Niezadowolony ze swojej pracy? Co możesz zrobić?

Niezadowolony ze swojej pracy? Co możesz zrobić?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Praca, która pozwala nam zarabiać na życie, nie zawsze jest łatwa. Moglibyśmy nawet powiedzieć, że jeśli ktoś jest niezadowolony ze swojej pracy, stanowi to wystarczająco dobry powód, by szukać nowej. Jednak ze względu na złożoność rynku pracy krok ten również nie jest łatwy. Wszystko to wyjaśnia, dlaczego choroby psychiczne związane z pracą stały się bardziej powszechne. Powinieneś wiedzieć co zrobić, gdy jesteś niezadowolony ze swojej pracy .

Badania takie jak te opublikowane w badaniu ekonomicznym przypominają nam o dowodach na coś, co jest zarówno logiczne, jak i zrozumiałe. Satysfakcja pracowników poprawia ogólną wydajność firmy. Innymi słowy, szczęśliwy pracownik, którego menedżerowie widzą umiejętności i wysiłki, reprezentuje kapitał ludzki dla każdej firmy.

Wiele firm nie zwraca uwagi na swoich pracowników i koncentruje się wyłącznie na wynikach. Istnieją podmioty gospodarcze i produkcyjne, które opierają się prawie wyłącznie na przywództwie pionowym, sztywnym i tradycyjnym, pozbawionym inteligencji emocjonalnej. Jeśli pracownik nie dostosuje się do tej sztywności, inny, nowy pracownik szybko go zastępuje, a tym samym występuje rotacja pracowników w coraz bardziej konkurencyjnym systemie. Ale co robić, gdy jesteś niezadowolony ze swojej pracy?

Ta dynamika pracy, w której menedżerowie cenią produktywność o wiele bardziej niż dobrobyt pracowników i gdzie przebywanie na rynku jest cenione bardziej niż zdolność do innowacji, powoduje zaburzenia psychiczne związane z pracą. W rzeczywistości głównym źródłem stresu w naszym życiu jest nasza praca.

Co więcej, badania takie jak to opublikowane w The Scientific World Journal przypominają nam, że niezadowolenie związane z pracą wpływa na nasze zdrowie i zmienia wszystkie nasze nawyki życiowe (jedzenie, odpoczynek, wypoczynek itp.). Co możemy zrobić, gdy mamy do czynienia z tą powszechną sytuacją?

“Kiedy praca jest przyjemnością, życie jest piękne. Ale kiedy jest nam narzucona, życie jest niewolą.”

-Maksym Gorki-

mężczyzna niezadowolony ze swojej pracy

Gdy jesteś niezadowolony ze swojej pracy

Bycie nieszczęśliwym w pracy często oznacza bycie nieszczęśliwym w życiu. Nasze miejsca pracy zajmują znaczną część naszego czasu. Tworzą też obraz, który powinien nas uszlachetniać. Tak więc fakt, że budzimy się każdego ranka w udręce z powodu konieczności podjęcia pracy, która wywołuje lęk, presję, niską motywację i brak satysfakcji, tworzy niezdrowy, a nawet niebezpieczny stan psychiczny.

Co ciekawe, badanie przeprowadzone w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych miało na celu poznanie poziomu osobistej satysfakcji pracowników w wielu firmach w całym kraju. Wyniki raportu były równie uderzające, jak i druzgocące:

 • 75% pracowników szukało nowych miejsc pracy, aby opuścić to, które już mieli.
 • 77% deklarowało, że ci, którzy są lepiej wykwalifikowani i wnoszą większy wkład w firmę, są ignorowani.
 • 44% wskazało, że najbardziej wykwalifikowani pracownicy nigdy nie są brani pod uwagę.
 • 55% uważało, że mają niskie zarobki.

Te dane bardziej niż cokolwiek innego ilustrują to, co dzieje się na dużej części rynku pracy w wielu krajach. Zobaczmy jednak, co może być przyczyną niezadowolenia z wykonywanej pracy.

Kobieta niezadowolona ze swojej pracy

Dlaczego jesteś niezadowolony ze swojej pracy

 • Wypłata. Wynagrodzenie jest obecnie główną przyczyną niezadowolenia z pracy.
 • Brak bezpieczeństwa pracy. Niepewność co do tego, czy będziemy w stanie utrzymać nasze miejsca pracy, jest jedną z największych przyczyn stresu i niepokoju populacji.
 • Rodzaj zawodu. Poza wynagrodzeniem, niewątpliwie rodzaj wykonywanej przez nas pracy powoduje największy stres. Może być znacznie poniżej naszego poziomu wykształcenia. Możemy czuć się niedoceniani. A może to być rutyna. Taki system może doprowadzić do skomplikowanych zmian rotacyjnych, które wpływają na nasze zdrowie i uniemożliwiają jakiekolwiek kontakty społeczne z innymi pracownikami.
 • Środowisko pracy. Ten aspekt jest kluczowy dla satysfakcji lub niezadowolenia z wykonywanej pracy. Niektóre środowiska pracy są wypełnione presją i konkurencyjnością, podczas gdy inne mają toksycznych współpracowników, obrażających menedżerów itp.
 • Menedżerowie ze słabymi umiejętnościami lidera. Kierowanie organizacją oznacza umiejętność przewodzenia. Oznacza to umiejętność wykorzystywania umiejętności innych ludzi. Dobrzy menedżerowie również zachęcają pracowników i wiedzą, jak wprowadzać innowacje. Tworzą środowiska produktywne i pełne szacunku. Jeśli tak się nie stanie w firmie, wielu jej pracowników może czuć się nieszczęśliwych.

Co możesz zrobić, jeśli jesteś niezadowolony ze swojej pracy

Kiedy czujesz się niezadowolony ze swojej pracy, są dwie opcje. Możesz zrezygnować z pracy lub przyzwyczaić się do pomysłu dostosowania się do niewdzięcznego zawodu w zamian za wynagrodzenie.

Teraz, niezależnie od tego, czy wybieramy pierwszą czy drugą opcje, zawsze istnieje jedna trzecia opcja do przemyślenia. Różne strategie, które mogą poprawić Twoją sytuację tak bardzo, jak to możliwe, obejmują:

 • Nawiązuj kontakt z osobami w pracy, które zapewniają Ci pozytywny kontakt, towarzystwo, motywację i dobrą energię. Unikaj ludzi, którzy zarażają Cię złymi nastrojami i negatywnymi emocjami.
 • Sprawdź, czy dostępne są inne stanowiska.
 • Jeśli masz szefa, menedżera lub inną osobę powyżej Ciebie, która jest toksyczna i agresywna, zawsze zachowaj dystans tak dalece jak to możliwe. Przestrzeganie poleceń, które oczerniają Cię lub podważają Twoje wartości, jest niebezpieczne dla Twojej fizycznej i psychicznej integralności.
 • Ważne jest, aby wiedzieć, jak całkowicie odłączyć się od pracy po jej zakończeniu. Unikaj przenoszenia presji i zmartwień do domu.
Mężczyzna

Na koniec, rozważ pewne sygnały ostrzegawcze. Istnieją ograniczenia, które powinny skłonić Cię do zastanowienia się nad opuszczeniem pracy, zanim wpłynie to na Twoje zdrowie. Jeśli Twoje wysiłki nie są brane pod uwagę, masz naprawdę niską pensję, klimat pracy jest toksyczny i obraźliwy, a Ty widzisz już, że praca wpływa na wszystkie obszary Twojego życia, najlepiej jest poszukać nowego zatrudnienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.