Czarna Pantera: film łączący superbohaterów i integrację rasową

Czarna Pantera: film łączący superbohaterów i integrację rasową

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2019

Czarna Pantera to jeden z najnowszych filmów Marvela. Widzowie i krytycy zareagowali na film na wiele różnych sposobów. Niektórzy ludzie mają do powiedzenia tylko dobre rzeczy, podczas gdy inni wręcz przeciwnie. Chociaż jego recenzje są różne, Czarna Pantera stanowi punkt zwrotny w gatunku filmów z superbohaterami.

Czarną Panterę wyreżyserował Ryan Coogler. Prawie wszyscy w obsadzie są czarnoskórzy. Film opiera się na komiksie Marvela o tej samej nazwie. Czarna Pantera jest pierwszym ciemnoskórym, afroamerykańskim superbohaterem.

Z tego powodu Czarna Pantera była rozpoznawalną postacią przez wiele lat. Wielu ludzi utożsamiało się z Czarną Panterą, ponieważ był jedynym w swoim rodzaju bohaterem komiksu.

Marvel Comics i DC to dwaj najwięksi producenci komiksów w Stanach Zjednoczonych. Po tym, jak Marvel opublikował Czarną Panterę, zarówno Marvel, jak i DC zaczęli włączać do swoich komiksów bardziej różnorodne postacie. Marvel wkrótce przedstawił Luke’a Cage’a i Falcona, czarnoskórych mężczyzn. DC odkrył na nowo niektóre ze swoich białych postaci i uczynił Green Lanterna bohaterem czarnoskórym.

Od tego momentu popularność obu producentów znacznie wzrosła. To dlatego, że więcej osób interesowało się ich komiksami. Dlaczego więc ta zmiana jest tak ważna?

Czarna Pantera – integracja i identyfikacja

Aby zbudować społeczność, wszyscy jej członkowie muszą w jakiś sposób czuć się jej częścią. Kiedy ludzie czują, że są częścią czegoś, społeczeństwu łatwiej jest się rozwijać. Kiedy opublikowano Czarną Panterę, rozpoczęła się nowa era stopniowej integracji. Świat komiksów i całe społeczeństwo zaczęły zmierzać w kierunku różnorodności.

Czarna Pantera - kobiety

Włączając postacie pochodzenia afrykańskiego, rdzennych Amerykanów i azjatyckiego, producenci komiksowi przemówili do zupełnie nowej publiczności. Nie możemy zapomnieć, że tak zwane „mniejszości etniczne” były przez wiele lat marginalizowane i przesiedlane przez białą hegemonię.

Te mniejszości nie były reprezentowane w filmach ani komiksach. Kiedy zaczęły być zauważane, te mniejszości etniczne zaczęły być legitymizowane i uznawane. To z kolei prowadzi do poprawy dynamiki społecznej, ponieważ zwiększa tolerancję i zrozumienie ludzi.

Czarna pantera: hit kasowy

Film Czarna pantera to kolejny krok w kierunku tolerancji i równości. Film ukazał się w 2018 roku i opowiada historię postaci Czarnych Panter z komiksów. Odbywa się to w Wakandzie, fikcyjnym kraju afrykańskim. Po zamordowaniu ich przywódcy i króla, Wakanda musi zwrócić się do T’Challa, księcia i następcy tronu.

T’Challa, alter ego Czarnych Panter jest nadludzkie. Ma super szybkość i super siłę, które pomagają mu chronić Wakandę. T’Challa musi stawić czoła wyzwaniom bycia królem. Z pomocą swojej siostry Shuri, szpiega Nakii i wojowników Dory Milaje, T’Challa udaje się odeprzeć ataki na swoich ludzi.

Czarna Pantera w akcji

Czarna Pantera rzuciła wyzwanie wielu stereotypom. Nie tylko obsada jest czarnoskóra, co jest rzadkością w filmach głównego nurtu, ale także okazją dla czarnoskórych twórców. Reżyser i producenci filmu – wszyscy byli czarnoskórzy.

Co więcej, Czarna Pantera ma także silne, niezależne i inteligentne postacie kobiece. Księżniczka Shuri, młodsza siostra T’Challa, jest genialnym młodym naukowcem i inżynierem, który wymyśla i buduje dla swojej społeczności.

Nakia jest wojownikiem i szpiegiem, który pomaga kobietom w sytuacjach pełnych przemocy. Królewska gwardia T’Challa składa się również z silnych, imponujących kobiet. Jego wojowniczki są najlepsze i najbardziej wyszkolone w całym królestwie.

Filmy mogą wywoływać zmiany społeczne

Filmy mogą promować pewne idee i ideologie. Mimo że z pewnością nie jest to jedyny czynnik, włączanie reprezentacji w filmach jest drogą do nowych sposobów budowania i postrzegania relacji społecznych.

Rośnie równa reprezentacja. W dzisiejszych czasach widzimy postaci z różnych grup etnicznych i kultur. Większa różnorodność na dużym i małym ekranie sprawi, że nasze społeczeństwo będzie bardziej tolerancyjne i zróżnicowane jako całość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.