„Ciągle czuję się źle”. „Nie mogę przestać się martwić”. „Kiedy ktoś mówi mi coś negatywnego, to naprawdę na mnie wpływa”. Wyrażenia te charakteryzują osoby, które osiągają wysokie wyniki w neurotyzmie lub negatywnej uczuciowości (ze względów praktycznych są to terminy synonimiczne). Neurotyzm jest zmienną osobowościową, która jest kojarzona z hipochondrią. Dzisiaj omówimy, jak tak naprawdę wygląda związek między neurotyzmem a hipochondrią.
Neurotyzm działa jak odskocznia lub wzmacniacz, który w pewnych okolicznościach zwiększa ryzyko wystąpienia hipochondrii. Czasami osoba może być już zdiagnozowana. W tych przypadkach pacjenci z wysokimi wynikami w neurotyczności wykazują cięższy i bardziej złożony przebieg choroby.
Podejście do pojęcia hipochondrii
Hipochondria jest zaburzeniem, które „grawituje” między obsesyjnymi jednostkami klinicznymi, takimi jak zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), a tymi związanymi z lękiem, takimi jak uogólnione zaburzenie lękowe (GAD).
Osoby te przejawiają dużą nerwowość, strach i zaniepokojenie możliwością zachorowania na określone schorzenie. W efekcie obawiają się, że ten stan może spowodować poważne obrażenia lub śmierć (WHO, 2021).
Hipochondria jest związana z uprzedzeniami lub błędami w danych, które pacjenci postrzegają i interpretują na temat swoich organizmów. Innymi słowy, błędnie postrzegają informacje na temat własnego zdrowia. W rezultacie doświadczają bardzo wysokiego poziomu dyskomfortu. Ma to wpływ na ważne obszary ich życia, takie jak sfera społeczno-pracownicza, akademicka i relacyjna.
Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA, 2015) podaje, że aby zdiagnozować hipochondrię, objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej sześć miesięcy. Jednak symptomy te mogą się różnić w tym okresie i mogą objawiać się na różne sposoby.
„Aby postawić diagnozę hipochondrii, u pacjenta musi występować brak zmian organicznych ocenianych przez testy medyczne”.
-Rafael Fernandez-
Neurotyzm: doskonała pożywka
Związek między neurotyzmem a hipochondrią jest dobrze ugruntowany. APA (2015) uważa to za element pogarszający rokowanie choroby. To sprawia, że hipochondria trwa dłużej i staje się trudniejsza do leczenia.
Z perspektywy poznawczej negatywna afektywność (NA) odgrywa znaczącą rolę w najcięższym biegunie lęku przed chorobami, zwłaszcza w połączeniu z wysokim poziomem skrupulatności.
„Tendencja do negatywnych ocen, podstawowy aspekt negatywnej afektywności lub neurotyczności, w kontekście hipochondrii obejmowałaby również łagodne doznania cielesne”.
-Rafael Fernandez-
Poznawczo-behawioralny model integracyjny Williamsa
Model ten wiąże podatność na rozwój hipochondrii z negatywną afektywnością lub neurotyzmem. Jeśli zastosujemy ten termin w kontekście hipochondrii, można go zdefiniować jako „predyspozycję do skupiania uwagi szczególnie na bodźcach zagrażających” (Belloch, 2020).
Dzięki temu wszystko, co dotyczy samego ciała, jest łatwiejsze do zauważenia przez osoby cierpiące. W efekcie szybciej uzyskują dostęp do informacji o swoich objawach fizycznych w porównaniu z osobami bez zaburzenia.
Czynnik łączy w sobie doświadczenia intensywnego dyskomfortu w dzieciństwie związane z chorobą. Stopniowo oba elementy (doświadczenia choroby i neurotyzm lub negatywna afektywność) mogą wywołać początek zaburzenia. W konsekwencji osoba cierpiąca skupia swoją uwagę na nieprawidłowych sygnałach ciała.
Co więcej, w wyniku podwyższonego neurotyzmu, którego doświadczają chorzy, mają tendencję do pesymistycznego reagowania na konsekwencje swoich objawów. Na przykład: „Boli mnie gardło, na pewno mam raka. Zaraz umrę”.
Oceniając swoje objawy jako wyjątkowo groźne, tworzą pętlę myślową, która stopniowo wzmacnia odczuwany przez nich dyskomfort. W konsekwencji zachodzą procesy ruminacji. Na przykład: „Teraz boli mnie jeszcze bardziej. Wiem, że lekarz powiedział, że to tylko ból gardła, ale na pewno się mylił. Wiem, że mam raka, więc muszę zobaczyć się z innym lekarzem”.
„Temu, kto się boi, wszystko szeleści”.
-Sofokles-
Związek między neurotyzmem a hipochondrią
Dowody naukowe łączące neurotyzm lub negatywną afektywność (NA) z hipochondrią są jasne. Oto krótkie podsumowanie wyników (Fernández, 1998):
- Wyższy poziom neurotyzmu związany jest z błędnym postrzeganiem objawów cielesnych.
- Wysoki poziom neurotyczności przedkłada ruminacyjne procesy myślowe nad fakt choroby.
- Wysokie wyniki w tej zmiennej sprawiają, że chorzy często czują się źle. Mówiąc dokładniej, mogą rozwinąć się u nich objawy depresji i lęku. Może to pogorszyć ich błędne wyobrażenia o możliwości wystąpienia choroby.
Jak widać, aktualne dane potwierdzają istnienie związku między obydwoma czynnikami. Rzeczywiście, neurotyzm jest idealną pożywką dla hipochondrii. Jest to czynnik pośredniczący między postrzeganiem objawów w ciele chorego, ich oceną jako negatywną i wskazującą na chorobę, a negatywną reakcją na nie, taką jak dyskomfort, zmartwienie i niepokój.
„Wraz ze wzrostem negatywnej afektywności wzrasta skłonność do przesady lub nadmiernej reakcji na zaburzenia fizjologiczne”.
-Rafael Fernandez-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
-
American Psychiatric Association. (2014). DSM-5. Guía de consulta de los criterios diagnósticos del DSM-5: DSM-5®. Spanish Edition of the Desk Reference to the Diagnostic Criteria From DSM-5® (1.a ed.). Editorial Médica Panamericana.
-
Belloch, A. (2023). Manual de psicopatología, vol II.
-
CIE-11. (s. f.). https://icd.who.int/es
-
Roth, J. P. D. (2022). La escrupulosidad: una aproximación clínica. Dios y el hombre, 6(1), 089-089.
-
Martínez, R. F., & Rodríguez, C. F. (1998). Actitudes hipocondríacas, síntomas somáticos y afecto negativo. Psicothema, 10(2), 259-270.
-
Sandín, B., García, R. M. V., Germán, M. A. S., Pineda, D., Olmedo, M., & Chorot, P. (2013). Efecto de la sensibilidad al asco sobre los síntomas hipocondríacos: un estudio prospectivo. Cuadernos de medicina psicosomática y psiquiatria de enlace, (107), 5.