Fantazje seksualne - 18 najczęściej wymienianych

Jakie są najczęstsze fantazje seksualne? Seks w miejscu publicznym? Wyobrażamy sobie siebie z naszym byłym? Poznaj odpowiedzi kobiet i mężczyzn w tej ankiecie!
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2023

Fantazje seksualne wydają się być tematem tabu. Jednak wcale nie musi tak być. Ale o czym dokładnie mówimy, kiedy używamy tego terminu? Jakie są najczęstsze fantazje seksualne?

Fantazja seksualna to mentalna reprezentacja, którą tworzymy, często nieświadomie, na temat doświadczeń seksualnych, które chcielibyśmy mieć (lub tylko sobie wyobrazić). Lubimy wyobrażać sobie te sceny, przede wszystkim dlatego, że nas ekscytują.

Według Zygmunta Freuda, ojca psychoanalizy, są to „reprezentacje nieprzeznaczone do wykonania”. Fantazje seksualne można jednak zrealizować. Jakie są fakty dotyczące tego tematu? W tym artykule przedstawimy wyniki badań dotyczących najczęstszych fantazji seksualnych kobiet i mężczyzn, według dwóch ankiet, w których uczestniczyły obie płcie.

Najczęstsze fantazje seksualne

Ankieta przeprowadzona przez wiodący portal randkowy dla małżeństw w Wielkiej Brytanii ujawnia dziesięć najczęstszych fantazji seksualnych. Ankieta została przeprowadzona zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Zaostrzymy Twój apetyt jednym zaskakującym rezultatem. 55 procent respondentów stwierdziło, że chciałoby uprawiać seks ze swoim byłym. Czy to prawda, czy też była to po prostu pierwsza rzecz, jaka przyszła im do głowy?

Bez zbędnych ceregieli, przedstawiamy inne fantazje, o których wspominali uczestnicy. Mogą Cię zaskoczyć!

1. Uprawianie seksu z byłym

Jak powiedzieliśmy, była to najpopularniejsza odpowiedź. Ponowne uprawianie seksu z byłym partnerem znajduje się na szczycie listy fantazji seksualnych.

2. Odtworzenie sceny w telewizji

Drugą pod względem popularności fantazją respondentów było odtworzenie sceny seksu, którą widzieli w telewizji. Aż 40 procent stwierdziło, że podoba im się ten pomysł!

3. Uprawianie seksu z celebrytą

Według ankiety portalu jedną z najczęstszych fantazji seksualnych jest uprawianie seksu z celebrytą lub po prostu kimś, kto jest sławny. Aż 38 proc. respondentów stwierdziło, że podoba im się ten pomysł.

Tutaj wydaje się, że mamy pomysł idealizowania kogoś innego, kto jest ważny w oczach opinii publicznej, połączony z faktem, że jest prawie na pewno „nieosiągalny”. Wygląda na to, że nasz umysł lubi wyzwania!

4. Seks z obecnym partnerem

Może to być również fantazja seksualna, ponieważ ludzie puszczają wodze fantazji, wyobrażając sobie seks ze swoim obecnym partnerem. Aż 36 proc. respondentów wymieniło tę konkretną preferencję.

Wygląda więc na to, że lubimy też to, co „znajome”. Na pewno będą miały na to wpływ wspomnienia i doświadczenia, które już mieliśmy z tą osobą, wszystkie te chwile, kiedy czuliśmy się naprawdę podnieceni i namiętni.

5. Seks z nieznaną osobą

Inną z najczęstszych fantazji seksualnych jest ta, w której ludzie wyobrażają sobie, że uprawiają seks z zupełnie obcą osobą, kimś, kto jest im zupełnie nieznany. Ogromny wpływ ma tu chorobliwa fascynacja ludzi tym, co nieznane. Tę opcję wybrało aż 29 proc. respondentów.

6. Seks z koleżanką z pracy

Na szóstym miejscu 27 procent respondentów stwierdziło, że jedną z ich fantazji seksualnych było wyobrażanie sobie, że mają romans (lub uprawiają seks) ze współpracownikiem. Bardzo często fantazjujemy o doświadczeniach seksualnych z ludźmi, z którymi pracujemy. Kto nie doświadczył tego w jakimś momencie swojego życia?

