Istnieje wiele różnych strategii, dzięki którym możesz spróbować pokonać zwątpienie w trudnych chwilach. Jeśli nie weźmiesz za to odpowiedzialności, ból emocjonalny może Cię unieszczęśliwić.
Każdego z nas czasem spotykają złe i przygnębiające doświadczenia. Gorąca dyskusja na temat niesprawiedliwości lub innych złych doświadczeń może pozostawić ślad w naszym sercu. Powoduje to smutek, który nie przemija. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak pokonać zwątpienie w trudnych chwilach.
Niestety, przykre doświadczenia przygnębiają i bywają zbyt irytujące. Jednocześnie nie jesteśmy nawet w stanie docenić pozytywnych rzeczy, które nas otaczają. A to prowadzi do tworzenia nowych konfliktów.
Istnieją też emocjonalne wampiry, które wysysają nas za każdym razem, gdy się z nimi spotykamy. Denerwują i zostawiają po sobie nieprzyjemny posmak. Musimy nauczyć się rozpoznawać te toksyczne interakcje i trzymać się od nich jak najdalej. W tym artykule przedstawimy trzy klucze, które mogą pomóc pokonać zwątpienie w trudnych chwilach.
„Mój strach jest moją jedyną odwagą, więc muszę iść dalej”.
-Bob Marley-
Sposoby na zwątpienie w trudnych chwilach
Unikaj wszystkiego, co Cię dołuje
Złe sytuacje i negatywne, pesymistyczne osoby są zaraźliwe. W ich towarzystwie zły nastrój i negatywność bardzo łatwo narastają. Niemal niepostrzeżenie pojawia się poczucie, że wszystko jest źle. Te negatywne odczucia ogarniają Cię, a Ty zaczynasz odczuwać poirytowanie i dyskomfort. Mimo to nie potrafisz całkowicie położyć kresu temu, co się dzieje.
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby pokonać zwątpienie w trudnych chwilach, jest określenie, co sprawiło, że czujesz się źle. Co ci najbardziej przeszkadzało w tej sytuacji? Co sprawia, że czujesz takie zdenerwowanie i poirytowanie? Dlaczego Cię to dręczy?
Odpowiedź na te pytania jest bardzo ważna z dwóch powodów:
- Przede wszystkim dlatego, że pozwoli Ci to zidentyfikować przyczyny odczuwanego przez Ciebie dyskomfortu.
- Po drugie, ponieważ pozwoli Ci uniknąć rzeczy, które Ci przeszkadzają. Nie będziesz już czuć, że wszystko idzie źle, ale będziesz w stanie spojrzeć na pewne rzeczy z nowej perspektywy. Pomoże Ci to odzyskać wewnętrzny spokój i równowagę.
Zidentyfikuj utrzymującą się udrękę
Najwyraźniej udało Ci się pokonać zwątpienie w trudnych chwilach. Podobno już o tym nie rozmyślasz i teraz skupiasz się na czymś innym. Być może już nie myślisz o tym, co spowodowało ten dyskomfort. Ale nadal możesz odczuwać napięcie. Jeśli nie będziesz się nad tym rozwodzić, przyzwyczaisz się do tego. A potem, pewnego dnia, w końcu cały ten dyskomfort odejdzie.
Jednak możliwe jest, że dni lub nawet tygodnie później zaczniesz odczuwać ponownie znajome uczucie udręki. Według psychoanalizy udręka nie kłamie. Oznacza to, że cierpienie nie znika tak po prostu. Oznacza to, że najpewniej pozostały w Tobie uczucia i emocje, których jeszcze nie udało Ci się odpowiednio przetworzyć.
Z tego powodu ponowne pojawienie się cierpienia jest wymownym znakiem. To alarm, który przypomina Ci, że masz niedokończone sprawy.
Odzyskanie równowagi pomoże Ci zwalczyć zwątpienie w trudnych chwilach
Najlepszym sposobem na to, by pokonać zwątpienie w trudnych chwilach, jest robienie tego, co lubisz. Wróć do swojej rutyny po pomyślnym wyizolowaniu negatywnych uczuć i emocji, które pozostawiła po sobie trudna sytuacja. Niech nic i nikt nie zrujnuje Twojego dnia. Doświadczanie złych sytuacji jest nieuniknione, ale nie możesz pozwolić, by tak bardzo na Ciebie wpłynęły.
Co więcej, gdy już poradzisz sobie ze swoimi uczuciami, skup się na tym, co sprawia, że czujesz się dobrze. Wyjdź na spacer i wybierz się na lody. Lub porozmawiaj z kimś, kogo lubisz. Po prostu rób wszystko, co jest dla Ciebie stymulujące i pozytywne. Pozwoli Ci to zrównoważyć i przezwyciężyć złe emocje.
Pamiętaj, że ani zignorowanie, ani pozwalanie sobie na ciągłe rozmyślania nie przywróci Ci równowagi. Najzdrowszym sposobem na to, by zwątpienie w trudnych chwilach odeszło, jest poświęcenie chwili na przemyślenie, wyjaśnienie i wyizolowanie uczuć, które Cię dręczą. Następnie zrób coś, co lubisz. Potem wróć do normalnego życia. Obróć stronę w książce o swoim życiu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Augustine, N. R. (2001). Gestión de la Crisis. Grupo Planeta (GBS).