Mamy na pełen etat: poznaj i stosuj 5 zdrowych nawyków

Przyjrzyjmy się więc 5 godnym uwagi nawykom dbania o siebie, jakie mamy na pełen etat powinny mieć na uwadze. Te opisane przez nas dziś zwyczaje mogą naprawdę pomóc w rozwiązaniu wszelkich nękających je problemów dnia codziennego. Zapraszamy zatem do lektury naszego dzisiejszego artykułu!
Mamy na pełen etat: poznaj i stosuj 5 zdrowych nawyków

Ostatnia aktualizacja: 06 maja, 2019

Mamy na pełen etat wykonują cudowną pracę, ale czasami niestety potrafią zapomnieć o sobie samych. Obawy, wyczerpanie i konieczność wykonywania wielu zadań jednocześnie mogą naprawdę negatywnie wpłynąć na ich zdrowie emocjonalne. Jest to bardzo powszechny problem w obecnych czasach.

Przyjrzyjmy się więc 5 godnym uwagi nawykom dbania o siebie, jakie mamy na pełen etat powinny mieć na uwadze. Te opisane przez nas dziś zwyczaje mogą naprawdę pomóc w rozwiązaniu wszelkich nękających je problemów dnia codziennego. Zapraszamy zatem do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Ale zanim zaczniesz czytanie, pamiętaj o tym, że niektóre z zaprezentowanych przez nas poniżej nawyków mogą być dość trudne do zastosowania. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Życie często przynosi nam zupełnie nieprzewidziane wydarzenia, które zakłócają nawet najlepiej opracowane plany, dlatego też bardzo ważne jest to, aby być elastyczną.

Oznacza to, że nie musisz martwić się tym, że nie możesz zastosować w praktyce niektórych z tych nawyków lub że musisz zmienić niektóre z nich tak, by dopasować je do własnych możliwości. Pamiętaj po prostu o tym, aby dbać o samą siebie, kiedy tylko możesz.

1. Mamy na pełen etat muszą znaleźć także czas dla siebie

Mamy na pełen etat wciąż potrzebują także czasu dla siebie tak, aby móc zadbać również o własne potrzeby. Największy jednak problem w tym przypadku polega na tym, że jeśli jesteś matką na pełen etat, to zdecydowanie jesteś naprawdę zajęta przez większość dnia. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład wstawanie bardzo wcześnie rano. Gdy wszyscy w domu jeszcze śpią, możesz spokojnie przeznaczyć ten czas dla siebie i cieszyć się uroczymi, spokojnymi minutami poranka.

Zdrowe śniadanie

Skorzystaj z tego samego czasu, aby lepiej zorganizować i zaplanować swój dzień. Możesz także uprawiać ćwiczenia fizyczne, czytać książkę, wziąć relaksującą kąpiel lub po prostu zjeść w spokoju zdrowe, pożywne śniadanie.

Chodzi po prostu o to, byś mogła zrobić coś, co sprawia Ci największą przyjemność. A jednocześnie niech to będzie coś, czego zrobienie może okazać się niemożliwe o innej porze dnia. Mamy na pełen etat są zawsze dostępne dla wszystkich domowników. Ale muszą się także upewnić, że poświęcą także czas dla siebie samych.

2. Spędzaj efektywnie czas ze swoimi dziećmi

Mamy na pełen etat spędzają prawie cały dzień ze swoimi dziećmi. Ale bycie z nimi tylko z punktu widzenia fizycznego nie musi oznaczać, że spędzasz z nimi ten czas w sposób efektywny. Jeśli spędzasz większość czasu strofując je lub pokrzykując nieustannie zamiast na przykład bawić się z nimi lub grać w gry, nie pomagasz w ich prawidłowym rozwoju. Ale jak możesz się upewnić, że czas spędzany z dziećmi to naprawdę pożytecznie spędzone chwile?

Zatrzymaj na chwilę to, co właśnie teraz robisz, usiądź na podłodze i pobaw się ze swoimi dziećmi. Posłuchaj tego co mają do powiedzenia, śmiej się razem z nimi i po prostu wygłupiajcie się razem. Jest nie tylko niezbędne dla dzieci, ale także równie korzystne zachowanie dla samych matek. Wzmacnia ono więzy rodzinne i pomaga połączyć się w środku z tą małą dziewczynką, którą kiedyś byłaś. Młodzieńczą, niewinną i widzącą wszystko jako coś zupełnie świeżego i nowego.

