Test psychologiczny dla pary - co to takiego?

Test psychologiczny dla pary - co to takiego?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Test dla pary jest interesującym narzędziem projekcyjnym, które może nam dostarczyć informacji o różnych aspektach. Najważniejsze jest sprawdzenie rodzaju relacji między tymi dwoma osobami i jej jakości.

Test psychologiczny pary jest testem projekcyjnym. Jego celem jest wykrycie tożsamości i rodzaju relacji ustanowionej między dwiema postaciami. Za pomocą tego testu można często dostrzec czynniki, takie jak lęk, ukryte pragnienia lub fantazje, a nawet możliwe ukryte w związku konflikty. Niezależnie od tego czy jest to związek pary, rodzinny, przyjacielski, itp.

Jest to jedno z najciekawszych i zarazem najbardziej złożonych narzędzi projekcyjnych. Nie mamy do czynienia z klasycznym badaniem opartym na rysunku, takim jak test drzewa lub rodziny.

W tym przypadku mamy do czynienia z ćwiczeniem, w którym osoba oceniana musi wykonać dwa rodzaje zadań. Najpierw wykonać rysunek, a następnie stworzyć na jego podstawie historię.

Rysunek pary

 

Dane, które możemy uzyskać dzięki testom tego rodzaju mogą być bardzo zaskakujące. Oczywiście jeśli dana osoba jest chętna do współpracy. Czasami wiek pacjenta, a nawet obecność zaburzenia psychicznego może utrudniać wykonanie tego testu.

Jednak jego zastosowanie jest zwykle ograniczone w dużej części przypadków do relacji w ramach pary. Dlatego uzyskane informacje są co najmniej interesujące. Zobaczmy poniżej więcej informacji na ten temat.

Test psychologiczny dla pary: cel, zastosowanie i interpretacja

Test psychologiczny pary został stworzony przez Douglasa Bernsteina w 1964 roku. Jego konstrukcja opierała się na teście ludzkiej postaci Manchovera. Ten ostatni instrument miał na celu ocenę takich pojęć, jak samoocena, obraz samego siebie, czynniki osobowości, lęki, pragnienia, traumy itp.

Bernstein opublikował test pary z bardzo konkretnego powodu. Chciał mieć do dyspozycji narzędzie projekcyjne do oceny czynnika relacyjnego. W ten sposób możemy ocenić, jak dana osoba widzi i jak przeżywa swój związek z innymi ważnymi dla niej ludźmi.

Dlatego oceniane są aspekty świadome i nieświadome, ponieważ oprócz rysunku ten test wymaga stworzenia historii o tych dwóch postaciach z rysunku.

W ten sposób można ocenić coś, co w wielu przypadkach zajmuje dużą część naszego życia: historie. Każda osoba tworzy swoją rzeczywistość w oparciu o historię, której dana osoba nadaje sens na lepsze lub na gorsze.

Czasami może to być prawdziwa historia, a innym razem może być oparta na tendencyjnych, fałszywych lub nawet wymyślonych pomysłach powstałych w wyniku mechanizmu obronnego.

Dowiedzmy się czegoś więcej o teście psychologicznym dla par.

Co ocenia test psychologiczny dla par?

Ten test ocenia relacje dynamiczne. Celem badania jest, aby osoba zaprezentowała siebie i swój związek z kimś ważnym w swoim życiu.

  • Stara się poznać aspekty osobowości, a zwłaszcza jakość danego związku.
  • Jak wspominaliśmy można zauważyć aspekty świadome i nieświadome. Mogą się pojawić fakty (takie jak problemy z komunikacją, uczucia itp.), ale także ukryte pragnienia (potrzeba bycia docenionym, brak uwagi…)
  • Może być stosowany u dzieci od 7 roku życia. Jednak jego użycie jest powszechne, aby poznać jakość relacji między partnerami.

Jak to działa?

Wyjaśnimy to krok po kroku:

  • Para bierze kartkę i ołówek.
  • Badacz prosi o narysowanie dwóch osób (bez określania kogo).
  • Po zakończeniu rysowania prosi się o nadanie postaciom imion i określenia wieku.
  • Następnie prosi się o napisanie krótkiej historii o tych dwóch postaciach, wyrażając ich opinie i odczucia.
  • Na koniec partnerzy muszą nadać tytuł historii.

Interpretacja testu pary

Interpretacja tego testu opiera się na trzech aspektach:

Opis

  • Płeć, wiek i związek z ocenianą osobą.
  • Obraz realistyczny lub z dozą fantazji.
  • Co robi para? Rozmawia, trzyma się za rękę, czy istnieje odległość między postaciami?

Podstawowe aspekty

  • Która postać reprezentuje osobę ocenianą? Czy spełnia jakąś rolę (bierna, ojcowska, matczyna, uległa, unikanie…)
  • Co reprezentuje druga osoba? Potrzebę uczuć, strach, dystans, pożądanie?
  • Czy między postaciami widać odrzucenie? Czy istnieje jakaś forma kontaktu lub komunikacji?

Aspekty graficzne

  • Bierze się pod uwagę rozmiar, położenie postaci i charakterystyka fabuły (nerwowość, spokój, etc…)
  • Mają ludzką postać, czy są przerysowane? Czy jest jakiś symboliczny lub uderzający aspekt (zdeformowana postać, złowrogi wyraz twarz, itp.)?
para na ławce

Aspekty słowne

  • Należy ocenić, rodzaj opowiedzianej historii. Co możemy z niej wywnioskować? Czy postać jest szczęśliwym człowiekiem, brakuje jej czegoś, boi się czegoś, itp.?
  • Rozróżnić aspekty odnoszące się do rzeczywistości od tych, które symbolizują pragnienia lub aspiracje.
  • Konsekwencja w historii.
  • Kontekst historii.
  • Ocena wybranego tematu (czy przedstawia historię, jaki jest jego przekaz, dlaczego wybrano ten konkretny temat?

Podsumowując, jeśli zastanowimy się nad ważnością tego testu musimy wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia z testem projekcyjnym. Jest to instrument pomocniczy. Sam w sobie niczego nie diagnozuje.

Jest on wykorzystywany jako materiał uzupełniający przy zastosowaniu innych testów i wywiadów, dzięki którym można zebrać jak najwięcej informacji. Jest to jednak z pewnością bardzo interesujący test, który specjaliści mogą włączyć do terapii.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.