Szukasz pracy? Oto pięć wskazówek, które Ci pomogą Ci w tym zadaniu

Zamieszczonych przez nas dzisiaj pięć wskazówek pomoże Ci szybciej osiągnąć cel, jeśli właśnie szukasz pracy. Radzimy Ci również, abyś nie wstydził się tego, że obecnie nie jesteś zatrudniony. Warto bowiem rozsiewać wokół siebie informacje, że szukasz pracy. Szczególnie wśród osób, które znasz. One przecież także mają swoich znajomych, a to może zaowocować wieloma mniej lub bardziej interesującymi okazjami i możliwościami.
Szukasz pracy? Oto pięć wskazówek, które Ci pomogą Ci w tym zadaniu
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy kiedykolwiek musiałeś poszukiwać nowego zatrudnienia? A może wciąż jeszcze szukasz pracy? W dzisiejszych czasach może być trudno ją znaleźć. Wynika to z tego, że ogólnie rzecz biorąc liczba dostępnych stanowisk jest niższa, niż osób rozglądających się za posadą.

Ale jeśli obecnie aktywnie szukasz pracy, to powinieneś wiedzieć o tym, że taka sytuacja wiąże się także z wieloma niekorzystnymi powiązaniami z Twoim stanem zdrowia. Naukowy wiele razy zdołali już udowodnić, że istnieje zauważalna, negatywna korelacja między byciem bezrobotnym, a zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. Wyniki licznie przeprowadzonych nad tym zagadnieniem badań naukowych niezbicie potwierdza ten fakt.

Ogólnie rzecz biorąc można bez cienia pomyłki stwierdzić, że praca wiąże się z licznymi korzyściami natury psychologicznej i pozwala nam nawiązywać wiele nowych relacji towarzyskich z innymi osobami.

Szukasz pracy? Poznaj wpływ bezrobocia na zdrowie człowieka

Długotrwałe przebywanie na bezrobociu może mieć naprawdę szkodliwe następstwa dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Do najpoważniejszych z nich zaliczyć możemy na przykład takie kwestie, jak:

Zwiększony wskaźnik zgonów

Wyniki wielu badań naukowych jednoznacznie wiążą brak zatrudnienia ze zwiększonym prawdopodobieństwem zgonu. Naukowcy wskazali, że ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny wzrasta o aż 63% u osób od dłuższego czasu bezrobotnych.

Skłonność do samobójstw

Ścisły związek między brakiem zatrudnienia, a zwiększoną liczbą samobójstw był już znany od bardzo dawna. Brak pracy jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do wzrostu skłonności do samobójstwa. Wyniki jednego z najnowszych badań nad tym zagadnieniem wykazały, że wzrost bezrobocia o 3% w Europie powoduje wzrost liczby zgonów w wyniku samobójstwa aż o 4,45%.

Postrzeganie stanu swojego zdrowia jako pogarszającego się

Analiza wyników badań dotyczących oceny własnego stanu zdrowia sugeruje również, że brak zatrudnienia wpływa na postrzeganie go jako gorszego przez badane osoby.

Osoba bezrobotna

Kolejne przeprowadzone badanie, w trakcie którego oceniano ocenę własnego stanu zdrowia we Włoszech, wykazało, że regiony, w których ludność twierdzi, że zauważa u siebie pogarszający się stan zdrowia, pokrywają się z obszarami o wyższej stopie bezrobocia.

Gdy szukasz pracy, Twoje zdrowie psychiczne staje się słabsze

Kwestie zdrowia psychicznego są również ściśle związane z bezrobociem. Tak więc osoby bez stałego zatrudnienia o wiele częściej cierpią na zaburzenia nastroju. Niestety depresja znajduje się na samym szczycie listy  najpopularniejszych chorób i dolegliwości o podłożu psychicznym.

Zwiększone spożycie alkoholu

Brak stałego zatrudnienia może prowadzić także do uzależnienia od alkoholu. Można tę sytuację porównać do iskry, która rozpala ogień. Osoba bezrobotna może starać się uciec od swojej sytuacji, ponieważ nie czuje się w niej komfortowo. W ten sposób może stać się bardziej podatna na bodźce, które oferują szybkie impulsy adrenaliny lub zapomnienie o rzeczywistości, takie jak hazard lub które zmieniają ich postrzeganie rzeczywistości, takie jak alkohol.

Tworzenie planu działania

Wyniki badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych wykazały, że spożycie alkoholu u osób bezrobotnych znacząco wzrasta. Z kolei badanie przeprowadzone w Europie wykazało niezbicie, że wzrost bezrobocia o 3% przekłada się na zwiększenie liczby zgonów spowodowanych uzależnieniem od alkoholu o aż 28%.

