Związek na odległość: jak dbać o siebie emocjonalnie

Związki na odległość wymagają dojrzałości emocjonalnej. Oto kilka wskazówek, dzięki którym odległość nie stanie się czynnikiem, który kończy Twój związek.
Związek na odległość: jak dbać o siebie emocjonalnie
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dziś, dzięki nowym technologiom i kanałom komunikacji, związek na odległość jest znacznie łatwiejszą sytuacją niż kilka lat temu. Niemniej jednak jest to wciąż skomplikowany i często bolesny proces. Podczas tego rodzaju relacji, bardziej niż kiedykolwiek, musisz liczyć na siebie, aby chronić swoje emocje i móc cieszyć się więzią między Wami.

Relacje na odległość są tak samo istotne, jak te, które rozwijają się w kontekście fizycznej bliskości. Jeśli jednak Twój partner mieszka daleko, prawdopodobnie musiałaś zmierzyć się z osądem i niedowierzaniem niektórych bliskich. Niemniej jednak badania pokazują, że osobom, które utrzymują tego typu związki, udaje się osiągnąć wyższy poziom intymności i satysfakcji w swoich relacjach.

Mimo to w większości przypadków odległość staje się zmienną ujemną. Zwykle jest to spowodowane czynnikami, takimi jak brak partnera, który mógłby Cię przytulić po ciężkim dniu pracy, niemożność pocieszenia Cię w złych chwilach lub niemożność towarzyszenia Ci w wycieczkach lub uroczystościach. Może to obudzić w Was lęki, niepewność i niewłaściwe zachowania. Z tego powodu chcemy zaoferować kilka wskazówek, jak zadbać o siebie i uniknąć niepotrzebnego cierpienia.

Smutny człowiek w związku na odległość.

Związek na odległość – jak dbać o emocje?

Kiedy zaczynasz nowy związek związek, zwykle nieświadomie deponujesz w nim dużą część swojego dobrego samopoczucia.

W obliczu niezadowolenia i nieszczęścia możesz obwiniać swój związek za to, że nie wnosi w Twoje życie tego, czego potrzebujesz, aby uczynić je lepszym. Jednak dbanie o siebie to Twoja odpowiedzialność. Bardziej niż cokolwiek innego, to Twoje myśli i postawy decydują o Twoim spokoju ducha.

Kontroluj swojego wewnętrznego sabotażystę

Przebywanie z dala od partnera może obudzić w Tobie negatywny wewnętrzny dialog, głos wewnętrznego sabotażysty, który próbuje Cię przekonać, że coś jest nie tak. Z tego samego powodu możesz ciągle myśleć, że Twój partner Cię zdradzi lub odkryje, że jest szczęśliwszy bez Ciebie.

Ta niepewność może prowadzić do niezdrowych zachowań, takich jak ciągłe narzekanie lub krytykowanie partnera, próba kontrolowania go, ciągła potrzeba informacji, gdzie się znajduje, a nawet próba znalezienia sposobów na szpiegowanie go.

To nie tylko pogarsza Wasz związek i niszczy zaufanie między Wami, ale także powoduje ogromne niepotrzebne emocjonalne cierpienie. Dlatego ważne jest, aby wykryć tego rodzaju myśli, gdy tylko się pojawią, przeanalizować ich prawdziwość i zastąpić je innymi, które są bardziej odpowiednie i korzystne.

Żyj w teraźniejszości

Jeśli jesteś w związku na odległość, czas spędzany z partnerem prawdopodobnie będzie ograniczony. Może się więc zdarzyć, że w ciągu tych kilku dni, które spędzacie razem, ciągle myślisz, że wkrótce znów będziecie musieli się rozdzielić, co uniemożliwia Ci cieszenie się chwilą.

Jeśli odkryjesz, że jesteś w takiej sytuacji, spróbuj zakotwiczyć się w teraźniejszości, tu i teraz, gdzie wszystko jest w porządku. Przeżyj swoje wspólne chwile w pełni i nie pozwól, aby oczekiwanie wypełniło Cię smutkiem.

Twoje życie toczy się dalej

Jeśli przed rozdzieleniem się mieszkałaś blisko swojego partnera, możesz mieć wrażenie, że Twoje życie nagle się zatrzymało. To dlatego, że zniknęły Wasze poprzednie wspólne rytuały. Jednak spędzanie życia w oczekiwaniu na powrót partnera nie jest pozytywnym posunięciem dla żadnego z Was.

Oboje musicie kontynuować postęp. Ten czas osobno może być idealny do skupienia się na sobie, swojej karierze, hobby i reszcie ludzi w Twoim życiu. Co więcej, wzbogacając się, przyczynisz się również do wzmocnienia swojego związku.

Przyjaciele rozmawiają przy kawie

Bądź szczera ze sobą i swoim partnerem

Komunikacja i uczciwość są niezbędne, aby związek na odległość działał, tak aby żaden z członków niepotrzebnie nie cierpiał. Z tego powodu powinnaś zawsze starać się komunikować swojemu partnerowi, co czujesz i potrzebujesz, a także słuchać jego potrzeb. Przede wszystkim ważne jest, abyś była jasna wobec siebie.

Związek na odległość może ewoluować na różne sposoby. Możliwe, że w pewnym momencie zmęczenie odbije się na jednym z Was, a Twoje pragnienia i priorytety ulegną zmianie.

Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy Ty i Twój partner jesteście na tym samym poziomie, czy macie te same cele i plany na przyszłość i jesteście wobec siebie w podobny sposób oddani. Jeśli tylko Ty starasz się utrzymać związek przy życiu, zawsze się poddajesz potrzebom partnera, i jesteś jedyną osobą, która planuje wspólną przyszłość, spróbuj przestać się oszukiwać. W końcu, chociaż zakończenie związku jest bolesne, utrzymanie tego, co jest nie do utrzymania, może być druzgocące.

Związek na odległość wymaga dojrzałości

Utrzymanie tymczasowej separacji z partnerem nie musi być katastrofalne. Może nawet wzmocnić więź między Wami. Niemniej jednak, aby tego typu relacje odniosły sukces i nie zostały nadmiernie zniszczone w procesie, wymagana jest dojrzałość.

Inteligencja emocjonalna, asertywność i spokój będą Twoimi najlepszymi sprzymierzeńcami, dopóki dystans między Wami będzie trwał. Kwestionuj swoje myśli, zanim w nie uwierzysz i zawsze wyrażaj się z szacunkiem i jasnością. Naucz się uspokajać, aby nie dać się porwać żadnym negatywnym emocjom. Jeśli posiadasz dojrzałość emocjonalną, związek na odległość może być cennym doświadczeniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Crystal Jiang, L., & Hancock, J. T. (2013). Absence makes the communication grow fonder: Geographic separation, interpersonal media, and intimacy in dating relationships. Journal of Communication63(3), 556-577.
  • Sahlstein, E. M. (2004). Relating at a distance: Negotiating being together and being apart in long-distance relationships. Journal of Social and Personal Relationships21(5), 689-710.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.