Niedawna pandemia ograniczyła nam dostęp do ludzkiego dotyku. Ludzie byli zmuszeni trzymać się od siebie z daleka, a fizyczny kontakt został zredukowany do minimum. Bez wątpienia miało to ogromny wpływ na samopoczucie, a nawet zdrowie wielu osób. Dzisiaj omówimy znaczenie dotyku.
Nasza skóra jest największym organem w ciele. Nic więc dziwnego, że dzieci po urodzeniu muszą być dotykane, do tego stopnia, że nawet jeśli mają zapewnione jedzenie i schronienie, mogą umrzeć, jeśli nie mają dostępu do kochającego kontaktu fizycznego ze swoim otoczeniem. Kontakt „skóra do skóry” ma kluczowe znaczenie dla naszego przetrwania.
„Myślę, że nie doceniamy, jak ważny jest kontakt fizyczny w naszych interakcjach społecznych. Ludzki dotyk jest kluczem do naszego przetrwania. Jest w naszym DNA”.
-Robin Dunbar-
W celu przeanalizowania znaczenia kontaktu fizycznego dla ludzi przeprowadzono internetowe badanie zatytułowane The Touch Test. Wyniki były przytłaczające. Odkryto, że brak dotyku osłabia poczucie więzi, empatii i zaufania.
Mózg i znaczenie dotyku
Skóra zawiera od sześciu do dziesięciu milionów czujników dotykowych. Chociaż mogą być bardziej skoncentrowane w niektórych obszarach, znajdują się na całym ciele. Odkryto, że bodźce dostarczane przez dotyk przemieszczają się wolniej niż inne.
Najciekawsze jest to, że mózg wychwytuje dotyk około cztery sekundy przed tym, gdy czujemy go na skórze. Innymi słowy, efekt czułego dotyku jest najpierw odczuwany w mózgu, a potem na ciele. Nauka wciąż nie wie, dlaczego tak jest.
Ponadto udowodniono, że przytulanie łagodzi stres. Zapewnia poczucie spokoju i pewności siebie, które prowadzi do relaksu. Dlatego przytulanie jest tak ważne dla niemowląt – efekt jednak jest taki sam w każdym wieku.
Ponadto przytulanie się zapewnia pewnego rodzaju działanie przeciwbólowe.
Skóra i jej tajemnice
To samo badanie, o którym wspomnieliśmy wcześniej, wykazało, że większość ludzi jest w stanie określić, co ktoś inny chce im przekazać, po prostu przez dotknięcie ramienia. Dane wskazują, że ludzie mieli rację w odgadywaniu, jakie emocje chciał im przekazać nieznajomy w aż 83% przypadków, gdy ich ramię było głaskane, dotykane lub ściskane.
Są pewne rzeczy, których ludzie lubią dotykać i pieścić. Na szczycie listy znajduje się miękkie i futrzane zwierzę, a następnie aksamit, jedwab, bawełna i ludzka skóra. Z drugiej strony są też tekstury, których nikt nie chce dotykać. Do tej grupy należy wszystko, co ma śliską powierzchnię, papier ścierny, nylon, wełna i metal.
Dotyk i erotyka
Oczywiste jest, że mówiąc o dotyku, bezpośrednio lub pośrednio odnosi się on również do erotyki. Neurobiolog Vilayanur Ramachandran już w latach 90. wskazał, że dotyk stymuluje pożądanie seksualne. Wykazał ten fakt za pomocą pewnych eksperymentów.
Ramachandran zauważył, że dotknięcie drugiej osoby na karku, przy uchu i na stopie jest niezwykle erotyczne. Dzieje się tak, ponieważ taki kontakt stymuluje neurony w obszarze mózgu znanym jako homunkulus sensoryczny Penfielda. Znajduje się on w korze mózgowej, a obszary odpowiadające szyi i stopie są bardzo zbliżone do genitaliów.
Jednak badanie opublikowane w czasopiśmie Cortex w 2012 roku wykazało, że trzy na cztery osoby nie uważają, aby pocieranie stóp było aż tak podniecające. Twierdziło, że istnieją obszary, które wydają się bardziej erotyczne, takie jak brzuch, kontur ramion lub palce dłoni. Bez wątpienia nauka będzie nadal zaskakiwać nas swoimi odkryciami związanymi z dotykiem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Cacioppo, S., Bianchi‐Demicheli, F., Frum, C., Pfaus, J. G., & Lewis, J. W. (2012). The common neural bases between sexual desire and love: a multilevel kernel density fMRI analysis. The journal of sexual medicine, 9(4), 1048-1054.
- Caracushansky, S. Las Caricias Positivas en Psicoterapia: Indicaciones y Contraindicaciones. ANALISIS TRANSACCIONAL y PSICOLOGIA HUMANISTA, 133.
- Jenkins, J. L. (1986). Physiological effects of petting a companion animal. Psychological Reports, 58(1), 21-22.