Zazdrość - 5 twarzy jakie przybiera

Zazdrość - 5 twarzy jakie przybiera
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca, 2018

Zazdrość nie jest uczuciem; to niezdrowy rodzaj namiętności. Niestety, prawdą jest również, że nikt nigdy nie przeżył życia bez jej odczuwania. To po prostu nasza rzeczywistość jako ludzi. Prawdziwy problem polega na tym, że niektórzy ludzie poddają się jej i pozwalają by przejęłam nad nimi kontrolę. Istnieje wiele różnych twarzy zazdrości, ale wszystkie są toksyczne.

Zazdrosna osoba nie jest łatwa do zniesienia. Zazdrość może przybierać wiele form, niektóre z nich są bardzo subtelne i trudne do zauważenia. Czasami nawet zamaskuje się jako postawa, która wydaje się wypływać z dobrego serca.

“Zazdrość nie zjada nic poza własnym sercem”.

-Przysłowie-

Jednym z wielkich zadań, które wszyscy mamy w życiu, jest poznanie, jak rozpoznać zazdrość i zlikwidować ją. Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest rozpoznanie jak wygląda. Oto kilka z wielu twarzy zazdrości…

1. Zazdrość a sarkazm

Sarkastyczne stwierdzenia są jedną z najczęstszych twarzy zazdrości. Sarkazm jest rodzajem dowcipu, w którym mówisz jedną rzecz, ale naprawdę masz na myśli przeciwieństwo, a przynajmniej coś innego. Ma podwójne znaczenie. Słowa mówią jedno, ale ich rzeczywiste znaczenie oznacza coś zupełnie innego.

Kobieta wyśmiewająca mężczyznę.

Najbardziej rozpowszechnioną formą sarkazmu jest mieszanka między agresywnym a przyjaznym przesłaniem. Tak jak wtedy, gdy ktoś mówi: “Twoja suknia jest taka piękna, szkoda, że ​​tak bardzo przytyłaś.” Albo: “Świetnie się spisałeś, mimo że popełniłeś mnóstwo błędów.” Obraźliwa część tych stwierdzeń bierze sie z zazdrości.

2. Bezpośrednie uwagi

Bezpośrednie uwagi są wykonywane przez osoby, które nie używają żadnych filtrów. Ich domniemana szczerość jest po prostu zwykłym chamstwem przez większość czasu. Zwykle stosują także bezpodstawną krytykę, którą rzucają tak, jakby tylko oni mieli rację.

Są to ludzie, którzy mówią: “Byłeś takim idiotą!” Lub “Masz straszne zęby”. Dzieli się opinią, chociaż nikt ich o to nie prosił. Nie obchodzi ich, że nie dodają żadnych przydatnych ani nowych informacji do zaistniałej sytuacji.

Żólte figurki z kwiatkiem.

3. Zazdrość. Słodki sadyzm

“Słodcy sadyści” to na ogół bardzo przyjaźni ludzie. Są zawsze uważni i towarzyscy. Ale potem robią coś, co komplikuje Twoje plany lub stawia przed tobą przeszkody. Oczywiście, kiedy będą się bronić, zawsze będą mówić, że nie było to celowe.

Na przykład możesz poprosić ich o dużą przysługę. Potem, kiedy obiecają, że zrobią to za Ciebie, nagle “zapomną”. Później przeproszą i spróbują przekonać, że nie chcieli Cię skrzywdzić. Innym przykładem jest osoba, która zapomina zapytać o Twoje zdanie na temat ważnej decyzji, która będzie miała na Ciebie duży wpływ.

4. Podstępna solidarność

Jest to jedna z najczęstszych twarzy zazdrości i powoduje wiele szkód. Ulubione zdanie tych ludzi to: “Po prostu chcę pomóc.” Są oni wścibskimi ludźmi, którzy uwielbiają słuchać o problemach ludzi.

Są intrygantami. Używają informacji, które otrzymują, aby tworzyć plotki i siać zamieszanie. Zawsze zwracają uwagę na życie innych ludzi i udzielają niechcianych porad. To, co kryją w sobie, to zwykła zazdrość – tak po prostu.

5. Ludzie, którzy porównują się z innymi i zawsze chcą być lepsi

Tutaj w zasadzie mówimy o ludziach egocentrycznych. Zawsze porównują się z innymi ludźmi i zawsze znajdują sposób na “wejście na szczyt”. Innymi słowy, muszą być lepsi niż wszyscy.

Zarozumiały mężczyzna.

Koncentrują się na ubraniach, samochodzie, partnerze, zajęciach w szkole i wszystkim, co należy do Ciebie. Kiedy najmniej się tego spodziewasz, rzucają komentarz, który ma zminimalizować wartość Twoich rzeczy a zwiększyć ich wartość. Będą mówić takie rzeczy jak: “Słyszałem, że masz pewne problemy z relacjami. Jaka szkoda. Nigdy nie mam żadnych problemów z moimi.”

Te twarze zazdrości tak naprawdę ukrywają niepewność. Ludzie zakładają je, ponieważ potrafią patrzeć na siebie tylko w kontekście innych ludzi. Osiągnięcia innych i ich szczęście przypominają im o własnej pustce i nieszczęściu. Cierpią z tego powodu, więc jeśli chcesz im pomóc, musisz spróbować zrozumieć ich ból.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.