Przytulanie - jaka siła i korzyści z niego płyną?

Przytulanie - jaka siła i korzyści z niego płyną?

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2017

Kontakt fizyczny wyrażony poprzez przytulanie jest niezbędny dla indywidualnego oraz społecznego dobrego samopoczucia. Zatem przytulajmy i dajmy się przytulać!

Przytulanie oznacza dużo więcej, niż by się nam mogło wydawać.

Przytulanie – co to takiego?

Wszyscy wiemy czym jest przytulanie lub uścisk. To obejmowanie ramionami, ale również zaciskanie ramion w przypływie uczuć lub obejmowanie samego siebie. Możemy również definiować przytulanie jako trzymanie w ramionach bliskiej nam osoby w celu powitania jej, pocieszenia lub po prostu wyrażenia uczuć.

Oznacza to, że uścisk to znakomity środek komunikacji między ludźmi, który nie musi być wyrażony werbalnie. Jednak poza tymi wszystkimi teoretycznymi definicjami, czy kiedykolwiek myślałeś o tym wszystkim, co przekazuje jeden uścisk, jedno objęcie? Jak wiele odczuwamy kiedy się przytulamy oraz jaki ma to na nas wpływ?

Przytualniu towarzyszy tak dużo ciszy! A jednocześnie tak wiele zostaje dzięki niemu powiedziane!

Przytulanie

Przytulanie, dotyk duszy

Jeżeli spojrzymy w przeszłość i nasze wspomnienia, wielu z nas znajdzie wiele sytuacji, gdzie uścisk był wystarczającym pocieszeniem, aktem miłości lub odpowiedzią na nasze potrzeby, nawet darem od osoby, którą kochamy.

Przytulanie jest wspaniałą formą okazywania miłości tym wokół nas. To jak głaskanie duszy tych, którzy są nam bliscy. Wszyscy lepiej funkcjonowalibyśmy, gdybyśmy obejmowali się częściej, bo chociaż przytulanie to coś codziennego, nie zdajemy sobie sprawy z tego, czego nam dostarcza.

To prawda, że istnieje wiele rodzajów uścisku. Niektóre są bardziej pozytywne, inne mniej; każdy jest siedliskiem innych intencji, tworząc symboliczny język między osobą, która go ofiarowuje i tą, która go otrzymuje. Jednak ważne jest nie tylko otrzymywanie, ale również rozdawanie oraz proszenie o objęcie, jeśli tylko poczujemy taką potrzebę.

Przytulanie to również sztuka!

Korzyści płynące z przytulania

Niemożliwym jest wyliczenie wszystkich korzyści uścisku, jako że musielibyśmy zatrzymać się przy każdej osobnej sytuacji, by uwzględnić kontekst, motyw, ludzi oraz historię, jaka ich łączy. Jednakże możemy wspomnieć o kilku generalnych wartościach płynących z przytulania:

  • Łagodzi stres.
  • Daje uczucie bezpieczeństwa.
  • Wzmacnia nasze poczucie własnej wartości.
  • Dostarcza energii i siły.
  • Poprawia stosunki międzyludzkie.
  • Wzmacnia wewnętrzny spokój.

Jednak najlepszą rzeczą jest to, że możesz upewnić się, kiedy ktoś Cię obejmuje, że nie ma dwóch takich samych objęć, nieważne, jak bardzo tego byśmy pragnęli.

“Istnieje ubiór, który pasuje na każde ciało…objęcie.”


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.