"Dobre miejsce": jak zaakceptować to, co nieuchronne

"Dobre miejsce": jak zaakceptować to, co nieuchronne
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wielu filozofów sugerowało, że śmierć, bez względu na to, jakie przerażenie w nas budzi, nadaje życiu sens. Serial telewizyjny “Dobre miejsce” oferuje interesujące spojrzenie na tą kwestię. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

Wszyscy jesteśmy ludźmi, a każdy człowiek umiera. Takie jest życie. Każdy jest tego świadom, ale nie każdy to akceptuje. Czy istnieje sposób na to, aby ludzie nauczyli się akceptować to, co nieuniknione?

Oczywiście każda kultura podchodzi do tego dylematu w inny sposób. W tradycji buddyjskiej żyje się i umiera w tym samym czasie. To jedno doświadczenie. Z kolei inne społeczeństwa uważają śmierć za temat tabu. Dowiedz się w jaki sposób “Dobre miejsce” pokazuje jak nauczyć się akceptować to, co nieuchronne.

Ale czy istnieje coś bardziej nieuchronnego od śmierci? Nikt nie powinien czuć się pokonany, gdy zorientuje się, że nie ma. Zamiast tego wszystkie jednostki powinny rozwinąć zasoby i umiejętności, które pozwolą mu poradzić sobie z większością sytuacji w życiu.

Osoba w tunelu

Zrozumienie śmierci nie oznacza unikania żałoby, ale zaakceptowanie tego, że stanowi fakt tak naturalny jak samo życie.

The Times uznał filozofa moralnego Bertranda Williamsa za najważniejszego i najgenialniejszego filozofa jego czasów. Stwierdził, że gdybyśmy byli nieśmiertelni, stracilibyśmy całą umiejętność odczuwania zaskoczenia. Wszystko wydaje się o wiele bardziej satysfakcjonujące, gdy istnieje perspektywa końca.

“Ostatecznie, dla należycie zorganizowanego umysłu, śmierć to tylko początek nowej wielkiej przygody.”

-J. K. Rowling-

“Dobre miejsce”: jak nauczyć się akceptować to, co nieuchronne?

Czego można dowiedzieć się o śmierci? Niczego albo prawie niczego, Być może kilku eufemizmów i peryfraz, być może mnóstwa metafor i alegorii. Jednak Jednak każda filozofia świadoma tego efemerycznego aspektu życia musi zastanawiać się nad śmiercią, kwestią, która denerwuje wiele osób i zmusza ich do konfrontacji z końcem wszystkiego.

Ludzie widzą, że śmierć to koniec wszystkiego, ale nie zastanawiają się każdego dnia nad tym, że umrą. Hiszpański działacz i poeta Ramón Andrés powiedział, że śmierć znajduje się w centrum wszystkiego, ponieważ może nadawać nam sens, a nawet chęć do życia.

Z tego powodu przekraczanie naszych perspektyw  w życiu i zaakceptowanie śmierci wydaje się być tematem zarezerwowanym dla kultur orientu.

Jednak istnieje kwestia, którą zawsze powinniśmy brać pod uwagę: fakt, że śmierć nadaje wartość ludzkiemu życiu. Ale co dzieje się po śmierci? Każdy chce poznać odpowiedź na to pytanie, ale nikt nie jest w stanie jej udzielić.

Być może dlatego, że nikt nie był w stanie go odpowiednio sformułować. Nauka akceptacji nieuniknionego pozostaje niezakończonym zadaniem.

Filozofia postrzega śmierć na różne sposoby. Urodziliśmy się, aby umrzeć. To fakt. Jednak nie jesteśmy w stanie się dowiedzieć kiedy do tego dojdzie ani w jaki sposób. Niektórzy ludzie spędzają wiele lat swojego życia na rozważaniu tej kwestii.

Każdy krok, ludzie stawiają w życiu, prowadzi ich do ścieżki, która zbliża ich do śmierci. Czy wybierają ścieżkę do nieuchronnego końca czy początku? Te pytania intrygują filozofów, którzy od dawno debatują nad znaczeniem życia i śmierci.

Życie i śmierć przypominają fale. Fale rodzą się, formują, rosną, a gdy dotrą do brzegu, woda znika i powraca do morza.

“Śmierć: nie ma w niej nic złego, poza tym, co przychodzi przed nią  – lękiem.”

-Seneka Młodszy-

Świadomość, że śmierć stanowi sens życia

Serial telewizyjny “Dobre miejsce” wykorzystuje w każdym epizodzie inną teorię filozoficzną, aby przedstawić moralne pytania dotyczące ludzkiego życia, chociaż główni bohaterowie całej serii są martwi. Ten serial przybliża nas do jednego z pytań, które jest zadawne najczęściej w historii całej ludzkości: Co dzieje się po naszej śmierci?

Niektórzy wyobrażają sobie miejsce, w którym mogą zapisać wszystkie swoje życzenia i sprawić, że spełnią się raz na zawsze. Ale co jeśli istniałyby ograniczenia? W serialu “Dobre miejsce” pojawiają się takie scenariusze, które kończą się niesatysfakcjonującym nihilizmem.

Serial ukazuje jak wielkie umysły tego uniwersum nudziły się przez całe wieki, traciły wiedzę i nie miały motywacji do niczego poza piciem koktajli. Nie mamy zamiaru zdradzać zakończenia. Powiemy jedynie, że koniec serialu to pieśń godząca życie ze śmiercią.

Śmiertelność nadaje życiu znaczenie, a moralność stanowi przewodnik dla tego znaczenia. Istnienie śmierci zachęca ludzi do myślenia o roli, którą chcą odgrywać w świecie oraz konsekwencjach płynących z ich działań.

To jasne, że nie jest łatwo zaakceptować to, co nieuchronne. Temat śmierci jest istotny i nieunikniony, ponieważ każdy, w różnych momentach swojego życia, będzie musiał się z nim w ten czy inny sposób zmierzyć.

“Wszyscy umrzemy. Celem nie jest żyć wiecznie, celem jest stworzyć coś, co będzie żyło.”

-Chuck Palahniuk-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abt, A. C. (2006, August). El hombre ante la Muerte: Una mirada antropológica. In Segundas Jornadas de Psicooncología XII Congreso Argentino de Cancerológia (pp. 11-12).

  • Jankélévitch, V., & Arranz, M. (2002). La muerte. Valencia: Pre-textos.

  • Morandín-Ahuerma, F. (2019). Trolleyology:¿ De quién es el dilema del tranvía?. Vox Juris38(1), 203-210.

  • https://plato.stanford.edu/entries/death/#ImmMis


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.