Ludzie z depresją są bardziej podatni na zmęczenie. Proste zadania, takie jak kąpiel lub wstawanie z łóżka mogą wymagać więcej wysiłku niż zwykle. Ponadto zmęczenie może odgrywać rolę w innych objawach związanych z depresją, takich jak wycofanie i apatia.
Depresja może nasilać zmęczenie powodując, że dana osoba w wyniku tego nie może wykonywać niektórych czynności, które wcześniej wykonywała bez problemu. W rzeczywistości, zdaniem psycholog klinicznej Shoshany Bennett, „rzadko zdarza się, żeby zmęczenie nie było jednym z objawów depresji”.
Według Ghaneana, Ceniti i Kennedy’ego (2018) wyczerpanie dotyka ponad 90% osób z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi w artykule opublikowanym w CNS Drugs. Ale co powoduje zmęczenie związane z depresją?
«Nasze zmęczenie często jest spowodowane nie pracą, ale zmartwieniem, frustracją i urazą».
-Dale Carnegie-
Dlaczego depresja czyni nas bardziej podatnymi na zmęczenie?
Według statystyk znużenie spowodowane depresją znacznie przyczynia się do pogorszenia jakości życia. Ponadto jest to również istotny czynnik przewlekłości i nawrotów (Marin, H. and Menza, 2004).
Możliwe przyczyny, które kryją się za zmęczeniem podczas zaburzeń depresyjnych obejmują problemy ze snem, rodzaj diety, stres, a nawet leki stosowane w leczeniu samej depresji. Poniżej przeanalizujemy główne powody, dla których ludzie cierpiący na depresję są bardziej podatni na zmęczenie.
Masz problemy ze snem?
Sen jest niezbędny do regeneracji organizmu i uzupełnienia energii. Sam brak snu nie powoduje depresji. Brak snu zwiększa ryzyko depresji. Ponadto może również pogorszyć istniejące objawy depresji. Nawet w przypadkach, gdy osoba z depresją ma wystarczającą ilość snu, może to nie być sen dobrej jakości.
Soehner, A., Kaplan, K. i Harvey (2014) informują, że wiele osób z depresją i innymi chorobami psychicznymi, takimi jak choroba afektywna dwubiegunowa, doświadcza zarówno bezsenności, jak i hipersomnii.
Innym zaburzeniem snu związanym z depresją jest obturacyjny bezdech senny. Pewne badanie wykazało, że depresja jest powszechna u osób z bezdechem sennym i że wpływa na jego nasilenie (Edwards i in., 2015). Badanie wykazało też, że leczenie bezdechu sennego poprawia objawy depresji.
Stosujesz odpowiednią dietę?
Od dawna spekuluje się, czy dieta wpływa na zdrowie psychiczne. W związku z tym pojawiły się dowody na to, że wyższej jakości diety , takie jak te zawierające „żywność przeciwzapalną”, mogą zmniejszyć ryzyko depresji u niektórych osób (Soehner i in., 2014).
Li (2017) podał także, że określone wzorce żywieniowe były związane ze zwiększonym ryzykiem depresji. W związku z tym odkrył, że diety w stylu zachodnim, bogate w czerwone mięso, przetworzone mięso, rafinowane zboża, słodycze i inne niezdrowe produkty spożywcze mogą zwiększać ryzyko wystąpienia objawów depresji u niektórych osób.
Jesteś zestresowany?
Stres może wpływać na poziom serotoniny i dopaminy. Te substancje chemiczne w mózgu odgrywają istotną rolę w regulacji nastroju i energii.
Badanie, w którym analizowano stresujące zdarzenia życiowe, takie jak zakończenie związku, śmierć ukochanej osoby, poważna strata lub zmiany związane ze zdrowiem wykazało, że mogą one znacznie zwiększyć ryzyko rozwoju zaburzeń depresyjnych (Slavich i Irwin, 2014).
Badanie to sugeruje również, że stres może powodować stany zapalne w ciele. To zapalenie może z kolei powodować hipersomnię i zwiększać podatność na zmęczenie.
Przyjmujesz leki na depresję? Mogą one powodować zmęczenie
Leki przeciwdepresyjne działają na neuroprzekaźniki mózgu pomagając poprawić funkcję regulacji nastroju człowieka. Jednak niektóre leki przeciwdepresyjne mogą powodować zmęczenie.
Na przykład, Targum i Fava (2011) podają, że niektóre leki stosowane w leczeniu poważnych zaburzeń depresyjnych mogą wywoływać zmęczenie jako efekt uboczny.
Jak pozbyć się zmęczenia cierpiąc na depresję?
Oprócz rozmowy z lekarzem na temat tego problemu, wykluczenia lub zdiagnozowania innych przyczyn i/lub przeglądu leczenia istnieje wiele sposobów na zmniejszenie zmęczenia związanego z depresją.
- Ćwicz. Będziesz lepiej spał i poprawisz wydzielanie się hormonów i substancji w mózgu, które poprawią Twoje samopoczucie.
- Ćwicz odpowiednią higienę snu. Postępuj zgodnie z rutyną, która poprawi jakość snu: dbaj o dietę, przestrzegaj wskazówek lekarza, medytuj, itp.
- Popraw Twoją dietę. Unikaj pokarmów bogatych w zbędne tłuszcze – smażone, tłuszcze trans – i rafinowane cukry. Zwiększ spożycie zielonych warzyw liściastych, niebieskich ryb, żywności probiotycznej i innych zdrowych produktów.
- Ćwicz uważność. Medytacja pomoże Ci poprawić nastrój i złagodzić stres.
Pamiętaj, że fakt, że jesteśmy bardziej podatni na zmęczenie podczas depresji nie oznacza, że musimy się z tym pogodzić. Gdy staniemy się bardziej aktywni próbując poprawić naszą sytuację objawy depresji również się poprawią.