Spokój wewnętrzny - w jaki sposób możesz go odnaleźć?

Spokój wewnętrzny - w jaki sposób możesz go odnaleźć?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jedna z hawajskich maksym głosi “Dbaj o siebie od zewnątrz tak jak dbasz o swoje wnętrze, bo to w rzeczywistości to samo”. Koncept jedności ma niezwykle istotne znaczenie, żebyśmy mogli lepiej zrozumieć jak osiągnąć spokój wewnętrzny. Dzięki nim spokój wewnętrzny można również pielęgnować dbając o całokształt.

Jednym z pionierów medycyny holistycznej jest doktor Deepak Chopra. Ten lekarz internista i endokrynolog wyspecjalizowany w metabolizmie jest autorem wielu interesujących teorii. Mogą one stanowić podstawę do zastanowienia się nad tym jak dbamy o własny spokój wewnętrzny.

Największym wyzwaniem istnienia jest samo istnienie.

-Deepak Chopra-

Spokój wewnętrzny – jak go uzyskać?

Spokój wewnętrzny jest celem wspólnym. Aby go osiągnąć, wielu szuka inspiracji w filozofii wschodu. Inni korzystają z pomocy oferowanej przez różnego rodzaju specjalistów zajmujących się psychologią. Bardziej tradycyjny system wartości społeczeństwa, w którym żyjemy wymaga natomiast rewolucji, odstąpienia od drogi wytyczanej przez naszą własną dynamikę relacyjną.

Szczęśliwa kobieta - spokój wewnętrzny

Gdy mowa o systemie wartości, mamy na myśli ten, który skupia się na ekstremalnej wręcz konkurencji i sukcesie, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Taki system działania nadal dominuje. Coraz więcej osób zaczyna szukać innej drogi do szczęścia. Eksperymentują na różne sposoby, aby ostatecznie znaleźć spokój wewnętrzny.

Dla wspomnianego wcześniej lekarza spokój wewnętrzny stanowi stan, który gdy już raz zostanie osiągnięty, pozostaje. Największym wyzwaniem pozostaje więc samo jego osiągnięcie, droga do celu. Koncepcja dra Chopra może więc stanowić interesujący temat dla tych z nas, którzy chcą go uzyskać. Musimy więc lepiej poznać samych siebie i znaleźć pojednanie między własną przeszłością, teraźniejszością i tym, co jeszcze przed nami.

Spokój wewnętrzny tkwi w Tobie

Podstawowym działaniem jest poszukiwanie spokoju w naszym wnętrzu. Wspomniany specjalista zaleca w tym celu praktykowanie medytacji, która pozwala wejrzeć w siebie i pokonać barierę powierzchownej aktywności umysłowej. Koniecznie należy wykroczyć poza myślenie nawykowe.

Aby osiągnąć spokój wewnętrzny trzeba dotrzeć do najgłębszej części naszego umysłu, która za niego odpowiada. Należy doświadczyć czym jest cisza i bezruch, które okazują się być trwałym doświadczeniem.

Odzyskaj spokój wewnętrzny

Kolejnym krokiem jest powrócenie do miejsca, w którym potrafisz poczuć się spokojnie. Nie jest to jednak fizyczna droga, którą trzeba pokonać. Chodzi raczej o pewien rodzaj umysłowej podróży. Gdy przeżywamy stresujące sytuacje wzmagające w nas poczucie niepokoju i przypływ negatywnych emocji, koniecznie trzeba odbyć tę mentalną podróż i udać się do miejsca, w którym dominuje spokój wewnętrzny.

Regularne ćwiczenia sprawią, że nauczysz się tam powracać w sposób wręcz automatyczny, co zmniejszy ostatecznie podejmowany w tym celu wysiłek. Dzięki stosowaniu tej strategii o wiele łatwiej będzie Ci wyzbyć się negatywnych emocji takich jak gniew, uraza, czy poczucie niepewności.

Gołębie

Z dala od przemocy

Gdy już raz przebędziemy tę drogę i odnajdziemy nasze miejsce spokoju, a następnie nauczymy się do niego powracać, o wiele łatwiej będzie nam uwolnić się od wszelkiego rodzaju przemocy, czy agresji. To z kolei stanowi kluczowy czynnik pozwalający nam ostatecznie nauczyć się kontrolowania własnych emocji.

Według Chopry, właśnie w ten sposób uczymy się panowania nad gniewem, zazdrością i urazą. Wyłącznie w ten sposób możemy stać się zupełnie wolni i dotrzeć do własnego ja. To właśnie w miejscu, w którym zaznaliśmy wewnętrznego spokoju podczas medytacji, kładziemy fundamenty naszej równowagi. Po jakimś czasie przyswoimy je sobie i zaczniemy uznawać za zupełnie prawdziwe. Staniemy się tym, czym jesteśmy wewnątrz.

Spokój wewnętrzny, który wzrasta

Konieczne jest codzienne osiąganie uczucia, jakim jest spokój wewnętrzny. Każdego dnia powinniśmy poszukiwać tego głosu równowagi. Dzięki temu zupełnie odrzucimy przemoc i nie będziemy mieli do czynienia z niepokojem, w większej mierze będziemy też kontrolować to, co dzieje się w naszym wnętrzu. Następstwem tego będzie również lepsza kontrola tego, co dzieje się w świecie zewnętrznym.

Spokojna kobieta

Taką właśnie metodę proponuje dr Deepak Chopra. Dzięki niej, jak twierdzi z łatwością można odzyskać spokój i wewnętrzną równowagę. Według niego, gdyby wszyscy się jej trzymali, można by uniknąć wojen i konfliktów, które stale nam towarzyszą. Czy ma rację?

Wszyscy możemy pokonać to, co wiąże nas pod względem materialnym.

-Deepak Chopra-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.