Sumienność w inteligencji emocjonalnej: klucz do sukcesu

Czy uważasz, że jesteś osobą sumienną? Taką, która sumiennie i zdyscyplinowanie wykonuje swoje zadania? Jeśli tak, zainteresuje Cię informacja, że ​jest to istotna zmienna w inteligencji emocjonalnej.
Sumienność w inteligencji emocjonalnej: klucz do sukcesu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 08 marca, 2023

Skrupulatny, wymagający, skuteczny, ostrożny… Jaki obraz przychodzi Ci na myśl, gdy myślisz o kimś o tych cechach? Możesz wyobrazić sobie klasycznego “niejadka”, kogoś, kto narzeka na najdrobniejsze szczegóły i jest nieco obsesyjny. Jednak te cechy zwykle zarysowują wysokowartościowy aspekt osobowości człowieka – sumienność.

Osoby z tą cechą wykazują rodzaj pracowitości behawioralnej, która pozwala im regulować emocje i prowadzić je do celu. To postacie wytrwałe i skuteczne, które łączą spokój charakteru z odpowiedzialnością i samokontrolą.

Osoby te nie tylko mają większe szanse na osiągnięcie swoich celów, ale także wykazują lepsze samopoczucie psychiczne. Jak to jednak zwykle bywa z różnymi osobowościami, czasami ta cecha może prowadzić do skrajności. Wtedy pojawiają się zachowania obsesyjne i nieprzystosowane.

Jednak ci, którzy zachowują najbardziej skupioną i samoregulującą ekspresję tej cechy, wykazują również dobre mocne strony w zakresie inteligencji emocjonalnej. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak jest.

„Ludzie sumienni skłonni są widzieć swój obowiązek w tym, co jest najbardziej bolesne”.

-George Eliot-

Mężczyzna pracujący symbolizujący sumienność w inteligencji emocjonalnej
Sumienność jest jedną z cech osobowości modelu Wielkiej Piątki i jedną ze zmiennych związanych z inteligencją emocjonalną.

Sumienność w inteligencji emocjonalnej

Chociaż wszyscy możemy trenować i rozwijać lepsze umiejętności w zakresie inteligencji emocjonalnej, niektórzy ludzie mają solidne podstawy w tym aspekcie. Od dzieciństwa i okresu dojrzewania są naprawdę skuteczni w zarządzaniu emocjami i regulowaniu ich. Są również biegli w umiejętnościach społecznych i samoświadomości. Czy może to być spowodowane genetyką? Wynika to raczej z czynników związanych z osobowością.

W 2016 roku Salovey i Mayer zidentyfikowali bezpośredni związek między sumiennością a inteligencją emocjonalną. Model Wielkiej Piątki, który jest analizą różnych wymiarów osobowości, opisał ten wymiar jako podstawę samokontroli. To właśnie ta podstawowa cecha ułatwia wiele procesów zachodzących u osoby sumiennej emocjonalnie.

Zobaczmy, jaka jest osoba o tych cechach i jak zachowuje się i reaguje na innych.

1. Odpowiedzialność i niezawodność: można zaufać, że zrobi to, co mówi

Osoba sumienna podejmuje swoje zadania z wielką odpowiedzialnością i dyscypliną. Angażuje się nie tylko w cele, które sama sobie stawia, ale także te pochodzące z zewnątrz. Są to wiarygodne osoby, którym można zaufać w niemal każdej sytuacji. Nigdy nie zawodzą.

Co więcej, ich wymagania wobec siebie nie skupiają się wyłącznie na osiąganiu i pokonywaniu celów, ale na właściwym zachowaniu się w stosunku do innych. Posiadają naprawdę silne wartości. Przestrzegają tego, co mówią i nigdy się nie wahają. Innymi słowy, nie zdradzają siebie ani innych, ponieważ nie pozwalają im na to ich zasady i skrupulatność.

Osoby sumienne wykazują dobrą inteligencję emocjonalną i są bardzo ostrożne w relacjach społecznych. Nie składają obietnic, których nie mogą dotrzymać i są niezwykle ostrożne i pełne szacunku w swoich związkach.