3. Ciesz się wolnym czasem bez dzieci

Jeśli jesteś matką, to bez cienia wątpliwości Twoje dzieci są dla Ciebie najważniejszymi osobami w Twoim życiu. Ale jak wspomnieliśmy już nieco wcześniej, ważne jest także to, aby poświęcić trochę czasu dla samej siebie. Równie istotne jest także to, aby móc spędzić nieco czasu także z dala od swoich dzieci. Na przykład możesz przegadać parę godzin ze swoimi przyjaciółkami przy kawie lub wyjść na kolację z mężem lub partnerem.

Kobieta i mężczyzna

Bycie matką na pełen etat i posiadanie dzieci nie oznacza, że musisz robić z nimi absolutnie wszystko przez 24 godziny na dobę. Myślenie o tym, że zawsze musisz mieć przy sobie swoje dzieci, może zniszczyć Waszą przyjaźń lub nawet relacje uczuciowe z mężem lub partnerem. Jako dorosłe osoby, mamy na pełen etat muszą znaleźć także czas nie tylko dla swoich dzieci, ale także dla wszystkich innych relacji, zarówno uczuciowych, jak i towarzyskich.

Najlepiej byłoby, gdybyś była w stanie zrównoważyć czas poświęcany dzieciom oraz ten przeznaczany na pielęgnowanie innych relacji. Oczywiście wiemy doskonale o tym, że łatwiej jest tak powiedzieć, niż zrobić. Niemniej jednak jest to zadanie jak najbardziej możliwe do zrealizowania, wymaga jednak od Ciebie pewnej organizacji.

4. Nie staraj się robić wszystkiego sama

Mamy na pełen etat mają na głowie naprawdę wiele różnego rodzaju obowiązków. W efekcie mogą zacząć więc myśleć, że muszą same zrobić wszystko, a nie przyjmować pomocy ze strony od innych. Stwarza to głębokie poczucie odpowiedzialności, z którego często trudno jest się wyrwać.

Czasem mamy na pełen etat próbują robić wszystko i nie „tracą” przy tym czasu dla samych siebie, ponieważ czują się wtedy winne zaniedbania. Narzucane przez nowoczesne społeczeństwo ramy postępowania wydają się mieć silne wyobrażenie na temat tego, jak powinna wyglądać idealna matka i jak powinna postępować. To bez wątpienia nakłada ogromną presję na wszystkie mamy na pełen etat.

Jednak żadna matka nie jest idealna. A troska o siebie lub spędzanie czasu bez dzieci nie jest czymś, co można określić jako egoizm lub zaniedbanie dzieci. Świadomość tego pomaga wszystkim matkom odczuwać mniejszą presję i poprawić swoje własne samopoczucie emocjonalne.

5. Kontynuuj naukę w roli mamy na pełen etat

Niektóre mamy na pełen etat mają poczucie tego, że nie mają w ogóle czasu dla samych siebie. Są całkowicie pochłonięte wyłącznie zajmowaniem się swoimi dziećmi. W efekcie pozostawiają za sobą swoje osobiste aspiracje i cele. Ale przecież nawet w tym obszarze kluczową kwestią jest umiejętność zachowania równowagi.

Dzięki internetowi każda z nas może nadal uczyć się i rozwijać zawodowo. Na przykład poprzez różnego rodzaju kursy online lub nawet pracując w domu. Mamy na pełen etat muszą mieć cele wykraczające poza opiekę nad swoją rodziną i dziećmi. To pomoże im czuć się bardziej zmotywowanymi, szczęśliwymi i dać im poczucie osiągnięcia czegoś ważnego.

Matka z dzieckiem - Mamy na pełen etat

Bycie oddaną matką na pełen etat jest naprawdę bardzo satysfakcjonującą pracą. Nie oznacza to jednak, że należy zaniedbać inne obszary swojego życia. Pamiętaj, że zanim się zorientujesz, Twoje dzieci dorosną i opuszczą rodzinne gniazdko. Co się wtedy stanie z Tobą? Możesz poczuć naprawdę dotkliwą pustkę w swoim życiu. Dlatego też tak ważne jest to, aby poświęcić kilka minut i zadzwonić do tej, czy innej przyjaciółki, spędzić trochę czasu ze swoim mężem lub partnerem, czy też zagłębić się nieco bardziej w swoje zainteresowania i hobby.

A co z Tobą? Czy Ty też jesteś matką na pełen etat? Czy uwzględniasz niektóre z opisanych przez nas nawyków w swojej rutynie dnia codziennego? Jeśli nie, to spróbuj zacząć wprowadzać zmiany w swoim życiu jeszcze dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.