Zostałeś zwolniony z pracy. I co dalej powinieneś wtedy zrobić?

Zwolnienie z pracy jest naprawdę trudnym etapem w życiu każdego z nas. W niektórych przypadkach może nawet sprawić, że poczujesz się poważnie zagubiony. Nie oznacza to jednak, że nie możesz przekształcić tego nieprzyjemnego wydarzenia w okazję do ponownego odnalezienia w sobie radości, motywacji i rozwoju osobistego! Dziś pokażemy Ci, jak to możesz właśnie zrobić!

Gdy zostałeś zwolniony z pracy..

Na początek chcemy od Ciebie wyobrażenia sobie pewnej sytuacji. Załóżmy, że z rana pojawiasz się jak co dzień w pracy. I zaraz na wejściu Twój szef mówi Ci, że chce z Tobą porozmawiać w swoim gabinecie. Możesz stwierdzić na pierwszy rzut oka, że dostrzegasz coś dziwnego w jego zachowaniu. Błyskawicznie zdajesz sobie sprawę z tego, co się zaraz wydarzy. Po rozmowie z Tobą Twój przełożony prosi Cię o podpisanie dokumentu potwierdzającego to, że zostałeś zwolniony z pracy.

Oczywiście w tym momencie jesteś w szoku. Co teraz z Tobą będzie? Co masz zrobić? Zwolnienie jest prawie zawsze nieprzyjemnym wydarzeniem i trudnym do zaakceptowania. Być może zostałeś zwolniony z pracy, ponieważ Twoja firma musi zredukować liczbę swoich pracowników. A może nie osiągasz oczekiwanych przez szefostwo wyników? Albo też nie dogadujesz się w należyty sposób z członkami Twojego zespołu lub miałeś pewne różnice zdań ze swoim szefem.

Niezależnie od faktycznej przyczyny, kiedy już to się wydarzy w Twoim życiu, normalnym będzie nagłe uczucie smutku, pustki, gniewu, a nawet zagubienia. Ale dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, co możesz zrobić, aby przetrwać tę trudną sytuację. Czy zainteresowała Cię ta tematyka? Jeśli tak, to poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu. Nigdy przecież nie wiesz, czy kiedyś w przyszłości Ci się ta wiedza w pigułce nie przyda!

Co powinieneś zrobić, jeśli zostałeś zwolniony z pracy?

Zwolnienie z pracy jest naprawdę trudnym etapem w życiu każdego z nas. W niektórych przypadkach może nawet sprawić, że poczujesz się poważnie zagubiony. Nie oznacza to jednak, że nie możesz przekształcić tego nieprzyjemnego wydarzenia w okazję do ponownego odnalezienia w sobie radości, motywacji i rozwoju osobistego! Dziś pokażemy Ci, jak to możesz właśnie zrobić!

Zacznij od przezwyciężenia żalu z powodu zwolnienia

To najważniejsza faza, ponieważ musisz pogodzić się z faktem, że zostałeś zwolniony z pracy. Wszelkiego rodzaju straty czegokolwiek istotnego w naszym życiu zawsze wiążą się z nieuchronnym okresem żałoby.

Przyzwyczaiłeś się bowiem do swojej pracy i rutyny, którą wokół niej zbudowałeś. W związku z tym to, że zostałeś zwolniony z pracy może sprawić, że poczujesz się przygnębiony. Może nawet nie będziesz mieć dokąd pójść. Albo też nie będziesz wiedział, co ze sobą zrobić.

Bezrobotny na schodach

Możesz nawet pomyśleć sobie, że nigdy nie znajdziesz już innej, równie dobrej pracy lub że jesteś zupełnie bezwartościowy. Ale tego rodzaju nierealistyczne myśli zawsze prowadzą do rozwinięcia w Twoim umyśle przemożnego uczucia lęku i niepokoju.

Musisz walczyć z zaprzeczeniem, gniewem, poczuciem winy i smutkiem. Musisz pokonać każdy etap smutku, aż osiągniesz wewnętrzną akceptację swojej nowej sytuacji. Jest to jedyny sposób na to, byś mógł rozpocząć nową podróż. Niezależnie od tego, czy już pracujesz na nowej posadzie (niezależnie od tego, czy robisz to samo, co wcześniej, czy też coś zupełnie innego), albo też realizujesz swój własny projekt.

