Zmiany emocjonalne podczas cyklu miesiączkowego

Zmiany emocjonalne podczas cyklu miesiączkowego obejmują między innymi drażliwość, lęk lub obniżony nastrój. Warto wiedzieć, czym one są.
Zmiany emocjonalne podczas cyklu miesiączkowego

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2021

Cykl menstruacyjny to okres, który składa się z kilku faz i zwykle trwa średnio 28 dni. Jednak różni się w zależności od kobiety.

Każda faza cyklu miesiączkowego podlega serii zmian biologicznych. Zmiany te powodują zmiany emocjonalne u kobiet. Wpływają one zarówno na ich rutynę, jak i na relacje z innymi.

Aby uzyskać ogólne pojęcie o tym, z czego składa się cykl menstruacyjny, przeanalizujemy go etapami. Następnie wyjaśnimy główne zmiany emocjonalne cyklu miesiączkowego.

Kobieta smutna z powodu zmian emocjonalnych podczas menstruacji

Cykl menstruacyjny: etapy

Faza menstruacyjna obejmuje dwa cykle: jajnikowy i maciczny. Cykl jajnikowy odnosi się do zmian zachodzących w jajnikach, a cykl maciczny do zmian w macicy. Oznacza to, że oba cykle zachodzą jednocześnie.

Cykl jajnikowy

Składa się z fazy folikularnej i fazy lutealnej. W fazie pęcherzykowej jajniki przygotowują się do uwolnienia komórki jajowej. Na tym etapie powstają różne mieszki włosowe w różnych stadiach dojrzałości. Pozostanie jeden dominujący pęcherzyk, który będzie zawierał komórkę jajową, która zostanie uwolniona przez jajnik.

W fazie lutealnej pęcherzyk ten stanie się ciałkiem żółtym, czemu towarzyszyć będzie wzrost estrogenu i progesteronu. Faza lutealna zamyka cykl jajnikowy, a faza pęcherzykowa rozpoczyna się od nowa.

Cykl macicy

Cykl macicy obejmuje różne fazy: miesiączkę (okres), fazę proliferacyjną i fazę sekrecyjną.

Miesiączka

Miesiączka, termin popularnie znany jako okres, oznacza krwawienie pochodzące ze starych tkanek macicy, które są wydalane przez pochwę.

Faza proliferacyjna

Faza proliferacyjna obejmuje wzrost wewnętrznej wyściółki macicy, aby zrekompensować utratę tkanki wydalanej podczas menstruacji. Po fazie proliferacyjnej następuje owulacja.

Faza sekrecji

Wewnętrzna wyściółka macicy wydziela substancje chemiczne niezbędne do zajścia w ciążę w przypadku zapłodnienia komórki jajowej lub wydalenia jej, jeśli zapłodnienie nie nastąpi. Faza sekrecyjna zamyka cykl maciczny i okres zaczyna się od nowa.

Przy tak wielu fizjologicznych zmianach zachodzących w ciele podczas cyklu miesiączkowego trudno się dziwić, że prowadzi to do szeregu zmian emocjonalnych u kobiet.

Następnie klasyfikujemy te zmiany według tego, czy są to objawy przedmiesiączkowe, czy pomiesiączkowe, ponieważ między nimi występują różnice w poziomie hormonów.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego

Tuż przed miesiączką poziom estrogenów i progesteronu jest bardzo niski, co prowadzi do szeregu charakterystycznych zmian emocjonalnych:

Drażliwość

Jest to uważane za jedną z najczęstszych zmian. W rzeczywistości wiele kobiet rozpoznaje to jako znak, że zbliża się ich okres.

To niezwykle łatwy do wykrycia objaw, ponieważ zwiększa skłonność do irytacji lub złości.

Lęk

Innym powszechnym objawem jest niepokój. Dzieje się tak dlatego, że przed miesiączką organizm przygotował się na ewentualną ciążę, która wiąże się z oscylacją zmian hormonalnych.

Obniżony nastrój lub zmęczenie

Depresyjny nastrój jest również charakterystyczny dla okresu przedmiesiączkowego. Zwykle wiąże się to ze spadkiem energii. Dzieje się tak dlatego, że organizm przeznacza dużo energii na modyfikację stanu komórki jajowej i oderwanie tkanki macicy.

Problemy ze snem

Zmiany hormonalne są równoległe do zmian rytmu dobowego organizmu. Obejmują one zmiany substancji chemicznych, które regulują sen i czuwanie w ciele.

W okresie przedmiesiączkowym substancje te są zaburzone i mogą prowadzić do problemów ze snem lub bezsenności. Chociaż nie są to rzeczywiste zmiany emocjonalne, mogą powstać w wyniku nagromadzonego zmęczenia.

Kobieta w łóżku próbuje zasnąć

Objawy pomiesiączkowe

Zmiany emocjonalne podczas pomiesiączkowego cyklu miesiączkowego nie są tak zróżnicowane ani tak częste. Zasadniczo składają się z następujących elementów:

Zwiększona energia i entuzjazm

Po okresie niskiego poziomu energii i zmęczenia następuje etap, w którym następuje wzrost energii w ciele. Dlatego kobieta doświadcza stanu wzmożonej aktywności i entuzjazmu.

Należy pamiętać, że źródłem tych zmian emocjonalnych jest zmiana hormonalna, której doświadcza organizm.

Depresja i zmęczenie

Wspomniane przez nas zmiany dotyczą nie tylko jajnika czy macicy, ale także mózgu. Dotyczą one zmian serotoniny, neuroprzekaźnika blisko związanego z depresją, zmęczeniem lub problemami z zasypianiem.

Podsumowując, ważne jest, aby wiedzieć o cyklu menstruacyjnym, a także mieć pojęcie o wszelkich objawach, które mogą wystąpić. Znajomość ich pomoże nam je zrozumieć i skutecznie, naturalnie i bez uprzedzeń traktować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gutiérrez-García AG, Contreras CM, Díaz-Meza JL. (2000). Cómo actúa la progesterona sobre el sistema nervioso central. Salud Mental, 23 (2).
  • Perarnau, M.P. et al. (2007). Síndrome premenstrual y trastorno disfórico premenstrual en estudiantes universitarias adolescentes. Fundamentos en Humanidades, 8(16): 153-163

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.