A niestety to, co zaprezentowaliśmy powyżej, to raptem kilka reprezentatywnych przykładów szkodliwego wpływu braku pracy na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Pięć wskazówek, które mogą Ci pomóc, gdy szukasz pracy

Poszukiwanie zatrudnienia można porównać do budowy nowego budynku. Gdzie powinniśmy zacząć budować? Wydaje się oczywiste, że musimy najpierw zacząć od fundamentów. Jeśli nie zbudujemy sobie dobrej podstawy, nasz w pocie czoła wzniesiony budynek może się zawalić od byle podmuchu.

Jeśli natomiast szukasz pracy, to pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest poznanie siebie samego. Musisz najpierw odpowiedzieć sobie na pytania takie jak „co mogę zaoferować potencjalnemu pracodawcy?” lub „dlaczego ktoś chciałby mnie zatrudnić?”. Musisz wiedzieć już teraz, jak lubisz pracować i rozumieć swoje cele zawodowe.

Poznaj samego siebie

Aby lepiej zrozumieć, jak wygląda optymalny dla Ciebie sposób pracy, możesz pokusić się o wykonanie prostego ćwiczenia. Pomoże Ci ono lepiej poznać samego siebie, a także odkryć to, co musisz u siebie poprawić.

Wspomniane powyżej ćwiczenie polega ogólnie rzecz biorąc na zapisaniu na kartce papieru swoich mocnych i słabych stron. Twoje mocne strony mogą być na przykład takie jak „jestem doskonale zorganizowany”, „lubię słuchać innych ludzi” i „potrafię robić wiele rzeczy naraz”.

A jednocześnie możesz w ten sposób dostrzec, że te same mocne strony stają się Twoimi słabościami lub nawet wadami, jeśli ich nie wymieniłeś. W ten sposób będziesz w stanie z łatwością dostrzec to, co powinieneś u siebie poprawić, jeśli szukasz pracy.

Miej dobre nastawienie, gdy szukasz pracy

Jeśli szukasz pracy, to zapewne wiesz doskonale, że nie jest to łatwym zadaniem. Czasami możesz poczuć się, jakbyś zrobił jakiś postęp, ale potem wrócisz do punktu wyjścia. Najważniejsze jest to, aby się jednak nigdy nie poddawać. Nawet wtedy, gdy zaliczasz po drodze wzloty i upadki. A zwłaszcza same upadki.

Aby rozwinąć w sobie dobre nastawienie, bardzo ważne jest unikanie negatywnych myśli, uśmiechanie się i docenianie nawet małych rzeczy. Ponadto ważne jest to, aby nie porównywać się z innymi. Jesteś wyjątkową i wspaniałą istotą. A to, że szukasz pracy, to tylko chwilowa niedogodność. W końcu przecież znajdziesz nową, atrakcyjną dla siebie posadę.

Wypracuj w sobie wytrwałość

Każdy cel, który chcemy osiągnąć, wymaga sporej dozy wysiłku z naszej strony. A wysiłek taki wymaga wytrwałości i silnej motywacji.

Czy Ty też szukasz pracy?

Jeśli wytrwasz, poczujesz się lepiej z samym sobą. Będziesz odczuwał sporą satysfakcję z dobrze wykonanego zadania. Aby żeby pomóc sobie samemu wytrwać w poszukiwaniach zatrudnienia, pamiętaj od czasu do czasu, ile zyskasz w chwili, gdy już uda Ci się znaleźć dla siebie miejsce pracy.

Bądź cierpliwy, jeśli szukasz pracy

Brak cierpliwości jest szkodliwy dla naszego zdrowia psychicznego. Niecierpliwość może generować silną frustrację, jest w stanie także doprowadzić Cię do stanu przygnębiającego pesymizmu.

Ale nauczenie się tego, jak stać się bardziej cierpliwą osobą, może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Jeśli szukasz pracy uzbrojony w sporą dozę cierpliwości, będziesz w stanie stopniowo postępować krok za krokiem do przodu tak, aż osiągniesz swój wymarzony cel.

Przygotuj sobie plan działania

Dobre planowanie jest równie ważne, co cierpliwość i wytrwałość. Potoczne powiedzenie głosi, że poszukiwanie pracy to praca sama w sobie i wymaga uprzedniego zaplanowania wszystkich kolejnych posunięć.

Nie ma sensu robić wielu niepowiązanych ze sobą rzeczy, ponieważ nie doprowadzą Cię one do pożądanych przez Ciebie rezultatów. Musisz stworzyć sobie skuteczny plan, zanim zaczniesz szukać pracy, aby upewnić się, że Ci się to po prostu uda.

Zamieszczonych przez nas powyżej pięć wskazówek pomoże Ci szybciej osiągnąć cel, jeśli właśnie szukasz pracy. Radzimy Ci również, abyś nie wstydził się tego, że obecnie nie jesteś zatrudniony. Warto bowiem rozsiewać wokół siebie informacje, że szukasz pracy. Szczególnie wśród osób, które znasz. One przecież także mają swoich znajomych, a to może zaowocować wieloma mniej lub bardziej interesującymi okazjami i możliwościami.

A jeśli właśnie szukasz pracy, to życzymy Ci powodzenia i trzymamy kciuki za pomyślność Twoich wysiłków!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.