7. Seks z przyjaciółką

Nie ma potrzeby “iść tak daleko” z nieznajomym. Okazuje się, że kolejną powszechną fantazją seksualną jest wyobrażenie sobie seksu z przyjacielem. Aż 25 procent respondentów, co stanowi jedną czwartą uczestników, stwierdziło, że fantazjuje o takiej możliwości.

Niektórzy ludzie od lat czuli potajemną miłość do dobrego przyjaciela, co prawdopodobnie doprowadziło do takiej odpowiedzi w ankiecie.

8. Trójkąt (lub seks grupowy)

Kolejną fantazją seksualną wybieraną przez respondentów był seks w trójkącie, czyli seks grupowy. W ankiecie nie określono dokładnie, ile osób powinno uczestniczyć w tym wyimaginowanym akcie seksualnym. Jednak 19 proc. respondentów odpowiedziało, że to jedna z ich fantazji.

9. Seks w miejscach publicznych

Na dziewiątej pozycji znajdujemy fantazję o seksie w miejscu publicznym (często z możliwością bycia widzianym przez innych). Czternaście procent uczestników wybrało tę opcję. Wydaje się, że ryzyko (w tym przypadku ryzyko wykrycia) budzi naszą fascynację udziałem w tego typu akcie seksualnym.

Policjanci.

10. Seks z policjantem

Na ostatnim miejscu, z 11 proc. „głosów”, znajduje się kolejna z najpopularniejszych fantazji seksualnych: seks z policjantem. Może to mieć związek z chorobliwą fascynacją władzą, przekraczaniem granic, nadużywaniem władzy czy podnieceniem, które prowokuje mundur. A może to mieszanka tych wszystkich czynników, kto wie?

Fantazje seksualne kobiet i mężczyzn

Ankieta ujawnia nie tylko najczęstsze fantazje seksualne, ale także inne ciekawe informacje dotyczące różnic między mężczyznami i kobietami.

W przypadku kobiet to one najczęściej myślą o ponownym uprawianiu seksu ze swoim byłym (a przynajmniej tak twierdzą w ankiecie). Tak odpowiedziało 57 proc. Taki sam odsetek kobiet fantazjuje o seksie z celebrytą.

W przypadku mężczyzn ich fantazje koncentrują się bardziej na trójkątach, orgiach i seksie z nieznajomymi. Jednak nie było zbyt dużej różnicy w ogólnych odsetkach między mężczyznami i kobietami, więc wydaje się, że wcale tak bardzo się nie różnimy.

Więcej ankiet – inne fantazje seksualne

Kolejna ankieta, tym razem przeprowadzona przez naukowców z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Quebec w Kanadzie, ujawniła inne fantazje seksualne. Niektóre z nich pokrywają się z tymi już wymienionymi. W przypadku kobiet były to wyniki (w kolejności od najwyższej do najniższej preferencji):

 • Seks w romantycznym miejscu.
 • Uprawianie seksu w nieznanych, dziwnych lub nietypowych miejscach.
 • Korzystanie z seksu oralnego.
 • Masturbacja przez partnera.
 • Uprawianie seksu z kimś innym niż partner.
 • Odgrywanie w seksie uległej roli.
 • Uprawianie seksu w miejscu publicznym.
 • Bycie częścią trójkąta lub orgii.

A co z mężczyznami? Według ankiety ich najczęstsze fantazje seksualne były następujące:

 • Seks oralny.
 • Uprawianie seksu z więcej niż jedną kobietą na raz.
 • Uprawianie seksu z kimś innym niż własna partnerka.
 • Seks przygodny.
 • Oglądanie dwóch kobiet uprawiających seks.
 • Osiągnięcie wytrysku skierowanego na ciało partnerki.
 • Uprawianie seksu w romantycznym otoczeniu.
 • Masturbacja przez partnerkę.
 • Bycie częścią orgii z więcej niż trzema kobietami.

Jak widzimy, nie ma tak wielu różnic między mężczyznami i kobietami, jak byśmy myśleli, jeśli chodzi o seksualność, podniecenie i wyobraźnię. Widzieliśmy najczęstsze fantazje seksualne u obu płci i wiemy, że niektóre z nich się pokrywają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.