Czy kiedykolwiek słyszałeś o czymś takim, jak zespół nieuwagi stronnej? Jest to rodzaj zakłócenia, które występuje bardzo często u osób, które doznały pewnego rodzaju uszkodzenia mózgu. Jeśli spojrzysz na samą nazwę “zespół nieuwagi stronnej”, być może uda Ci się mniej więcej odgadnąć, co ona oznacza. Ale istnieje wiele różnych rodzajów tego zaburzenia.
Termin “Nieuwaga stronna” oznacza jakiś bliżej na razie niesprecyzowaną połowę czegoś. W tym przypadku to Twoje pole widzenia. Słowo “zespół” wiąże się z jakąś nieprawidłowością lub chorobą. I to jest dobry trop. Tutaj oznacza ono niedopatrzenie lub brak zainteresowania czymś. Może to doprowadzić do pewnych specyficznych błędów, które mogą być niebezpieczne dla Ciebie i dla osób z Twojej okolicy.
Jeśli przeniesiesz tę koncepcję do świata uszkodzenia mózgu, zobaczysz, że zespół nieuwagi stronnej oznacza brak wystarczającej poziomu uwagi w jednej połowie Twojego ciała. Mówiąc dokładniej, oznacza to całkowity brak zainteresowania każdego rodzaju bodźcem (jak np. słuch, dotyk, wzrok…), który może wystąpić po tej stronie ciała.
Zespół nieuwagi stronnej i jego moc, aby sprawić, że to, co jest po lewej stronie, zniknie
Zespół nieuwagi stronnej można w ogólnym przybliżeniu opisać tak, jakby ludzie z tym schorzeniem nie wiedzieli, co dzieje się po jednej stronie ich ciała. Dziwnie to może brzmieć na pierwszy rzut oka, ale tak dokładnie wygląda to uczucie, kiedy rozmawiasz lub obserwujesz pacjenta chorującego na zespół nieuwagi stronnej.
Prawda jest taka, że osoby takie doskonale potrafią dostrzec bodziec, jeśli jest on w polu ich widzenia. Problem polega bardziej na samej ich uwadze. Osoby chore nie zwracają po prostu uwagi na tę część swojego ciała. To tak jakby przestała ona istnieć. Ale kiedy sprawisz, że skupią swoją uwagę na tej stronie, na przykład wymuszając ją, w końcu zaczną dostrzegać ją doskonale. Nie ma przy tym żadnego znaczenia o jaki bodziec chodzi. Osoby chore zaczną być w końcu tego świadome.
Jak wiemy, w naszych mózgach są dwie różne półkule. Kiedy jedna z tych półkul cierpi z powodu jakiegoś rodzaju uszkodzenia mózgu, jednym z tych aspektów, który szczególnie mocno odczuje ten problem jest część ciała, która znajduje się po przeciwnej stronie co uszkodzona półkula mózgowa. Oznacza to, że wpłynie ona na przeciwną część ciała lub inaczej położoną “po przekątnej”.
Kiedy masz uszkodzoną prawą półkulę mózgu, lewa strona ciała odczuwa efekty
Zespół nieuwagi stronnej oznacza, że jeśli uszkodzenie nastąpiło na prawej półkuli mózgu, to najbardziej dotknięta część ciała będzie prawdopodobnie lewą stroną. I odwrotnie, jeśli ten zespół nieuwagi stronnej dotknąłby Twojej lewej półkuli, wpłynie to negatywnie na prawą stronę Twojego ciała.
Te skutki dla Twojego organizmu mogą być różne, począwszy od niedowładu połowicznego (częściowego paraliżu ruchowego) na porażeniu połowiczym (całkowitym sparaliżowaniu jednej strony) skończywszy. A to jedynie część możliwych objawów i dolegliwości.
Zespół nieuwagi stronnej zwykle ma miejsce w przypadku uszkodzenia mózgu związanego z prawą półkulą. Lub przynajmniej jest to bardziej powszechne. Oznacza to, że wpłynie on na lewą stronę ciała. To strona, która przestanie zwracać uwagę na bodźce zewnętrzne. Przełoży się to na to, że osoba chora w zasadzie będzie miała wrażenie, że lewa strona jej ciała po prostu nie istnieje. Nie będzie skręcać w lewo i nie będzie w stanie reagować na jakiekolwiek bodźce płynące z tego obszaru ciała, niezależnie od ich rodzaju.
Pacjenci, u których występuje zespół nieuwagi stronnej koncentrują swoją uwagę jedynie na tej stronie ciała, którą kontrolują za pomocą tej zdrowszej półkuli mózgu. Przez większość czasu jest to ta właściwa połowa. Często zdarza się, że tacy pacjenci nie słuchają Cię prawie wcale, gdy rozmawiasz z nimi siedząc po ich lewej stronie. Ale ta sytuacja się całkowicie zmienia, kiedy mówisz dokładnie to samo, z wyjątkiem tego, że teraz siedzisz po ich prawej stronie.
Strategie kompensacji są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o zespół nieuwagi stronnej i jego leczenie
“Och, nie widziałem Cię! Przepraszam! Tak mi przykro!”. Jest to najczęstsza reakcja osoby chorej, gdy coś takiego się dzieje. Dlatego też jedną z pierwszych rzeczy, na jakich skupia się neuropsychologia lecząc zespół nieuwagi stronnej jest praca nad ich całkowicie “uszkodzoną” uwagą. Jak to zostaje zrealizowane? Cóż, wystarczy nakierować pacjenta na metody skupienia ich uwagi i przejęcia tej funkcji przez półkulę przeciwną do tej uszkodzonej.
Specjalista musi także zwiększyć świadomość osoby chorej na to, że ma ona ten problem. Wynika to z tego, że w naprawdę wielu przypadkach zespół nieuwagi stronnej wiąże się jednocześnie z występowaniem z anosognozją. Jest to zjawisko, w przypadku którego pacjent nie jest świadomy swoich problemów ze zdrowiem.
I dlatego musisz pomóc takim osobom uświadomić sobie ich własny problem. W ten sposób będą w stanie zrekompensować to, czego im brakuje. Dzięki temu staną się sami dla siebie ich własnymi przewodnikami, gdy nie będą mogli znaleźć tego, czego szukają. To, czego nie mogą znaleźć, znajduje się prawdopodobnie po ich lewej stronie, tej stronie, która “przestała dla nich istnieć”.