2. Kontrola impulsów: zastanawia się, zanim coś powie lub zrobi

Jednym z powodów, dla których sumienność w inteligencji emocjonalnej jest wysoko cenioną cechą, jest dobra kontrola impulsów. Sumienne i skrupulatne zachowanie tych osób można wytłumaczyć ich umiejętną samoregulacją emocjonalną. Jest to narzędzie, które pozwala im zawsze reagować i działać w sposób przemyślany i ostrożny.

W związku z tym zawsze będą zachowywać ostrożność, spokojnie rozważać każdą opcję i rzadko mówić coś, o czym nie pomyśleli przed zabraniem głosu. To pozwala im nie tylko podejmować lepsze decyzje, ale także traktować innych z szacunkiem.

3. Wytrwałość: motywacja zorientowana na cel

Kiedy Daniel Goleman opisywał zmienne, które napędzają inteligencję emocjonalną, wspomniał o motywowanym zachowaniu. Stan umysłu zorientowany na cel sprawia, że łatwiej nam oprzeć się frustracji, połączyć wysiłki, pomysłowość i skupić się na tym, czego chcemy.

Motywacja i wytrwałość to dwie strony tej samej monety. Obie cechy są wzmacniane przez osobę świadomą emocjonalnie. Wyjaśnia to psycholog Angela Duckworth z University of Pennsylvania (USA) w swojej książce Grit: The Power of Passion and Perseverance, pracy opisującej mechanizmy ułatwiające nam osiągnięcie sukcesu.

Osoby sumienne wiedzą, że dobre samopoczucie i szczęście wymagają również wysiłku i pracowitości. Są świetnymi ekspertami w tym zakresie.

4. Samoopieka osobista i relacyjna

Sumienność jest nie tylko mechanizmem sukcesu społecznego, ale także dobrego samopoczucia psychicznego. Tę cechę osobowości definiuje przede wszystkim dobre wewnętrzne umiejscowienie kontroli. Oznacza to, że sumienne osoby rozumieją, że są odpowiedzialne za własne okoliczności, decyzje i konsekwencje.

Są też zorientowane na dbanie o jakość swojego życia, więzi społeczne, uczuciowe i rodzinne. Rzeczywiście, dbanie o dobro własne i innych jest celem, w który inwestują swoje siły i energię. Wiedzą, że szczęście wymaga wysiłku i pracowitości i są świetnymi ekspertami w ćwiczeniu tych cech.

Ludzie pracujący jako zespół symbolizujący sumienność w inteligencji emocjonalnej
Sumienni ludzie osiągają wysokie wyniki w zakresie inteligencji emocjonalnej i są szczególnie cenieni w miejscu pracy.

Jednak ta cecha osobowości często nie jest dobrze rozumiana, a osoby sumienne są często uważane za maniakalne lub obsesyjne. Zwykle tak nie jest. Firmy mogą odnieść znaczne korzyści, jeśli zatrudniają pracowników o takich cechach. Łączą skuteczność z odpowiedzialnością i pracowitość z umiejętnością osiągania sukcesów.

Ponadto osoby sumienne są niezwykle kompetentnymi postaciami w zakresie inteligencji emocjonalnej. Jak dobrze wiesz, ta szczególna kompetencja dotyczy umiejętności tworzenia bardziej harmonijnych, pełnych szacunku, produktywnych, a także szczęśliwych środowisk społecznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jackson JJ, Wood D, Bogg T, Walton KE, Harms PD, Roberts BW. What do conscientious people do? Development and validation of the Behavioral Indicators of Conscientiousness (BIC). J Res Pers. 2010 Aug 1;44(4):501-511. doi: 10.1016/j.jrp.2010.06.005. PMID: 21278818; PMCID: PMC3028204.
  • Mayer, J. D., Caruso, D. R., & Salovey, P. (2016). The ability model of emotional intelligence: Principles and updates. Emotion Review8(4), 290-300.
  • Zhou X, Sun X, Wang Z, Jiang T. Association between conscientiousness and team emotional intelligence: A moderated mediation model. Medicine (Baltimore). 2022 Oct 21;101(42):e31001. doi: 10.1097/MD.0000000000031001. PMID: 36281186; PMCID: PMC9592429.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.