Utrata pracy to jeszcze nie koniec świata - zobacz, co możesz wtedy zrobić

Utrata pracy wcale nie musi być tragedią. Tak naprawdę czasem jest to furtka prowadząca do nowej szansy na polu zawodowym. Musisz tylko umiejętnie pokierować sytuacją.
Utrata pracy to jeszcze nie koniec świata - zobacz, co możesz wtedy zrobić
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia, 2019

Utrata pracy to sytuacja, z którą niemal każdy styka się choć raz w swoim życiu zawodowym. Oczywiście nigdy nie jest to przyjemne doświadczenie, nawet jeśli nie była to praca naszych marzeń. Tego typu niespodzianka w bezpośredni sposób wpływa bowiem na nasze życie, poczucie bezpieczeństwa, a nawet samoocenę.

Dla większości osób utrata pracy oznacza niepewną przyszłość i konieczność poszukiwania nowej drogi. Tracimy nie tylko przestrzeń, jaką dzieliliśmy ze współpracownikami, ale również wszystko to, co symbolizuje dla człowieka praca. W pierwszej chwili zwolnienie może zachwiać naszymi emocjami, ponieważ mało kto ma w zanadrzu inna ofertę pracy. Zazwyczaj stajemy w obliczu chwilowej pustki.

Choć jednak nie mamy kontroli nad decyzjami naszego pracodawcy, to tylko od nas zależy, jak zareagujemy na nową sytuację i jakie podejmiemy kroki. Utrata pracy to jeszcze nie koniec świata, nawet jeśli oznacza dla nas liczne problemy. Musimy poradzić sobie z taką sytuacją w dojrzały sposób i wykorzystać ją dla własnego rozwoju. W poniższym artykule przedstawiamy kilka propozycji, które pomogą Ci przetrwać ten trudny okres.

Utrata pracy – zachowaj spokój

Kiedy tracisz pracę, może Ci się wydawać, że świat wokół Ciebie się wali. Prawda jest jednak taka, że z perspektywy czasu przekonasz się, że to nie było miejsce, w którym miałeś spędzić resztę swojego zawodowego życia.

Na początku trudno jest nabrać dystansu i zobaczyć szerszą perspektywę, ale po kilku miesiącach przekonasz się, że tak musiało być. Ludzie najczęściej mówią, że wyrzucono ich z firmy, do której w rzeczywistości i tak nie pasowali i w której nie spełniali się zawodowo.

Mężczyzna siedzi przed laptopem - utrata pracy

Postaraj się zachować spokój mimo niepewnej sytuacji. Choć na początku wszystko może się wydawać bardzo trudne, to za wszelką cenę skup się na pozytywnych myślach. Zamiast zamartwiać się i widzieć wszystko w czarnych barwach, spróbuj skoncentrować się na możliwościach i rozwiązaniach, z jakich możesz skorzystać.

Najważniejsze kroki po utracie pracy

Wszyscy wiemy, że początkowy okres po utracie pracy to czas niepewności. Postaraj się w tym czasie zorganizować najlepiej jak potrafisz. Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, przeanalizuj dobrze swoją sytuację finansową.

Mężczyzna wchodzi po schodach

Spróbuj ograniczyć wszelkie niepotrzebne wydatki. Jeśli masz długi, zastanów się nad możliwością zmiany terminów płatności rat. Z większością banków można negocjować warunki kredytu. Zależy im bowiem tylko na tym, aby dług był spłacony, nawet jeśli stanie się to z opóźnieniem.

Zrób listę osób, które mogą Ci pomóc znaleźć nową pracę. Weź pod uwagę nawet te osoby, z którymi nie miałeś kontaktu już od dłuższego czasu. Wyślij wiadomość do wszystkich tych osób. Powiedz im, że szukasz pracy i że będziesz wdzięczny jeśli dadzą Ci znać, gdyby wiedzieli o jakichś wakatach pasujących do Twojego profilu.

Zaktualizuj swoje CV

Utrata pracy zawsze wiąże się z odświeżeniem CV. Dodaj informacje o zdobytym w ostatnim miejscu doświadczeniu i nabytych umiejętnościach. Wykorzystaj nowe możliwości technologiczne, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych pracodawców. Możesz na przykład nagrać krótki filmik, w którym się zaprezentujesz i dodać link do video w rozsyłanym CV.

Pamiętaj o tym, aby na początku swojego CV załączyć kilka zdań podsumowujących Ciebie jako pracownika. Podkreśl swoje najważniejsze atuty i zadbaj o to, aby wybierać takie oferty pracy, w których owe atuty możesz wykorzystać. Na rynku na pewno jest jakaś firma, która szuka kogoś o Twoim zestawie cech. Jeśli tylko się nawzajem odnajdziecie, Twój nowy pracodawca będzie niezwykle zadowolony z nowego członka zespołu, a Ty będziesz z przyjemnością chodzić do pracy.

Utrata pracy może oznaczać nową szansę

Jeśli już rozesłałeś CV i czekasz na odpowiedź, wcale nie musisz siedzieć z założonymi rękami. Możesz w międzyczasie poszukać innych możliwości i na przykład spróbować zostać swoim własnym szefem. Potrafisz robić cokolwiek, co pozwoliłoby ci założyć własną działalność?

Tak naprawdę niemal każdą umiejętność i talent można przekuć na źródło dochodu. Warto wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje w dzisiejszych czasach internet. Możesz np. stworzyć kurs i przekazywać innym swoje umiejętności za pieniądze.

Aby założyć własny biznes, nie musisz wcale być wynalazcą ani mieć dużo pieniędzy. Zbadaj rynek i poszukaj firm, które odniosły sukces wykorzystując umiejętności lub talenty, które Ty sam posiadasz. Jeśli już znajdziesz jakiś ciekawy pomysł, zrób plan działania i zacznij zmierzać krok po kroku do celu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, może prowadzić dalej swój biznes nawet po tym, jak znajdziesz nowa pracę.

Najważniejsze jest pamiętać, że utrata pracy to nie życiowa tragedia, a początek nowego etapu. Choć musisz przez chwilę borykać się z niepewnością, to jeśli zachowasz pozytywne nastawienie, z pewnością znajdziesz nową drogę, która przyniesie Ci satysfakcję na polu zawodowym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.