Podejmuj śmiało nowe decyzje, jeśli zostałeś zwolniony z pracy

Jeśli zostałeś zwolniony z pracy, najważniejsze naszym zdaniem z tego, co musisz teraz zrobić, to podjąć decyzję, co dalej począć ze swoim życiem. Oto kilka przykładów tego, co naszym zdaniem jest najważniejsze na tym właśnie etapie. Mamy nadzieję, że zamieszczone przez nas poniżej rady pomogą pomóc Ci przejść szybko i sprawnie przez cały ten proces żałoby:

  • Domagaj się respektowania swoich praw i o ile to konieczne – wyegzekwuj je. Jeśli firma niesłusznie zwolniła Cię z pracy, powinieneś złożyć skargę na jej postępowanie. Jeśli kwalifikujesz się do zasiłku dla bezrobotnych, natychmiast złóż odpowiedni wniosek w Urzędzie Pracy. A gdy Twój były pracodawca powinien wypłacić Ci odprawę, upewnij się, że ją dostałeś w terminie. Ważne jest bowiem to, aby jak najszybciej rozwiązać te wszystkie problemy prawne i proceduralne.
  • Zdecyduj się, co zamierzasz teraz robić w ujęciu krótkoterminowym. Na przykład zastanów się, czy będziesz szukać od razu innej pracy, zdobyć jakieś dodatkowe kwalifikacje, czy wykorzystać w inny sposób pieniądze uzyskane z tytułu zasiłku dla bezrobotnych, albo też odprawy za zwolnienie. Na cokolwiek się zdecydujesz, upewnij się, że postępujesz w sposób proaktywny. To sprawi, że dość szybko poczujesz się o wiele lepiej.

„Nic się nie wydarzy, dopóki coś się nie poruszy”.
Albert Einstein

Wykorzystaj nowe możliwości, jakie się przed Tobą otwierają

Wiemy doskonale o tym, że utrata pracy może być bardzo smutnym wydarzeniem. Ale pomyśl o tym jako o doskonałej okazji do zmiany swojego dotychczasowego życia. Jeśli zostałeś zwolniony z pracy, masz przed sobą możliwość na ponowne odnalezienie sensu w życiu i do rozwoju osobistego. Może i tak uważałeś do tej pory swoją pracę za wyjątkowo nudną? Jeśli tak, to teraz masz szansę znaleźć coś o wiele bardziej interesującego do roboty.

Jeśli zostałeś zwolniony z pracy, to masz teraz przed sobą świetną okazję do zrobienia czegoś na własną rękę. Na przykład możesz pomyśleć o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej lub po prostu pracy na własny rachunek. Jeśli masz odpowiednio dobry pomysł i zasoby, aby tak postąpić, to może się szybko okazać, że utrata pracy może być naprawdę dobrą rzeczą dla Ciebie!

Kobieta bez pracy

I na koniec pomyśl o tym, że to, że zostałeś zwolniony z pracy, może również dać Ci możliwość zainwestowania w swoją edukację i pójścia zupełnie inną ścieżką kariery. Masz także sporą szansę na zbudowanie pewności siebie, zanim zaczniesz pracować samodzielnie, na własną rękę. Upewnij się tylko, że masz pod ręką wszystkie niezbędne zasoby i nie podejmuj pochopnych decyzji.

Nie martw się na zapas

To zupełnie naturalne, że jeśli zostałeś zwolniony z pracy, to przez kilka pierwszych dni będziesz czuć się dziwnie i nie na miejscu. Niemniej jednak rozładowanie tego stanu emocjonalnego i porozmawianie z samym sobą o tym, jak się czujesz, powinno zająć Ci tylko kilka dni. Następnie musisz ponownie zakasać rękawy i zacząć działać.

Na początek musisz podjąć pewne decyzje. I chociaż w tym momencie być może nie zdołasz jeszcze zobaczyć żadnego sensownego wyjścia z tej sytuacji, to jednak masz przed sobą naprawdę wiele opcji.

Przetwarzanie Twojego smutku oznacza konieczność przezwyciężenia irracjonalnych obaw przed znalezieniem innej pracy. A także przejściem do tego momentu, w którym w końcu będziesz mógł wziąć wodze w swoje własne ręce i znów stanąć na nogi. Ważne jest przy tym, aby skorzystać z każdej okazji, która znajdzie się na Twojej drodze.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • de Empleo Estatal, S. P. (2015). SEPE. 2016a). Informe del Mercado de Trabajo de las Personas con Discapacidad Estatal. Datos.
  • Salazar Alvarado, Luis Fernando. (1997). La nulidad como consecuencia del ilegítimo despido de la trabajadora embarazada. Medicina Legal de Costa Rica13-14(2-1-2), 207-220. Retrieved January 21, 2019, from http://www.scielo.sa.cr/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1409-00151997000200019&lng=en&tlng=es.
  • Vicente Pardo, José Manuel. (2017). No apto pero no incapacitado. La controversia del ser o no ser. Medicina y Seguridad del Trabajo63(247), 131-158. Recuperado en 21 de enero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0465-546X2017000200131&lng=es&tlng=es.
Scroll to Top