Miasto bliźniąt - ciekawy przypadek na terenie Brazylii

Miasto bliźniąt - ciekawy przypadek na terenie Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2019

Ciąże mnogie nie są zbyt częste – jeden na 250 przypadków. Jednak brazylijska gmina o nazwie Candido Godoi w stanie Rio Grande do Sul to prawdziwe miasto bliźniąt – ma najwyższy odsetek bliźniąt na całym świecie.

To miasto bliźniąt wita swoich gości znakiem “Candido Godói, kraina bliźniąt”. Ludzie znają je jako “światową stolicę bliźniąt”. To dlatego, że jedna na 10 ciąż to ciąża mnoga.

Candido Godoi: miasto bliźniąt

To miasto bliźniąt znajduje się w odległej południowej Brazylii w stanie Rio Grande do Sul tuż przy granicy z Argentyną i ma około 6500 mieszkańców.

Obecnie “miasto bliźniąt” zamieszkuje 90 bliźniaków. Co ciekawe, 44 z nich mieszka w dzielnicy Linha São Pedro. Między 1959 a 2014 rokiem 35% urodzeń w Candido Godoi to bliźnięta.

W tym mieście co 10. ciężarna rodzi bliźniaki. W związku z tym obszar ten ma najwyższy odsetek bliźniąt na całym świecie. Innym faktem uderzającym w to brazylijskie miasto jest to, że większość z nich ma jasne włosy i niebieskie oczy.

Mieszkańcy Candido Godoi doskonale zdają sobie sprawę z tego dziwactwa. Każdego roku organizują dwa festiwale, na którym łączą się wszyscy bliźniacy regionu.

Candido-Godoi - miasto bliźniąt

Jednak tubylcy nie potrafią wyjaśnić, co się dzieje się w ich własnym mieście. Niektórzy uważają, że może to być skutkiem niewłaściwego wykorzystania energii jądrowej. Inni z kolei myślą, że to z powodu wody. Są też tacy, którzy twierdzą, że to jest dowodem wpływu istot pozaziemskich.

Aczkolwiek w tej chwili jako najbardziej rozsądne wyróżniają się dwie teorie. Jedna dotyczy eksperymentów znanego nazistowskiego lekarza, a druga opiera się na teorii genetycznej zwanej syndromem założyciela.

Hipoteza 1: eksperymenty nazistowskiego lekarza

Hipoteza ta jest skutkiem dochodzenia argentyńskiego historyka i dziennikarza Jorgego Camarasy. Swoją pracę podsumował w książce “Mengele: Anioł Śmierci w Ameryce Południowej”.

Książka opisuje eksperymenty przeprowadzone przez nazistowskiego lekarza Josefa Mengele w latach 60. XX wieku. W szczególności przedstawia jego eksperymenty w Brazylii, które przeprowadził po udanej ucieczce do Ameryki Łacińskiej po zakończeniu II wojny światowej.

W trakcie wojny nazistowski lekarz kierował obozem koncentracyjnym Auschwitz. Do swoich okrutnych eksperymentów używał Żydów, którzy byli jego królikami doświadczalnymi.

Pragnął za wszelką cenę udowodnić rzekomą wyższość rasy aryjskiej. Za wszystkie swoje okrucieństwa Mengele został nazwany przez ludzi Aniołem Śmierci.

Doktor miał obsesję na punkcie bliźniąt jedno- i dwujajowych. Uznał za konieczne odkrycie tajemnicy ciąż mnogich, aby móc zwiększyć populację rasy aryjskiej.

To małe “miasto bliźniąt” stało się jego laboratorium. Odkąd przybył w Candido Godoi w 1961 r., liczba porodów bliźniaczych tam znacznie wzrosła. Niektórzy świadkowie twierdzą nawet, że pamiętają go. Twierdzą, iż lekarz dawał niektórym kobietom w ciąży dziwne mikstury i robił zastrzyki.

Hipoteza 2: syndrom założyciela

Badanie genetyczne populacji Cândido Godói wykazało, że eksperymenty Mengele nie są w żaden sposób związane z faktem, że rodzi się tu tak wiele bliźniąt.

Większość ludzi w tym mieście pochodzi z małej grupy przodków. Oznacza to, że prawie wszyscy mieszkańcy są w jakiś sposób spokrewnieni. Mają wiele wspólnych cech genetycznych.

Eksperci nazywają ten efekt genetyczny “syndromem założyciela”. Oznacza założenie nowej populacji przez niewielką liczbę osób. Nie jest to zbyt powszechne, jednak historia zna pewne przykłady. W niektórych przypadkach ma charakter dobrowolny, w innych jest narzucony.

Twarze bliźniąt z bliska

Gen, który znalazł się u wielu mieszkańców miasteczka to TP53. U 43 kobiety, które poczęły bliźnięta, wykazano jego obecność. Eksperci łączą ten gen z płodnością i większym prawdopodobieństwem urodzenia bliźniąt.

Jednak to nie jedyny czynnik. Gen TP53 predysponuje również niektóre kobiety do porodów mnogich.

Poza tym badania wykazały, że wskaźnik porodów bliźniaczych był powyżej średniej jeszcze przed przybyciem Mengele. Możliwe jest również, że specyfika miasta właśnie stała się powodem, dla którego nazistowski lekarz postanowił osiedlić się w pobliżu Cândido Godói.

W związku z tym to, dlaczego powstało zagadkowe “miasto bliźniąt” nie można wytłumaczyć rzekomymi eksperymentami Mengele. Natomiast odpowiedź tkwi w biologicznych i genetycznych osobliwościach samej populacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.