Życie bez strachu jest możliwe. Czy kiedyś czułeś się wystraszony z powodu opuszczenia swojej strefy komfortu, ponieważ istniało ryzyko popełnienia błędu? Życie bez strachu nie wprawiłoby Cię w taki lęk. Według Paulo Coelho: “Tylko jedna rzecz sprawia, że spełnienie marzeń staje się niemożliwe: strach przed upadkiem”.
Czy to panika przed poniesieniem porażki tak bardzo Cię blokuje? Strach jest w Twoim przypadku narzędziem tak potężnym, że Cię paraliżuje i oddala od spełnienia marzeń? Czy życie bez strachu jest możliwe?
Istnieje wiele pytań, ale odpowiedzi nie zawsze są jednoznaczne i przekonujące. Nie powinniśmy twierdzić, że strach zawsze jest niepożądany. Stanowi on bowiem w naszym ciele mechanizm obronny. Niestety w wielu przypadkach nie pozostaje wyłącznie narzędziem służącym ochronie… Nigdy jednak nie powinien zupełnie zdominować naszego życia.
“Strach jest naturalny i rozsądny, umiejętność zwyciężania nad nim oznacza być odważnym”
-Alonso de Ercilla y Zúñiga-
Wielu badaczy i psychologów próbowało przyjrzeć się temu zagadnieniu. Rezultat ich pracy okazuje się bardzo interesujący. Czy szukamy kluczy, które pozwolą nam wieść życie bez strachu przed porażką, przed tym co powiedzą inni lub przed innymi lękami, które spędzają nam sen z oczu?
1. Wybierz życie bez strachu albo umrzesz skruszony
Kobieta, która pracowała przy osobach w stanie terminalnym odkryła, że w ostatnich dniach swojego życie wielu ludziom towarzyszył żal. Osoby te żałowały, że nie spełniły w swoim życiu marzeń. Uczucie to było tak silne, że wprawiało ich w głęboki smutek z powodu lęku przed stawieniem czoła rzeczywistości.
Było to uczucie podpowiadające, że nie skorzystali z życia w pełni, że zostawili coś na później. Ich serca dosłownie ściskały się z tego powodu. Większość z nich mówiła, że gdyby dano im drugą szansę, na pewno by jej nie zmarnowali. Mówili, że przy wielu okazjach skradliby buziaka, przytulenie, dzień w pracy, a później prosili o przebaczenie.
2. Sukces nie wykorzenia strachu
Wiele osób myli sukces ze szczęściem. Jednakże te dwa czynniki wcale nie muszą zawsze być ze sobą zespolone. Niektórzy myślą, że nieco grubszy portfel lub lepiej umeblowany dom to czynniki niezbędne do tego, aby wieść szczęśliwe życie. Przez całe życie tkwią w takim przekonaniu. Chociaż pieniądze ułatwiają życie, na pewno robią to w mniejszej skali, niż większość sobie wyobraża.
Z drugiej zaś strony pomyśl, że sukces może przysporzyć wielkiego strachu. Im więcej zgromadziłeś, tym więcej masz do stracenia. Właśnie to spędza sen z powiek ludziom posiadającym wiele dóbr materialnych.
Taki stan rzeczy potwierdzają badania przeprowadzone przez Sonję Lyubomirsky, na uniwersytecie w Kalifornii. Badania wskazują na to jak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego, pozytywnego nastawienia i wiary w siebie. Jeśli się tego nie nauczymy, zawsze będzie nas dominować panika i strach przed utraceniem tego, co już udało nam się zdobyć.
3. Powiedz mi kto stanowi Twoje towarzystwo…
…a powiem Ci kim jesteś. To znane przysłowie się nie myli. Badania przeprowadzone przez grupę BMJ dowodzą, że mniej strachu odczuwają osoby, które otaczają się pozytywnymi ludźmi. Tak więc bardzo duży wpływ na nasze zachowania będzie miał odpowiedni dobór towarzystwa. Odpowiedni ludzie zawsze będą nas wspierać w realizacji naszych postanowień.
4. Przyszłość zaczyna się jutro
Tak jak powiedział Seneka, “prawdziwe szczęście polega na korzystaniu z teraźniejszości”. Warto wziąć to pod uwagę. Jeśli żyjemy stale zaniepokojeni o dzień jutrzejszy, to strach całkowicie nad nami zapanuje.
“Strach sprawia, że jesteśmy skłonni widzieć sprawy w ciemniejszych barwach, niż są w rzeczywistości”
-Tito Livio-
Według badań, które opublikowano w czasopiśmie Sciencemag, kto zbyt wiele dywaguje, traci więcej czasu, a ponadto wydaje mu się, że czas upływa bardzo szybko. To sprawia, że osoby takie żyją wiecznie w pośpiechu i odczuwają paniczny zawrót głowy, ponieważ życie wydaje im się wymykać spod kontroli.
5. Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana
Warto w tym momencie wspomnieć znane rzymskie powiedzenie, które głosi, że umysł zdrowy w zdrowym ciele. Choć od kiedy je ukuto minęło już wiele stuleci, nigdy nie straciło na wartości. Aktywność fizyczna w bardzo ważny sposób oddziałuje na nasz stan umysłowy: sprawia, że zapominamy o naszych lękach, niepewnościach i problemach.
Podobne wnioski wyciągnął Daniel Lenders po przeprowadzeni badań na uniwersytecie w Arizonie. Ćwiczenia, medytacja, muzyka, uprawianie sportu czy jakiekolwiek inne ćwiczenie mentalne pozwala człowiekowi zrelaksować umysł. Stanowią więc doskonałą terapię pozwalającą żyć z większą świadomością i bez strachu.
6. Bądź wdzięczny
Wydaje się zbyt proste, by było prawdziwe. Ale w Journal of Happiness Studies wyciągnięto wniosek, że tak proste ćwiczenie jak napisanie listów z podziękowaniami wywarło bardzo dobry rezultat na więzi uczestników eksperymentu. Wszyscy wydawali się być bardziej zadowoleni, pałali też pozytywnymi emocjami.
Pomyśl również, że pisanie ma charakter oczyszczający. Przynosi szczególną ulgę w trudnych emocjonalnie chwilach pełnych smutku i niepewności. Kiedy zasiadamy za biurkiem, aby ułożyć poszczególne litery w ciągi naszych myśli, w rzeczywistości dedykujemy czas, by rzetelnie wysłuchać samych siebie.
7. Pomagaj innym
Jako, że jesteśmy wdzięczni, ostatecznie pomaga nam to również pomagać innym. Badania przeprowadzone w tym zakresie przez Cassie Mogilner dowodzą, że dzięki poświęcaniu naszego czasu innym czujemy, że dobrze go wykorzystujemy. Ponadto działania takie prowadzą do pełnej satysfakcji, która z kolei umniejsza nasze lęki i problemy.
Teraz już rozumiesz. Strach jako emocja zawsze będzie w nas obecny. To od nas jednak zależy ile ostatecznie będzie miał do powiedzenia. Nie ma jednak wątpliwości, że kiedy próbujemy nowych rzeczy, nie mamy nic do stracenia. Wychodzenie z naszej strefy komfortu, przezwyciężanie lęków i życie bez strachu, przynosi prawdziwie terapeutyczne rezultaty.