Starsze osoby mają takie samo prawo do marzeń jak młodzi ludzie

Starsze osoby mają takie samo prawo do marzeń jak młodzi ludzie

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2023

Nikt nie jest za stary, żeby zrealizować swoje marzenia, ponieważ sukces nie ma limitu wiekowego i można go osiągnąć w dowolnym momencie życia. Starsze osoby również gonią swoje marzenia.

Często słyszymy, że mając dwadzieścia parę lat trzeba eksperymentować i rozwijać się, po trzydziestce należy osiągnąć pewną stabilność, a w po ukończeniu czterdziestu lat trzeba mieć poukładane życie.

Nie ma jednak powodu, aby zawsze przestrzegać niniejszych wytycznych. Czy też uważasz, że starsze osoby nie mogą spełniać swoich marzeń?

Niewłaściwe przekonania nas ograniczają. Powodują, że stawiamy sobie bariery i wymyślamy usprawiedliwienia, aż w końcu porzucamy szanse, które przygotowało dla nas życie i nie podejmujemy rozwojowych działań.

Staramy się stłumić pragnienie osiągnięcia tego, co naprawdę by nas usatysfakcjonowało, ponieważ uważamy, że już nie wypada, tylko dlatego, że jesteśmy już nieco starsi. Tymczasem także starsze osoby wciąż mają przed sobą wiele możliwości.

Starzenie się nie jest końcem świata. Nie istnieje limit czasu na spełnienie marzeń. Te ograniczenia istnieją tylko w Twoim umyśle.

Starsze osoby nadal mają przed sobą wspaniałą przyszłość

Przyszłość jest wartościowa nie tylko dla młodych ludzi. Niezależnie od wieku, zawsze można się uczyć i rozwijać. Starsze osoby często udowadniają, że wiek jest tylko liczbą. Wiedzą, ile korzyści przynosi wytrwałość i w odróżnieniu do wielu młodych osób nigdy nie porzucają swoich marzeń i celów.

Jednym z doskonałych przykładów jest Harry Bernstein, pisarz, który spędził całe życie na pisaniu. Widział, jak jego powieści zostały odrzucone jedna po drugiej, ale nigdy się nie poddał. Lubił to, co robił, był pasjonatem i nigdy nie porzucił swoich marzeń tylko dlatego, że inni zamykali przed nim drzwi.

Dopiero w wieku 96 lat dostał wreszcie to, na co czekał. Opublikowana została najnowsza książka jego autorstwa, pt. „The Invisible Wall: A Love Story That Broke Barriers”.

Harry Bernstein nie traktował upływu czasu jako powodu do zniechęcenia i postanowił kontynuować to, co go satysfakcjonowało. Ile razy zdarzyło Ci się zrezygnować z czegoś, bo inni ciągle Cię odrzucali?

Starsze osoby wiedzą, że odrzucenie jest po prostu sprawdzeniem, czy to, co robisz, jest naprawdę warte Twojego czasu, wysiłku i wytrwałości. Dzieci też o tym wiedzą; rzadko widać, żeby zrezygnowały po pierwszym „nie”, które słyszą. Wiedzą, że to dopiero początek negocjacji.

“Nie daj sobie nigdy wmówić, że czegoś nie potrafisz. Nawet mnie. Jeśli masz jakieś marzenie, musisz o nie dbać. Ludzie mówią, że się nie da, kiedy sami czegoś nie potrafią. Chcesz czegoś, więc walcz o to. Koniec i kropka.”

-„W pogoni za szczęściem”-

Mijają lata, ale nie mijają możliwości na zrealizowanie marzeń. Nadal wiele osób jest pełnych uprzedzeń co do wieku. W pewnym wieku, nie powinno się ubierać w określony sposób. Jeśli jesteś dziadkiem, nie możesz jeździć na deskorolce. Chociaż te przekonania są śmieszne, ludzie nadal w nie wierzą.

To dlatego, że nasza kultura i społeczeństwo określiły pewne wytyczne dotyczące zachowania, których musimy przestrzegać, począwszy od najmłodszych lat.

Nigdy nie jest za późno

Niektórzy studenci mają niewiarygodne szczęście, jakim jest starsza osoba wśród kolegów z grupy. Wiele instytucji realizuje programy, dzięki którym starsze osoby mogą łatwiej zdobyć dostęp do uczelni i studiować na kierunkach, na których nie mogły studiować w młodości.

Ale… czy to nie prawda, że starsze osoby mają problemy z zapamiętywaniem informacji?

Młodzi ludzie, którzy nie lubią tego, czego się uczą lub nie przykładają do tego należytej uwagi mogą mieć tyle samo trudności w uczeniu się co starsze osoby. To nie chodzi o wiek, ale o postawę i chęci.

Bierz przykład ze znanych i lubianych

Popatrz przez chwilę na sławne starsze osoby, które osiągnęły sukces, gdy nikt, nawet one same, nie spodziewał się tego:

  • Samuel L. Jackson (aktor): do 39 roku życia grał małe role. Jednakże film „Malaria” sprawił, że dziś jest ikoną kina.
  • Henry Ford (założyciel Ford Motor Company): dopiero w wieku 45 lat stworzył rewolucyjny Ford Model T.
  • Charles Darwin (przyrodnik): nigdy nie wykazywał zainteresowania relacjami społecznymi i poświęcił się wyłącznie swojej pasji. Aż, gdy skończył 50 lat, jego książka „O powstawaniu gatunków” na zawsze zmieniła poglądy naukowców.
  • Julia Child (szef kuchni): początki jej kariery są związane z branżą reklamową, jednak gdy skończyła 50 lat postanowiła napisać swoją pierwszą książkę kucharską. Stało się to początkiem jej wielkiej kariery jako szefa kuchni.
  • Ray Kroc (biznesmen): sprzedawał urządzenia do milkshake’ów, dopóki nie zachęcono go do zakupu firmy McDonald, gdy miał 52 lat. Ray zmienił tę markę w największą na świecie firmę branży żywnościowej działającą na zasadach franczyzy.
  • Anna Maria Robertson Moses (malarka): znana jako „babcia Moses”, rozpoczynając karierę malarską, miała 78 lat. Jeden z jej obrazów sprzedano za 1,2 miliona dolarów.

Nigdy nie jest za późno, aby robić to, co się kocha. Co masz do stracenia?

Świetny pomysł może wpaść Ci do głowy, gdy skończysz 50 lat. Pomysł na biznes może ukształtować się w Twoim umyśle dopiero w wieku 70 lat. Sukces nie ma daty ważności, ani nie oznacza rozpoczynania kariery, uczenia się czegoś nowego, czy też ukończenia ważnego projektu.

Starsze osoby, które urodziły się dawno temu nie mają ograniczeń co do tego, co mogą zrobić i osiągnąć. Są tylko usprawiedliwienia i wymówki, które uniemożliwiają ludziom próbowanie nowych rzeczy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.