Życie zawodowe i jego kolejne etapy

Twoje cele zmieniają się wraz z tym, jak ewoluuje twoje życie zawodowe. W poniższym artykule mówimy o trzech etapach, przez jakie przechodzi większość nas jako pracownik.
Życie zawodowe i jego kolejne etapy
Alejandro Sanfeliciano

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alejandro Sanfeliciano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Na życie zawodowe większości osób składa się cały szereg wydarzeń i wyzwań oraz mnóstwo ludzi, zarówno tych, którzy nam sprzyjają, jak i naszych wrogów. W zależności od miejsca i sytuacji będą się zmieniać Twoje bieżące cele i będziesz popełniać błędy, na których wiele się nauczysz.

Z pewnością uda Ci się zamienić wiele marzeń w rzeczywistość. Jeśli dobrze pokierujesz swoją karierą, da Ci ona mnóstwo spełnienia i poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że kariera zawodowa nie powinna się kręcić tylko i wyłącznie wokół sukcesu mierzonego pieniędzmi.

W zależności od Twojego wieku i etapu, na jakim się znajdujesz, Twoje życie zawodowe może mieć dla ciebie różne znaczenie. Przyjrzyjmy się temu, co mówi nauka o kolejnych krokach stawianych na ścieżce zawodowej. Wyróżnia się trzy główne jej etapy: poszukiwanie pracy, znalezienie i utrzymanie pracy oraz przejście na emeryturę. Zobaczmy, czym charakteryzuje się każdy z tych okresów.

Poszukiwanie pracy

Jednym z głównych celów, jakie stawiają sobie młodzi ludzie jest znalezienie pracy, która pozwoli im na uniezależnienie się i na rozpoczęcie samodzielnego życia. Dlatego też większość osób rozpoczynających swoją karierę wybiera jak najlepiej płatną pracę. Z kolei osoby nieco starsze, które posiadają pewną dozę niezależności, na pierwszym miejscu stawiają zadowolenie z pracy.

Rozmowa o pracę - rozmowa kwalifikacyjna

Warto pamiętać, że na proces poszukiwania pracy i na podjęcie decyzji co do danej oferty wpływają różne czynniki. Jednym z najsilniejszych jest rodzina. Może ona mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na decyzję młodej osoby co do przyjęcia danej oferty pracy. Bezpośredni wpływ rodziny na ścieżkę zawodową człowieka istnieje wówczas, gdy np. ktoś z rodziny wykorzystuje swoje kontakty dla znalezienia komuś pracy.

Rodzina w dużej mierze wpływa także w sposób pośredni na nasze życie zawodowe. Badania dowodzą, że rodzice przekazują dzieciom w nieświadomy sposób wzorce dotyczące statusu społecznego i oczekiwań finansowych. To z kolei gra bardzo ważną rolę w momencie podjęcia przez młodego człowieka danej pracy. Osoba przyzwyczajona do określonych standardów automatycznie szuka pracy na stanowiskach, które pozwolą jej na utrzymanie podobnego poziomu życia.

Utrzymanie pracy

Kiedy już znajdziemy pracę, naszym celem staje się jej utrzymanie lub uzyskanie lepszego stanowiska. Niestety w dzisiejszych czasach życie zawodowe nie biegnie tak przewidywalnymi torami, jak niegdyś. Dlatego też młodzi ludzie częściej zmieniają pracę i są na to lepiej przygotowani.

To, czy ktoś lubi swoją pracę zależy głównie od dwóch czynników – pensji i środowiska pracy. Pensja jest na początku najczęstszym czynnikiem motywującym do utrzymania pracy. Z biegiem lat jednak schodzi ona na dalszy plan, a najważniejszym czynnikiem staje się poczucie zadowolenia z miejsca pracy.

Na wspomniane zadowolenie wpływa atmosfera w pracy. To, jak pracownik się czuje w miejscu, w którym spędza codziennie niemal dziesięć godzin ma bardzo duży wpływ na jego decyzję, czy pozostać w danej pracy, czy szukać czegoś nowego.

Jeśli z czasem dana osoba dojdzie do wniosku, że warunku pracy nie pozwalają jej na osiągnięcie pewnych celów życiowych albo że nie czuje się doceniana, z pewnością zacznie szukać nowych rozwiązań. W takich przypadkach pensja zaczyna spadać dużo niżej na liście priorytetów.

Emerytura – kiedy życie zawodowe dobiega końca

Kiedy nasze życie zawodowe dobiega końca, rozpoczyna się emerytura. Coraz częściej jednak przejście na emeryturę nie oznacza całkowitej izolacji od świata zawodowego. Wiele osób traktuje emeryturę jak okres przejściowy. Pozwala on w pewnym stopniu na odpoczynek, ale nie wiąże się z siedzeniem w domu, za zamkniętymi drzwiami.

Mężczyzna na emeryturze czyta książkę

Do emerytury można podejść na trzy różne sposoby:

  • Miesiąc miodowy: Dotyczy on osób, które przechodząc na emeryturę zaczynają robić wszystko to, na co mieli ochotę, kiedy pracowali, ale nie mogli znaleźć na to czasu. Nareszcie mają czas, żeby podróżować, uczyć się nowych rzeczy, odkrywać nowe hobby itp. Osoby te cieszą się z faktu przejścia na emeryturę. Co więcej, są na to przygotowani finansowo.
  • Odpoczynek: Wiele osób przechodząc na emeryturę postanawia po prostu odpocząć od wszelkich obowiązków. Dotyczy to zarówno ich życia zawodowego, jak i prywatnego.
  • Zachowanie ciągłości: Niektórzy postanawiają kontynuować niektóre zajęcia z okresu aktywności zawodowej mimo że przeszli na emeryturę. Są to zazwyczaj osoby, które były bardzo zadowolone ze swojej pracy i nie chcą do końca się z nią rozstawać. Jedyna różnica polega na tym, że nie spoczywa już na nich taka sama ilość obowiązków.

Jak widać, przejście na emeryturę to często moment, w którym kończy się życie zawodowe. Nie jest to jednak koniec życia w ogólnym tego słowa znaczeniu. Niektórzy maja trudności z dostosowaniem się do nowej sytuacji i przechodzą w tym okresie przez dość poważny kryzys. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie kolejny etap życia, w którym czekają nas nowe wyzwania i niespodzianki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.