Zaburzenia odżywiania - jakie mity są z nim związane?

Zaburzenia odżywiania są poważnym problemem na całym świecie. Ponadto istnieje na ich temat wiele szkodliwych mitów. Czas je wykorzenić.
Zaburzenia odżywiania - jakie mity są z nim związane?
Sharon Laura Capeluto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sharon Laura Capeluto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 70 milionów ludzi na świecie cierpi na zaburzenia odżywiania (ED). Charakteryzują się dysfunkcyjnymi zachowaniami związanymi z jedzeniem. Wpływają znacząco na zdrowie fizyczne i psychiczne chorych. Jednak objawy wykraczają poza jedzenie. W rzeczywistości często odzwierciedla się niezdrowa dynamika zarządzania emocjami lub rozwiązywania problemów.

Zaburzenia odżywiania to poważny problem. Informacje na ten temat stały się w ostatnich latach bardziej wiarygodne. Niemniej jednak wciąż pojawiają się nieporozumienia. Te nieporozumienia powodują stygmatyzację chorych i prowadzą do błędnych interpretacji, które utrudniają wczesną diagnozę. Utrudniają również ich pielęgnację i leczenie.

1. Zaburzenia odżywiania, a stwierdzenie: „To tylko nastoletnia dziewczyna”.

Zaburzenia odżywiania nie są specyficzne dla żadnej płci, przedziału wiekowego ani klasy społecznej. Każdy może być dotknięty zaburzeniem odżywiania w dowolnym momencie swojego życia. Niemniej jednak dane wskazują, że młode kobiety są najbardziej wrażliwą częścią populacji. National Eating Disorders Association (NEDA) twierdzi, że około jedna na trzy osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania to mężczyzna. 

Kobiety, które cierpią, koncentrują się na utracie wagi na podstawie ograniczenie spożycia pokarmu. Z drugiej strony mężczyźni są bardziej skłonni zwiększać spożycie kalorii w celu zwiększenia masy mięśniowej.

2. „Anoreksja jest jedynym poważnym zaburzeniem odżywiania”

Anoreksja jest chyba najbardziej znanym zaburzeniem z grupy zaburzeń odżywiania się. Niestety istnieje wiele innych. Wśród nich są:

 • Jadłowstręt psychiczny
 • Bulimia
 • Zaburzenia odżywiania nie określone inaczej (EDNOS)
 • Zaburzenie napadowego objadania się
 • Cycero
 • Ortoreksja
 • Bigoreksja
 • Alkoreksja
 • Fateksja

Każda z nich może stanowić poważny problem i wymagać specjalistycznego leczenia.

Kobieta na wadze
Wiek pojawiania się zaburzeń odżywiania się obecnie oddala.

3. „Są poważne tylko wtedy, gdy ich skutki są widoczne gołym okiem”

Większość osób z problemami z jedzeniem nie ma niedowagi. Dlatego nie można ustalić, czy dana osoba cierpi na zaburzenia odżywiania, po prostu patrząc na nią.

Ten mit jest całkowicie fałszywy. Co więcej, to niebezpieczne. To dlatego, że sugeruje, że ktoś, kto wygląda „zdrowo” na podstawie swojego wyglądu fizycznego, nie miałby żadnych poważnych problemów. Może to pogorszyć dysfunkcyjne zachowania. Ponadto może zapobiegać właściwemu leczeniu zaburzeń odżywiania.

4. „Nie można mieć więcej niż jednego zaburzenia odżywiania”

Wiele osób z zaburzeniami odżywiania przechodzi przez więcej niż jeden rodzaj zaburzeń, zanim wyzdrowieją. Na przykład mogą przechodzić okresy zarówno bulimii, jak i zaburzeń objadania się. Dość często rozwija się u nich anoreksja po bulimii lub odwrotnie.

Ten proces jest znany jako crossover diagnostyczny.

5. „Oni po prostu chcą uwagi”

Tak nie jest. Zaburzenia odżywiania nie są dobrowolne. Są to problemy fizyczne i psychiczne, których cierpiący nie chce rozwijać. Ponadto ich przyczyny są wielorakie, a ich rozwój jest złożony. W rzeczywistości wpływ mają czynniki biologiczne, społeczne, kulturowe, genetyczne i psychologiczne. Jednocześnie chorzy zwykle wykazują ogólne niezadowolenie z własnego wizerunku ciała, a czasem jego zniekształcony obraz.

Ktoś, kto ma poważny problem z jedzeniem, znajduje się w trudnej sytuacji. Nie robią tego dla kaprysu ani dla przyciągnięcia uwagi. W rzeczywistości zaburzenia odżywiania często występują jednocześnie z innymi stanami emocjonalnymi lub patologiami. Do najczęstszych chorób współistniejących należą depresja, zaburzenia lękowe, fobia społeczna i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Kobieta z anoreksją
Zaburzenia odżywiania często powodują następstwa.

6. „Nie da się wyleczyć”

Dowody wskazują, że można osiągnąć trwały powrót do zdrowia w czasie. Rzeczywiście, pomimo ich złożoności i w oparciu o odpowiednią interdyscyplinarną interwencję, zaburzenia odżywiania można przezwyciężyć. Rodzaj leczenia będzie zależał od każdej osoby, ponieważ każdy cierpiący jest inny. W rzeczywistości na sposób, w jaki objawia się zaburzenie odżywiania, mają wpływ cechy osobowości chorego, kontekst i osobista historia.

Jednak interwencja specjalistów z dziedziny psychologii, żywienia, medycyny i psychiatrii jest zwykle niezbędna. Ponadto często wymagana jest pomoc terapeuty. Jednocześnie dobra sieć wsparcia (rodzina i przyjaciele) jest zwykle niezwykle pomocna. Mogą pomóc choremu rozwinąć emocjonalny wysiłek potrzebny do przeprowadzenia interdyscyplinarnych terapii i obserwacji w celu poprawy i utrzymania ogólnego stanu zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Durán, M. V. C. (2005). Factores socioculturales en los TCA. No sólo moda, medios de comunicación y publicidad. Trastornos de la conducta alimentaria, (2), 120-141.
 • Mitos de los Trastornos de la Conducta Alimentaria | National Eating Disorders Association

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.