Związek między poznawczym lenistwem a mediami społecznościowymi

Kiedy nie starasz się myśleć i myśleć krytycznie, łatwiej jest Ci paść ofiarą pewnych fałszywych informacji. Stanowisko, które oznacza, że jesteś bardziej podatny na manipulacje, które utrwalają media głównego nurtu.

Umysł oświecony poznawczym lenistwem

Każdy posiada bajeczną zdolność rozumowania. Jednak, chociaż myślisz, w rzeczywistości nie robisz tego szczególnie dobrze i czasami dajesz się ponieść poznawczemu lenistwu. Ta subtelna wada oznacza w efekcie, że pozostawiasz swoje możliwości analizy w stanie gotowości i obniżasz bariery, które nakładają filtry i ograniczenia na wszelkie napotkane kłamstwa i manipulacje.

Ten temat jest bardziej istotny, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Z psychologii i neuronauki wiemy, że myślenie wymaga inwestycji poznawczych, które przekładają się na wydatek energetyczny. Rzeczywiście, aktywowanych jest wiele funkcji wykonawczych. Na przykład uwaga, analiza, synteza, porównanie, osąd itp. Niemniej jednak Twój mózg jest bardziej leniwy niż myślisz.

W rzeczywistości Twój mózg woli oszczędzać czas. Z tego powodu daje się ponieść emocjom i działa na automatycznym pilocie. Niestety oznacza to, że leniwie akceptuje wszystko, bez względu na to, jak tendencyjne lub uprzedzone mogą być te informacje. To może być niebezpieczne. Bo jeśli nie myślisz tak, jak powinieneś, akceptujesz fałszywe informacje i traktujesz je jako prawdziwe. Rzeczywiście, ten, kto w nic nie wątpi, jest ofiarą wszystkiego…

Jedną z rzeczy, którymi najbardziej interesują się eksperci, jest zrozumienie, dlaczego ludzie wierzą w nieprawdziwe lub złośliwe informacje. Częścią problemu może być lenistwo poznawcze.

Menu filmowe na urządzeniu mobilnym przedstawiające wpływ kognitywnego lenistwa

Co to jest lenistwo poznawcze?

Poznawcze lenistwo definiuje ograniczoną koncentrację umysłu, jeśli chodzi o przetwarzanie otrzymywanych informacji. To nie ma nic wspólnego z twoim IQ. Dlatego są ludzie niezwykle inteligentni, którzy w danym momencie lub w konkretnej sytuacji zmniejszają swoje zasoby poznawcze. Co więcej, zdarza się to każdemu z nas.

Na przykład dzieje się tak, gdy posługujesz się stereotypami lub uprzedzeniami. Innymi słowy, Twój mózg upraszcza otrzymywane informacje, aby zaoszczędzić czas i energię. Przekłada się to na niezwykle powszechne i znane niebezpieczne realia.

Na przykład ostatnio osoba publiczna stała się popularna, ponieważ na swoim koncie na Twitterze opublikowała, że potrzebni są wolontariusze do zbierania lawy z wulkanu La Palma na Wyspach Kanaryjskich (Hiszpania). W ciągu kilku minut po Internecie krążyły liczne drwiny, krytyka i memy. To dlatego, że niewiele osób było w stanie zastosować zmysł krytyczny, aby zdać sobie sprawę, że ta relacja może być fałszywa…

Kiedy nie myślisz uważnie, fałsz zwycięża

Musimy spróbować zrozumieć, dlaczego ludzie są tak podatni na wiarę w błędne i fałszywe informacje. Ponieważ problem tkwi nie tylko w tych, którzy dokonują oszustwa lub starają się manipulować masami. Musimy wiedzieć, co sprawia, że wszyscy jesteśmy tak podatni na te pułapki. Co więcej, ile szkód tak naprawdę wyrządzają.

Jeśli ktoś powie Ci, że „nie myślisz”, prawdopodobnie poczujesz się zraniony. Jednak prawda jest taka, że nie myślisz poprawnie. Dajesz się ponieść lenistwu poznawczemu, ponieważ otaczający Cię świat – tym bardziej w mediach społecznościowych – jest zbyt złożony. Prawie co sekundę otrzymujesz nowe informacje i obrazy. W rezultacie nie masz czasu na drobiazgowe przetwarzanie wszystkiego.

W 2019 roku Yale University (USA) przeprowadził badanie dotyczące tego, dlaczego ludzie wierzą w fałszywe wiadomości. Naukowcy spekulowali, że odpowiedź brzmiałaby, że mamy tendencję do wierzyć tylko w coś, o czym już myśleliśmy, że może być prawdą. Jednak wyniki nie zgadzały się z tą hipotezą.

W rzeczywistości badanie sugerowało, że jesteśmy leniwi i trudno nam zastosować rozumowanie analityczne, bez względu na to, skąd pochodzą informacje.

Wolisz zachować swoje zdolności myślenia i analizy do innych konkretnych zadań. Kiedy patrzysz na swój telefon, robisz to, aby odwrócić uwagę, zrelaksować się lub dobrze się bawić. Oglądasz i czytasz bez zastanowienia, a to sprawia, że wierzysz w całkowicie zmanipulowaną rzeczywistość.

para myśli o kognitywnym lenistwie

Jakie jest rozwiązanie? Myślenie odwracalne a lenistwo poznawcze

Poznawcze lenistwo oślepia Cię na dowody i sprawia, że kłamstwa triumfują. Chociaż, jako ludzie, wszyscy mamy umiejętności wykrywania pewnych zagrożeń, które zwiększają prawdopodobieństwo naszego przetrwania, era cyfrowa również oznaczała rewolucję w tym zakresie. W rzeczywistości wrogowie nie są fizycznie wokół Ciebie – zamieszkują Twoje urządzenia elektroniczne.

Jeśli chcesz poradzić sobie z tym zrelaksowanym sposobem myślenia, musisz aktywować myślenie odwracalne. To podejście definiuje Twoją zdolność rozumowania w sposób dwukierunkowy. To znaczy, rozumowanie odwracalne pozwala na przetwarzanie informacji z wielu perspektyw. Pomaga również rozwiązywać problemy z różnych podejść, bez względu na to, jak sprzeczne mogą być.

Kluczem jest pozbycie się tego niechlujstwa, tego sztywnego podejścia. W rzeczywistości lenistwo poznawcze jest jak przechodzenie przez drogę patrząc tylko przed siebie, zapominając, że prawdziwe niebezpieczeństwo jest po obu stronach. Dlatego otwórz oczy i podejmij tak bardzo potrzebny wysiłek, aby nie dać się ponieść kłamstwom.

Jean Piaget zdefiniował myślenie odwracalne jako cechę prawdziwej inteligencji. Dzięki tej umiejętności przetwarzasz informacje z szerszej perspektywy i nigdy po prostu nie trzymasz się pierwszej lub oczywistej opcji.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bago B, Rand DG, Pennycook G. Fake news, fast and slow: Deliberation reduces belief in false (but not true) news headlines. J Exp Psychol Gen. 2020 Aug;149(8):1608-1613. doi: 10.1037/xge0000729. Epub 2020 Jan 9. PMID: 31916834.
  • Pennycook G, Rand DG. Lazy, not biased: Susceptibility to partisan fake news is better explained by lack of reasoning than by motivated reasoning. Cognition. 2019 Jul;188:39-50. doi: 10.1016/j.cognition.2018.06.011. Epub 2018 Jun 20. PMID: 29935897.
Scroll to Top