Dlaczego urlop ma kluczowe znaczenie dla pracowników i firm

Według nauki wzięcie urlopu ma kluczowe znaczenie zarówno dla pracowników, jak i dla firm. Mimo to prawie połowa amerykańskich pracowników nie korzysta z urlopu. Czytaj dalej!
Dlaczego urlop ma kluczowe znaczenie dla pracowników i firm

Ostatnia aktualizacja: 22 października, 2021

Czy w tym roku odpuściłeś urlop? Czujesz się przytłoczony swoją pracą? Jeśli tak, nie jesteś sam. Zdeterminowana kultura pracy w Ameryce ma godny uwagi efekt uboczny: poświęcenie swoich dni urlopu. Według Project Time Off badania pokazują, że połowa amerykańskich pracowników nie wykorzystuje każdego roku płatnego czasu wolnego. Inne badania pokazują, że Amerykanie pracują więcej niż ktokolwiek w uprzemysłowionym świecie.

Nic dziwnego, że biorą mniej dni urlopu, pracują dłużej i później przechodzą na emeryturę. Dlaczego Twoje wakacje są ważne dla Twojej firmy? To prawie brzmi jak podchwytliwe pytanie, dopóki nie zaczniesz myśleć bardziej krytycznie. Prawdopodobnie możesz wydusić kilka prostych odpowiedzi, od prostego przestrzegania przepisów prawa pracy po powody, takie jak potrzeba przerwy.

Co więcej, ważna jest jakość czasu spędzanego z rodziną, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Kiedy przyjrzysz się liczbom i naprawdę dowiesz się, jak wzięcie urlopu wpływa na sprawy na poziomie biznesowym, zrozumiesz, dlaczego urlop – i opracowanie odpowiedniej polityki urlopowej – ma kluczowe znaczenie.

Nieznacznie wzrosła liczba dni urlopowych wykorzystywanych przez Amerykanów. Zmieniła się z 16,8 do 17,4 dnia w roku w 2018 roku. Mimo to nadal jest znacznie poniżej długoterminowej średniej wynoszącej 20,3 dnia w roku. Jest to fakt, który według badań odbija się na zdrowiu i samopoczuciu pracowników . Pomijanie urlopu wiąże się z wieloma konsekwencjami.

„Po latach zmagań stwierdzamy, że nie wybieramy się w podróż; zabiera nas wycieczka”.

-John Steinbeck-

Szkodliwe skutki braku urlopu

Chociaż wakacje mogą wydawać się luksusem, badania pokazują, że jest to konieczność. Mayo Clinic definiuje wypalenie zawodowe jako „szczególny rodzaj stresu związanego z pracą — stan fizycznego lub emocjonalnego wyczerpania”. Wiąże się to również z poczuciem zmniejszonej realizacji i utraty tożsamości osobistej. Wypalenie zawodowe znacznie zmniejsza satysfakcję pracowników z pracy. Może też pozbawić ich satysfakcji w życiu osobistym.

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że w miarę jak pracownicy spędzają więcej godzin w pracy, praca zaczyna określać większą część ich egzystencji. W końcu życie osobiste i zawodowe stają się jednym i tym samym. Derek Thompson z The Atlantic podsumowuje to dość dobrze. Opracował nowe określenie na gorliwe oddanie Ameryki przepracowaniu: pracizm. Współczesne społeczeństwa w mniejszym stopniu uczestniczą w organizacjach religijnych i innych organizacjach społecznych.

Dlatego coraz więcej osób zwraca się do miejsca pracy jako źródła sensu i celu życia. Czy to zdrowe dla pracowników? Czy głęboko zakorzenione przywiązanie pracownika do pracy jest zdrowe dla firmy? Cóż, kiedy to oddanie posuwa się za daleko, odpowiedź staje się głośnym „nie” dla obu stron. Na poziomie firmy wypalenie niszczy produktywność. Może wydawać się to oczywiste, że wypalenie doprowadziłoby pracownika do oderwania się od pracy.

Badania pokazują, że związek między wypaleniem a zaangażowaniem jest tak bliski, że obie koncepcje są praktycznie nie do odróżnienia od siebie. Kiedy zmniejsza się zaangażowanie w miejscu pracy, spada również wynik końcowy. Jednak nie chodzi tylko o utratę zaangażowania. Długoterminowe wypalenie może mieć katastrofalny wpływ na całe życie pracowników, z objawami takimi jak:

 • Zmęczenie
 • Bezsenność
 • Smutek, złość lub drażliwość
 • Nadużywanie alkoholu lub substancji
 • Choroby serca
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Cukrzyca typu 2
 • Podatność na choroby

Naturalne jest założenie, że zaangażowani pracownicy są dobrodziejstwem dla firmy. Warto również rozważyć możliwe wady, które mogą wynikać z nadmiernego poświęcenia się. Sposobem na uniknięcie zamiany tego pierwszego w drugie jest dobrze zaprojektowana polityka urlopowa.

