Dobroć jest jedną z najcenniejszych cnót. To dlatego, że jest źródłem satysfakcji, zarówno dla tych, którzy ją praktykują, jak i dla tych, którzy z niej korzystają. Historia ludzkości pełna jest okrutnych epizodów, ale także dobrych czynów, które często całkowicie zmieniały bieg wydarzeń i odmieniały życie wielu ludzi.
Życzliwość w historii
Jednym z najbardziej znanych aktów dobroci było działanie dokonane przez Oskara Schindlera, którego czyny zainspirowały słynny film pod tytułem: Lista Schindlera. Ten człowiek zdołał uratować życie około 1200 Żydów podczas II wojny światowej, narażając jednocześnie własne życie. Z tego powodu w 1963 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Kolejny epizod, w którym zabłysło dobro, miał miejsce w 2020 roku. Irlandczycy przekazali dużą sumę pieniędzy rodzinom Nawaho i Hopi, dwóm społecznościom Indian amerykańskich, które zostały bardzo zubożone przez kryzys zdrowotny. Zrobili to w odpowiedzi na hojność tych społeczności, które w 1847 r., mimo że były skrajnie biedne, zebrały 170 dolarów i wysłały je do Irlandii na pomoc w czasie Wielkiego Głodu.
Antropolog Oliver Curry z Uniwersytetu Oksfordzkiego (Wielka Brytania) twierdzi, że życzliwość jest zakorzeniona w naszej istocie jako gatunku, ponieważ istota ludzka jest zwierzęciem społecznym.
„Współczesna nauka nie stworzyła jeszcze uspokajającego leku tak skutecznego, jak kilka miłych słów”.
-Zygmunt Freud-
Kilka ciekawostek o życzliwości
Mówi się, że życzliwość jest zaraźliwa. Rzeczywiście, wydaje się, że jesteśmy bardziej wrażliwi na potrzeby innych, gdy żyjemy w środowiskach, w których przeważa życzliwość, rozwaga i hojność. Dobre samopoczucie wytwarzane przez te zachowania wystarczy, aby inspirować, stymulować i wzmacniać życzliwe zachowania.
Życzliwość jest cnotą szczęśliwych ludzi. Można to również wyrazić na odwrót: szczęście prowadzi do życzliwości. Z reguły bycie życzliwym dla innych sprawia, że czujemy się lepiej sami ze sobą. Jednocześnie wzmacnia ona nasze poczucie radości i dobrego samopoczucia. Ekspert Richard Layard, również z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zgadza się ze stwierdzeniem: „Jeśli chcesz czuć się dobrze, czyń dobrze”.
Genetyka i życzliwość
Uważa się, że życzliwość jest również związana z genetyką. Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn (Niemcy) przeprowadzili badania w tym zakresie. Odkryli, że osoby z określonym genem, znanym jako COMT, są dwa razy bardziej życzliwe niż osoby bez tego składnika genetycznego.
Z kolei psycholog Gary Lewis z Uniwersytetu w Edynburgu (Wielka Brytania) przeprowadził inne badanie, które zostało opublikowane w Biology Letters. Naukowcy zbadali zachowanie prawie 1000 identycznych i nieidentycznych bliźniąt. Wzięli pod uwagę zarówno komponent genetyczny, jak i środowisko rodzinne.
Wyniki wykazały, że u bliźniąt płci żeńskiej czynnik genetyczny wpłynął na 48 procent ich zachowań prospołecznych lub życzliwych. Tymczasem u bliźniąt płci męskiej wpływ ten wynosił tylko 20 procent. Chociaż badanie nie jest rozstrzygające, sugeruje znaczenie składnika genetycznego.
Co więcej, wykryto, że życzliwość i zachowania altruistyczne są związane z określonym obszarem mózgu zwanym podkolanową przednią korą zakrętu obręczy.
Efekt królika
Efekt królika to tytuł książki autorstwa psychiatry z Uniwersytetu Columbia, Kelli Harding. Ta praca została zainspirowana przypadkiem laboratoryjnym w Nowej Zelandii. Stało się to w 1978 roku, kiedy dr Robert Nerem przeprowadzał eksperyment na królikach.
Naukowiec zaproponował zbadanie związku między dietą wysokotłuszczową a zdrowiem serca w grupie białych królików. Po pewnym czasie naukowcy przeanalizowali ilość złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych zwierząt. U większości królików wykryto oczekiwane rezultaty: wysoki poziom cholesterolu. Jednak niewielka grupa z nich była zdrowsza od pozostałych.
Zaskakujący wynik skłonił ich do zbadania kilku hipotez. W końcu doszli do wniosku, że ten anomalny wynik wynikał z faktu, że grupa zdrowych królików była pod opieką doktoranta, który był dla nich bardzo czuły i dobrze się z nimi obchodził. Wyniki te zostały powtórzone. Oto jak potężna jest siła życzliwości.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Lewis, G. J., & Bates, T. C. (2011). A common heritable factor influences prosocial obligations across multiple domains. Biology Letters, 7(4), 567-570.
- Palacios, J. M. (2008). Bondad moral e inteligencia ética: nueve ensayos de la ética de los valores. Bondad moral e inteligencia ética, 1-155.
- Reuter, M., Frenzel, C., Walter, N. T., Markett, S., & Montag, C. (2011). Investigating the genetic basis of altruism: the role of the COMT Val158Met polymorphism. Social cognitive and affective neuroscience, 6(5), 662-668.