się, jak być lepszym kochankiem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Barker, M. J., & Gabb, J. (2016). The secrets of enduring love: How to make relationships last. Random House. https://www.open.ac.uk/researchprojects/enduringlove/communication-outputs
  • Chapman, G. D., & Chapman, G. (2005). The five love languages: The secret to love that lasts. Oasis Audio.
  • Hall, J. A. (2013). Humor in long-term romantic relationships: The association of general humor styles and relationship-specific functions with relationship satisfaction. Western Journal of Communication77(3), 272-292. https://www.researchgate.net/publication/271931276_Humor_in_Long-Term_Romantic_Relationships_The_Association_of_General_Humor_Styles_and_Relationship-Specific_Functions_with_Relationship_Satisfaction
  • Hurtarte, C. A., & Díaz-Loving, R. (2008). Comunicación y satisfacción: analizando la interacción de pareja. Psicología Iberoamericana16(1), 23-27. https://psicologiaiberoamericana.ibero.mx/index.php/psicologia/article/view/294/543
  • Muise, A., Schimmack, U., & Impett, E. A. (2016). Sexual frequency predicts greater well-being, but more is not always better. Social Psychological and Personality Science7(4), 295-302. https://www.researchgate.net/publication/284175688_Sexual_Frequency_Predicts_Greater_Well-Being_But_More_is_Not_Always_Better
  • Shaver, P. R., & Mikulincer, M. (2009). An overview of adult attachment theory. In Attachment theory and research in clinical work with adults. https://www.book2look.com/embed/9781606239285
  • Sternberg, R. J. (1986). A triangular theory of love. Psychological Review, 93(2), 119–135. https://doi.org/10.1037/0033-295X.93.2.119
Scroll to Top