Dlaczego warto zachęcać pracowników do brania urlopu

Mayo Clinic wymienia pracowników zagrożonych wypaleniem zawodowym. Lista zawiera wiele deskryptorów pracizmu:

 • Ci pracownicy z niewiarygodnie dużym obciążeniem pracą, w tym nadgodzinami.
 • Pracownicy, którzy starają się być wszystkim dla wszystkich.
 • Pracownicy, którzy czują, że mają niewielką lub żadną kontrolę nad swoją pracą.
 • Osoby o monotonnej pracy.
 • Pracownicy, którzy tak mocno utożsamiają się z pracą, że brakuje im równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

Pracizm prowadzi do wypalenia, a wypalenie prowadzi do wielu problemów. Na przykład problemy zdrowotne, brak zaangażowania i słaba wydajność. Jak stworzyć kulturę, która zniechęca pracowników do pracy? Pewną metodą jest zachęcenie pracowników do urlopu.

Pracownicy, którzy biorą czas wolny od pracy, odczuwają mniejszy stres , mniej niepokoju i pośród nich jest mniej przypadków depresji. To nie jedyne pozytywne efekty. Regularne wakacje są również związane z niższym ryzykiem chorób serca.

Doświadczenie wakacji okazało się mieć trwały wpływ na ogólne samopoczucie. Oferuje również postrzeganie życia jako dobrze przeżytego. Liczne badania pokazują, że szczęśliwsi i zdrowsi pracownicy są bardziej produktywni. Oczywiście jest to świetny powód, aby każda firma promowała wakacje. Zadowoleni pracownicy są również mniej skłonni do szukania innej pracy, a ich zatrudnienie kosztuje mniej. Innymi słowy, jest tak dzięki wyższej frekwencji i mniejszej liczbie roszczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto, gdy pracownicy mają wolny czas, faktycznie zgłaszają, że trudne zadania wydają się łatwiejsze po powrocie.

Korzyści zdrowotne urlopu

Brak przestojów ma ogromne żniwo. Skorzystanie z urlopu wiąże się z listą korzyści. Oto tylko kilka sposobów, w jakie wakacje poprawiają Twoje życie:

Zwiększona satysfakcja z relacji

Oderwanie się od pracy daje pracownikom wiele możliwości. Pozwala im ponownie połączyć się z romantycznymi partnerami z dala od codziennej harówki. Tego typu ankietę przeprowadziło US Travel Association. Okazało się, że 94 procent respondentów stwierdziło, że czują się bardzo blisko siebie. 86% par, które spędzały razem wakacje, przyznało, że romans wciąż był żywy w ich związku.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy pary regularnie spędzają czas razem podróżując i odkrywając, czują, że mają te same cele. Mają też te same zainteresowania i pragnienia, które zwiększają satysfakcję z ich związku.

Rozszerzony stan Zen

Korzyści płynące z medytacji są dobrze zbadane i opisane. Jednak niewiele osób wie, że badania pokazują, że wakacje mogą mieć taki sam efekt jak regularne praktyki medytacyjne. Zarówno medytacja, jak i przerwa w pracy znacznie zmniejszają stres i wzmacniają układ odpornościowy. Oto najlepsza wiadomość: te korzyści utrzymują się do dziesięciu miesięcy po zakończeniu wakacji.

Inne korzyści zdrowotne

Szczęśliwsze rodziny

Amerykańskie dzieci z pracującymi rodzicami zgłaszają, że rodzice przynoszą ze sobą do domu stres związany z pracą. Ponadto mówią, że sami są pod wpływem stresu. Wakacje oferują wszystkim członkom rodziny czas na relaks, dekompresję i możliwość połączenia się ze sobą. Bez obowiązków w miejscu pracy i innych codziennych presji, na których należy się skoncentrować, rodzice mogą skupić się na potrzebach swoich dzieci. Poprawia to rodzinną satysfakcję.

Poprawa zdrowia psychicznego

Wpływ regularnych urlopów na zdrowie pracownika jest znaczący. Z punktu widzenia zdrowia psychicznego czas wolny od pracy zmniejsza doniesienia o depresji i lęku. Poprawa zdrowia psychicznego odgrywa również znaczącą rolę w poprawie zdrowia fizycznego, ponieważ podwyższony poziom stresu może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, chorób układu krążenia, udarów i zawałów serca.

Oczywiste jest, że planowanie regularnych wyjazdów powinno być częścią rutynowego planu opieki zdrowotnej. Poza tym badania sugerują, że pracownicy czerpią jeszcze więcej korzyści w postaci zdrowia i dobrego samopoczucia, gdy urlop spędzany jest na łonie natury.

