The Valhalla Murders: thriller o przemocy wobec dzieci

The Valhalla Murders to doskonały skandynawski thriller. Główni bohaterowie są interesujący i złożeni, a serial utrzymany jest w formacie mini-opowiadań. Ma też świetny główny wątek fabularny, który trzyma w napięciu do samego końca.
The Valhalla Murders: thriller o przemocy wobec dzieci

Ostatnia aktualizacja: 05 sierpnia, 2020

The Valhalla Murders, pierwotnie stworzony przez RUV, islandzki National Broadcasting Service, i wyemitowany w Islandii w 2019 roku, jest teraz dostępny w serwisie Netflix. Akcja cyklu, który składa się z ośmiu rozdziałów, rozgrywa się w stolicy Islandii, Reykjaviku.

Główną bohaterką The Valhalla Murders jest detektyw kryminalna Kata, przydzielona do zbadania sprawy morderstwa, które szybko staje się sprawą seryjnego mordercy. Jej partnerem jest Arnar, detektyw pracujący na co dzień w Oslo.

Dzięki współpracy detektywi odkrywają nie tylko zabójcę, ale także motyw zabójstwa. Za tropem czai się widmo korupcji, a z czasem trudno nie dostrzec ponurej prawdy, kto jest prawdziwym sprawcą.

Rytm The Valhalla Murders sprawia, że ​​widz pozostaje czujny przez cały czas, gdy bohaterowie starają się rozwiązać sprawę niesamowitego śledztwa, które wydaje się być związane z zamkniętym 30 lat wcześniej ośrodkiem dla nieletnich Valhalla. Mówiąc krótko, jest to serial z wieloma zwrotami akcji, rozgrywający się w nieznanej, mroźnej Islandii.

The Valhalla Murders, islandzki thriller ujawniający przemoc wobec dzieci

The Valhalla Murders oferują dokładnie to, czego oczekujesz. Jest to interesujący serial, mimo że jest powolny i nigdy nie zostawia ani chwili na nudę, łącznie z wątkami pobocznymi. Rozbite rodziny i znęcanie się nad dziećmi to główne tematy serialu.

Detektyw Arnar musi walczyć z własną przeszłością, podczas gdy Kata próbuje odzyskać zaufanie swojego syna. Serial analizuje skalę wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży (poprzez dwa wątki), w tym ofiary i ocalałych.

Więcej niż serial detektywistyczny

Ze swoim szczerym pragnieniem bycia czymś więcej niż tylko serialem o detektywach, The Valhalla Murders nie spieszy się, a fabuła rozwija się w odpowiednim czasie. Jest na to dowód w pierwszym odcinku poświęconym wyłącznie postaci Katy.

Ta ambitna inspektorka, której wysiłki rzadko są doceniane na jej stanowisku, zaczyna współpracować ze śledczym z Oslo imieniem Arnar (Björn Thors). Detektywi muszą nauczyć się dobrze współpracować, aby odkryć, co wydarzyło się w Walhalli kilka lat temu i tym samym schwytać seryjnego mordercę.

Mimo dość prostego scenariusza, serial zawiera sceny, które pozwalają lepiej zrozumieć motywacje dwóch głównych bohaterów. Ich komplementarność jest szczególnie odczuwalna dzięki niezwykłym kreacjom Níny Dögg Filippusdóttir i Björna Thorsa, którzy są znanymi islandzkimi aktorami.

Nieoczekiwane zwroty akcji

Nawet jeśli pewne następstwa są przewidywalne, większość zwrotów akcji rozkłada karty w zaskakujący sposób i wytwarza napięcie, które rośnie aż do ostatniego odcinka. Serial gubi nas w wątkach pobocznych, porzucanych po drodze. Przykładami mogą być pojawienie się mrocznego wideo na telefonie syna Katy lub relacja Arnara i jego siostry.

Scena z The Valhalla Murders

Jednak wskazówki są interesujące same w sobie, co może nieco bardziej skomplikować postacie. Ostatecznie część wydarzeń pobocznych wydaje się po prostu wypełniaczem, który ma służyć głównej przesłance całej serii: pozory wprowadzają w błąd.

Pozory mylą

Za pozornym spokojem kryją się okrucieństwa, które wszyscy woleli głęboko zakopać i zapomnieć. Po stronie detektywa Arnara istnieje związek z jego fundamentalistyczną, religijną rodziną.

Następnie dochodzi do zerwania relacji między Katą i jej synem. A centralnym elementem jest pamięć o horrorze dzieci z Walhalli. Są ofiarami okropnego systemu, autora i wspólnika pedofilskiego światka.

To szokujące, że opisywane morderstwa miały miejsce na Islandii. Jest to jeden z krajów o jednym z najniższych wskaźników przestępczości na świecie. Czystość nieskazitelnych krajobrazów kontrastuje z grozą zbrodni, które Kata i Asnar odkrywają podczas śledztwa.

Serial wie, jak wykorzystać te ramy. Szara i zimna, prawie lodowata sceneria zdaje się zapożyczać z filmów neo-noir. Akcentuje chłodny krajobraz, nadając serialowi jeszcze ciemniejszy wygląd, wzmocniony przez ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Pétura Bena.

Złożona fabuła bez zbędnej przesady

The Valhalla Murders dotyczą trudnych tematów, takich jak przemoc domowa, zaniedbanie rodziców i pedofilia, ale robią to odpowiedzialnie. Serial pokazuje, jak ofiary dobrze sobie radzą, aby przetrwać po takich wydarzeniach.

W ten sposób dodaje głębi historii i postaci. Dochodzenie ujawnia ciężkie sekrety i mąci spokój wszystkich, którzy próbują odbudować swoje życie po tym, co się stało. Serial jest pierwszym owocem współpracy Netflixa z Islandią. Jest dobrze wyprodukowany i ma solidny scenariusz. Jego twórca, Thordur Palsson, znalazł dobrą równowagę w swoim pierwszym serialu.

Chociaż The Valhalla Murders nie dodaje nic nowego do gatunku Nordic-noir, który można w skrócie scharakteryzować jako łączący się z zabójcami, śniegiem i ekscentrycznymi detektywami, jest to dobrze wykonany thriller. Osiem rozdziałów zawiera kwintesencję tego, czym powinno być tajemnicze morderstwo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.