Życzliwość – dlaczego czujemy się dobrze, gdy ją okazujemy

Życzliwość jest jedną z najpotężniejszych sił na świecie. Nie jest przesadą stwierdzenie, że wielu z nas doznało kiedyś życzliwości innych. W tym artykule wymieniamy kilka ciekawostek związanych z tą cechą.

Dwie osoby trzymające się za ręce.

Dobroć jest jedną z najcenniejszych cnót. To dlatego, że jest źródłem satysfakcji, zarówno dla tych, którzy ją praktykują, jak i dla tych, którzy z niej korzystają. Historia ludzkości pełna jest okrutnych epizodów, ale także dobrych czynów, które często całkowicie zmieniały bieg wydarzeń i odmieniały życie wielu ludzi.

Życzliwość w historii

Jednym z najbardziej znanych aktów dobroci było działanie dokonane przez Oskara Schindlera, którego czyny zainspirowały słynny film pod tytułem: Lista Schindlera. Ten człowiek zdołał uratować życie około 1200 Żydów podczas II wojny światowej, narażając jednocześnie własne życie. Z tego powodu w 1963 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Kolejny epizod, w którym zabłysło dobro, miał miejsce w 2020 roku. Irlandczycy przekazali dużą sumę pieniędzy rodzinom Nawaho i Hopi, dwóm społecznościom Indian amerykańskich, które zostały bardzo zubożone przez kryzys zdrowotny. Zrobili to w odpowiedzi na hojność tych społeczności, które w 1847 r., mimo że były skrajnie biedne, zebrały 170 dolarów i wysłały je do Irlandii na pomoc w czasie Wielkiego Głodu.

Antropolog Oliver Curry z Uniwersytetu Oksfordzkiego (Wielka Brytania) twierdzi, że życzliwość jest zakorzeniona w naszej istocie jako gatunku, ponieważ istota ludzka jest zwierzęciem społecznym.

Współczesna nauka nie stworzyła jeszcze uspokajającego leku tak skutecznego, jak kilka miłych słów”.

-Zygmunt Freud-

Kwiaty w dłoniach
Temat naszej dobrodusznej natury jest jednym z wielkich tematów współczesnej filozofii.

Kilka ciekawostek o życzliwości

Mówi się, że życzliwość jest zaraźliwa. Rzeczywiście, wydaje się, że jesteśmy bardziej wrażliwi na potrzeby innych, gdy żyjemy w środowiskach, w których przeważa życzliwość, rozwaga i hojność. Dobre samopoczucie wytwarzane przez te zachowania wystarczy, aby inspirować, stymulować i wzmacniać życzliwe zachowania.

Życzliwość jest cnotą szczęśliwych ludzi. Można to również wyrazić na odwrót: szczęście prowadzi do życzliwości. Z reguły bycie życzliwym dla innych sprawia, że czujemy się lepiej sami ze sobą. Jednocześnie wzmacnia ona nasze poczucie radości i dobrego samopoczucia. Ekspert Richard Layard, również z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zgadza się ze stwierdzeniem: „Jeśli chcesz czuć się dobrze, czyń dobrze”.

Genetyka i życzliwość

Uważa się, że życzliwość jest również związana z genetyką. Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn (Niemcy) przeprowadzili badania w tym zakresie. Odkryli, że osoby z określonym genem, znanym jako COMT, są dwa razy bardziej życzliwe niż osoby bez tego składnika genetycznego.

Z kolei psycholog Gary Lewis z Uniwersytetu w Edynburgu (Wielka Brytania) przeprowadził inne badanie, które zostało opublikowane w Biology Letters. Naukowcy zbadali zachowanie prawie 1000 identycznych i nieidentycznych bliźniąt. Wzięli pod uwagę zarówno komponent genetyczny, jak i środowisko rodzinne.

Wyniki wykazały, że u bliźniąt płci żeńskiej czynnik genetyczny wpłynął na 48 procent ich zachowań prospołecznych lub życzliwych. Tymczasem u bliźniąt płci męskiej wpływ ten wynosił tylko 20 procent. Chociaż badanie nie jest rozstrzygające, sugeruje znaczenie składnika genetycznego.

Co więcej, wykryto, że życzliwość i zachowania altruistyczne są związane z określonym obszarem mózgu zwanym podkolanową przednią korą zakrętu obręczy.

Kobieta przytulająca drugą kobietę. Życzliwość
Podkolanowa przednia kora zakrętu obręczy wydaje się być jedynym obszarem, który jest aktywowany, gdy dana osoba robi coś, co przynosi korzyści innej osobie bardziej niż jej samej.

Efekt królika

Efekt królika to tytuł książki autorstwa psychiatry z Uniwersytetu Columbia, Kelli Harding. Ta praca została zainspirowana przypadkiem laboratoryjnym w Nowej Zelandii. Stało się to w 1978 roku, kiedy dr Robert Nerem przeprowadzał eksperyment na królikach.

Naukowiec zaproponował zbadanie związku między dietą wysokotłuszczową a zdrowiem serca w grupie białych królików. Po pewnym czasie naukowcy przeanalizowali ilość złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych zwierząt. U większości królików wykryto oczekiwane rezultaty: wysoki poziom cholesterolu. Jednak niewielka grupa z nich była zdrowsza od pozostałych.

Zaskakujący wynik skłonił ich do zbadania kilku hipotez. W końcu doszli do wniosku, że ten anomalny wynik wynikał z faktu, że grupa zdrowych królików była pod opieką doktoranta, który był dla nich bardzo czuły i dobrze się z nimi obchodził. Wyniki te zostały powtórzone. Oto jak potężna jest siła życzliwości.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Lewis, G. J., & Bates, T. C. (2011). A common heritable factor influences prosocial obligations across multiple domains. Biology Letters, 7(4), 567-570.
  • Palacios, J. M. (2008). Bondad moral e inteligencia ética: nueve ensayos de la ética de los valores. Bondad moral e inteligencia ética, 1-155.
  • Reuter, M., Frenzel, C., Walter, N. T., Markett, S., & Montag, C. (2011). Investigating the genetic basis of altruism: the role of the COMT Val158Met polymorphism. Social cognitive and affective neuroscience, 6(5), 662-668.

 

 

Scroll to Top