Powody, dla których pracownicy nie biorą urlopu

W 2018 roku Glassdoor poinformował, że Amerykanie wykorzystali tylko około 54 procent swoich urlopów. Tylko 28% planowało wykorzystać wszystkie przydzielone im dni urlopu w 2019 roku. Skoro urlopy są tak dobre zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, dlaczego ludzie z nich nie korzystają? Jak stworzyć politykę urlopową, która zachęci ludzi do faktycznego korzystania z niej? Wspomnieliśmy o pracizmie jako możliwej przyczynie krótszego urlopu. Mimo to pracownicy, którzy nie wykorzystują czasu urlopu, mogą to robić z wielu powodów. Oto kilka z nich:

 • Obawy finansowe o koszty wakacji.
 • Presja kierownictwa na dotrzymywanie terminów.
 • Poczucie winy z powodu dodatkowego obciążenia współpracowników.
 • Presja rówieśników, aby wydawać się oddanym pracy.
 • Współmałżonek lub ukochana osoba, która nie może podróżować ani wziąć wolnego.
 • Strach przed opóźnionym awansem lub wypowiedzeniem.
 • „Bankowy” PTO do ewentualnej wypłaty.
 • Problemy zdrowotne.

Nawet jeśli pracownicy biorą urlop, mogą nie uzyskiwać pełnych korzyści. Prawie połowa Amerykanów twierdzi, że podczas wakacji melduje się w pracy. Ponad jedna trzecia twierdzi, że nasza stale połączona kultura sprawia, że trudno jest przestać myśleć o pracy, nawet w dni wolne.

„Tygodniowe wakacje są zbyt krótkie, aby zapobiec wypaleniu. Zanim zrelaksujesz się na tyle, by nie myśleć o biurze, tydzień dobiega końca.

-Cecilia Mikalac-

Tworzenie polityki urlopowej, która zachęca do korzystania z dni wolnych

W związku z tym stworzenie polityki urlopowej, z której wszyscy Twoi pracownicy korzystają w pełni, wydaje się niemożliwe. Nawet te „nieograniczone” polityki urlopowe mogą przynieść odwrotny skutek, powodując, że pracownicy biorą mniej dni wolnych niż wcześniej. Pamiętaj, że do pomyślnej polityki urlopowej nie jest wymagana perfekcja. Niektóre sprawdzone praktyki mogą pomóc:

 • Ustaw urlop obowiązkowy . Chcesz mieć pewność, że Twoi pracownicy wyjadą na wakacje? Najprostszym sposobem na to jest po prostu wymaganie tego. To jeden ze sposobów, w jaki niektóre firmy walczą z tym problemem. Jest to szczególnie skuteczne w połączeniu z nieograniczoną lub uznaniową polityką urlopową.
 • Zamknięcie firmy. Wiele firm zamyka swoje drzwi podczas ważnych świąt. Na przykład między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. W tym czasie biznes może się opóźniać, a pracownicy są mniej wydajni.
 • Polityka „zero kontaktu”. Niektóre firmy zabraniają jakiejkolwiek formy komunikacji podczas nieobecności pracownika. W ten sposób zapobiegają przekształceniu wakacji w pracę zdalną. Wprowadzane są ustawy, które zabraniają pracodawcom kontaktowania się z pracownikami podczas urlopu lub po godzinach pracy.
 • Inicjatywy kulturalne. Skutecznym sposobem na zachęcenie do spędzania urlopu jest wyjaśnienie, że branie wolnego nie jest niczym złym. Tak naprawdę nie wywiązanie się z tego jest naganne. Poświęcenie czasu wolnego od kulturowego punktu kluczowego pomaga zmniejszyć poczucie stresu związanego z bezpieczeństwem pracy i poczuciem winy z powodu awansu. Te uczucia pojawiają się wraz z urlopem, co zmniejsza prawdopodobieństwo, że menedżerowie będą wywierać presję na pracowników do przepracowania.
 • Zwrot kosztów urlopu. Wreszcie istnieje pomysł nagradzania pracowników za wzięcie urlopu stypendium, z którego korzystają tylko na wakacje. Polityka płatnych urlopów w BambooHR jest jednym z przykładów tej koncepcji. Choć może się to wydawać luksusem, korzyści są liczne. Na przykład radykalna poprawa jakości czasu spędzanego przez pracowników poza domem i zmniejszenie zmartwień finansowych rodzin z ograniczonymi budżetami. Nie wspominając o tym, że to świetne narzędzie rekrutacyjne.

Obraz o kobiecie relaksuje się w hamaku na świeżym powietrzu.

Wszyscy potrzebujemy wakacji

Jesteśmy pracowitym narodem, zwłaszcza jeśli połączy się etykę pracy z troskami finansowymi i presją w pracy. Niestety, ta nieustająca kultura umocniła się w ciągu ostatniej dekady, czyniąc wakacje dla wielu z nas marzeniem nie do spełnienia. Teraz rozumiesz, jak ważne są wakacje dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi i firm. Jest całkowicie jasne, że pracownicy nie wezmą wolnego czasu na własną rękę. Pomoc im zależy wyłącznie od pracodawców. W końcu obie strony na tym skorzystają.

Krótko mówiąc, wzięcie urlopu jest ważniejsze niż myślisz. Nauka mówi, że niezależnie od tego, dokąd się wybierasz i cokolwiek robisz, maksymalne wykorzystanie dni urlopu ma znaczenie. Od nich zależy Twoje zdrowie i życie rodzinne.

„Szczęście polega na przeżywaniu każdego dnia tak, jakby był pierwszym dniem miesiąca miodowego i ostatnim dniem wakacji”.

-Lew Tołstoj-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.