Zamki na piasku zbyt często kończą w ruinach

Marzenia są niezwykle ważne, aby motywować Cię do osiągania celów. Jednak, gdy są zbyt nierealistyczne lub gdy nie robisz wystarczająco dużo, aby rozpocząć projekty, czujesz się sfrustrowany.
Zamki na piasku zbyt często kończą w ruinach

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2021

Nie możesz żyć bez swoich marzeń. Nie można jednak żyć tylko dla nich. Twoje marzenia Cię napędzają, dają impuls, by iść dalej. Sny są jak gwiazdy przewodnie, świecą i wskazują drogę. Marzenia przekładają się na projekty, a projekty na plany. Dlatego to, co w jednej chwili jest snem, z cierpliwością i wytrwałością staje się rzeczywistością.

Problem polega na tym, że niektórzy ludzie mają swoje marzenia, ale niewiele robią, aby je urzeczywistnić. Co więcej, jeśli to robią, używają niewłaściwych metod. To uniemożliwia im osiągnięcie celów, za którymi tak bardzo tęsknią.

„Budowanie zamków na piasku nic nie kosztuje, ale ich zniszczenie jest bardzo drogie”.

-François Mauriac-

Budowanie zamków na piasku oznacza zaprojektowanie w wyobraźni pożądanego stanu, który chcesz osiągnąć. Wszyscy to czasami robimy. Na przykład zakochujemy się w kimś i wyobrażamy sobie, że trzymamy się z tą osobą za ręce, dopóki nie jesteśmy starzy i siwi. Zaczynamy nasz pierwszy dzień w pracy i marzymy o awansie, jaki dostaniemy. Zaczynamy oszczędzać i fantazjować o tych wakacjach w raju, na które pójdziemy, gdy już wystarczająco zaoszczędzimy.

W rzeczywistości budowanie zamków na piasku i życie w nich przez jakiś czas jest zupełnie normalne. Co się jednak stanie, gdy osiedlisz się w tych zamkach i nie będziesz już chciał ich opuszczać?

Budowanie zamków na piasku

zamek w powietrzu z niebieskim tłem

Niekoniecznie trzeba marzyć o wielkich osiągnięciach, żeby mieszkać w zamku na piasku. W rzeczywistości tym, co definiuje te wyimaginowane konstrukcje, nie jest ich wielkość, ale ich nierzeczywistość. Możesz na przykład mieć fantazję o znalezieniu wspaniałego partnera.

Kto nigdy o takich rzeczach nie marzył? Kto nie chciał, żeby pojawiła się ta wyjątkowa osoba? Ten, który jest zupełnie inny od innych, z którym osiągamy stan „szczęścia”, o jakim zawsze marzyliśmy? W końcu każdy chce swojego “szczęśliwego życia”.

Rzeczywiście, we współczesnym świecie istnieją pewne szczególne fantazje, z których wielu nie chce zrezygnować. Jednym z nich jest fantazja idealnego partnera. Jednak ideały rozkwitają również wokół pieniędzy, sukcesu, sławy, szczęścia i rzeczy materialnych.

Wielu ludzi, w mniejszym lub większym stopniu, zakłada, że „szczęście” istnieje w tak chętnie promowanym ideale życia. Na przykład stabilny i wspaniały partner, obiecująca i satysfakcjonująca praca, uznanie społeczne lub spokojna i spokojna egzystencja.

Chociaż prawdopodobnie tak naprawdę nie znasz nikogo, kto osiągnął to wszystko, zwykle wyobrażasz sobie, że wielu to zrobiło. W rzeczywistości masz tendencję do myślenia, że inni mają wszystko i to tylko Ty nie miałeś szczęścia, aby osiągnąć to samo. Możesz winić za to swoją dysfunkcyjną rodzinę, niepewność lub po prostu pecha.

Nie zapadają się, znikają

zamek w powietrzu.

Jeśli jest jedna rzecz, która definiuje osobę neurotyczną, to jej przekonanie, że inni mają się dobrze i tylko oni mają problemy. Mają tendencję do przekonania, że niedociągnięcia, sprzeczności i paradoksy życia są czymś, co można trwale rozwiązać przy odrobinie wysiłku i poświęcenia. Rzeczywiście, nie wydaje im się możliwe, że błędy, luki i pęknięcia w związkach są czynnikami, które stanowią część życia każdego z nas. Wierzą, że to wszystko można przezwyciężyć.

To dlatego osoba neurotyczna ma obsesję na punkcie poszukiwania „przepisu na szczęście ”. Czasami myślą, że znajdą to w religii, książce samopomocy lub praktykowaniu jakiejś formy filozofii samodoskonalenia.

Zamek na piasku, w którym mieszka neurotyk, to ideał w pełni harmonijnego świata. Dlatego ich życie toczy się od jednego rozczarowania do drugiego.

Zdają sobie sprawę, że ich czarujący książę lub księżniczka w rzeczywistości nie oferuje im odkupienia, ale w rzeczywistości przysparza im więcej problemów. Na przykład, być może tak naprawdę ich nie kochają, a na pewno nie okazują swojej miłości przez 100 procent czasu. Rzeczywiście, pod koniec dnia są po prostu zwykłą osobą. Osobą, która popełnia błędy i dłubie w nosie, gdy inni nie patrzą.

Ewentualnie odkrywają, że praca nie czyni ich milionerami i nie dostają złotej gwiazdki za każdym razem, gdy zrobią coś dobrze. Co więcej, pod koniec miesiąca dostają pensję i uważają, że powinni zarabiać więcej. W rzeczywistości wydaje się, że nigdy nie będą w stanie zarobić wystarczająco dużo.

Być może mają atletyczne ciało z dobrze wypracowanymi mięśniami. Powoduje to jednak tylko ulotne radości. Dlatego w końcu zdają sobie sprawę, że ból fizyczny i emocjonalny jest czymś, z czym muszą sobie radzić wszyscy, bez względu na to, jak są piękni, jakie zdobyli pochwały, czy ile wysiłku włożyli w osiągnięcie sukcesu.

kobieta trzymająca księżyc

Doskonałość nie istnieje

Być może wszyscy bylibyśmy ogólnie szczęśliwsi, gdybyśmy zrozumieli, że samo szczęście jest pojęciem względnym. Zrozumieć, że nie ma stanu absolutnego szczęścia i że jeśli czasami udaje nam się doświadczyć całkowitej błogości, to z pewnością nie trwa to długo. Oczywiście miło marzyć o perfekcji. Jednak jeszcze lepiej nie tracić z oczu faktu, że to ideał, a co za tym idzie nieosiągalny.

Jeśli nie zrezygnujemy z życia w tych powietrznych zamkach, najprawdopodobniej będziemy ciągle nieszczęśliwi. Rozczarowany niemożnością zrealizowania tych niemożliwych fantazji. Poczujemy, że nasz zamek jest w ruinie i stracimy z oczu fakt, że w rzeczywistości wielkim cudem istnienia jest świadomość, że nawet z ograniczeniami zawsze możemy być trochę lepsi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.