Krytyka - najpierw spróbuj zrozumieć

Krytyka - najpierw spróbuj zrozumieć

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2018

Dla niektórych ludzi krytyka jest stylem życia. Ciągle tworzą negatywność i rozmawiają wyłącznie o błędach i złych przykładach.

Krytyka Twojego stylu ubierania się, Twoich słów, Twoich gestów, tego, co robisz, a nawet tego, czego nie robisz. Wszystko jest źle, jeśli nie jest zgodne z ich sposobem życia.

Ale są też ludzie, którzy zamiast osądzać, patrzą na nas oczami pełnymi zrozumienia i ciekawości. Ludzie, którzy nawet w przypadku, gdy nie mają pojęcia o czym mówisz lub jak się zachowujesz, postanawiają słuchać bez żadnych ukrytych motywów.

Lubię ludzi, którzy próbują zrozumieć innych, ponieważ wiedzą, iż każda osoba ukrywa w sobie wielkie historie i bitwy. Czynią świat lepszym, gdyż zamiast osądzać, akceptują innych takimi, jakimi są.

Krytyka nie powinna wywierać na Ciebie żadnego wpływu

Życie jest zbyt krótkie, by zwracać uwagę na opinie innych ludzi, które nie są ani użyteczne, ani konstruktywne. Szkodliwa krytyka nie jest warta tego, by do niej się przysłuchiwać i ciągle o niej myśląc, ponieważ nigdy nie przyniesie Ci żadnych korzyści.

Robienie tego tylko dodaje potęgi tym słowom i pozwala im wpływać na nasze poczucie własnej wartości. Nie pozwalaj, by krytyka przejęła kontrolę nad Tobą.

Smutna dziewczyna z piramidą w dłoni

Nikt nie lubi słuchać negatywnych opinii o sobie. W pewnym sensie, krytyka potrafi ustawiać nas twarzą w twarz z tym, kim myślimy, że jesteśmy, więc łatwo się poczuć urażonym.

Najważniejsze jest, by nie dać się oszukać przez ludzi próbujących nas zniszczyć. Warto też pamiętać, że to, co inni o Tobie myślą, jest ich rzeczywistością, a nie Twoją. Spróbuj sobie wyobrazić, że czyjaś krytyka to prezent. Jeśli go nie przyjmiesz, nadal będzie należał do osoby, która to powiedziała.

Najlepiej zdystansować się od ludzi, którzy ciągle krytykują. A jeśli nie jest to możliwe, przynajmniej uświadomić sobie, że poświęcają czas na krytykowanie i wskazywanie palcem na innych, marnują tylko dużo zasobów, które mogłyby wykorzystać na rozwój osobisty.

W świecie niedoskonałości, gdzie bycie innym jest czymś, co czyni Cię unikalnym, nie ma sensu traktować te różnice jako coś negatywnego. Ponieważ postawa, która poprawia nasze samopoczucie, to nie krytyka, tylko raczej chęć rozwijania się.

Umiejętność słuchania i zrozumienia buduje zdrowe związki

Gdy ludzie krytykują innych, nie zawsze wiedzą wszystko o drugiej osobie. Lecz mimo to zawsze zakładają, że za ich czynami kryją się jakieś złe intencje. Jest to ignorancja wraz z niską samooceną, które pozostają niezauważone przez osobę krytykującą, która buduje swoje pomysły w oparciu o założenia.

Nieustanna destruktywna krytyka niszczy związki pomiędzy ludźmi i powoduje emocjonalne rany, czasami nawet od dzieciństwa.

Aby budować zdrowe związki, musimy zrezygnować z krytyki. Możesz nie rozumieć sposobu zachowania innych ludzi, ich toku myślenia, uczuć, ale obiecuję, że gdy tylko zrozumiesz ich ścieżkę i weźmiesz to pod uwagę, zaczniesz myśleć inaczej.

Dwie przyajciółki

Ćwicz aktywne słuchanie i rozumienie innych. Staraj się zrozumieć, nie osądzać. Pamiętaj, że najlepszym dla Ciebie jest Twój własny sposób postrzegania i doświadczania życia, i że druga osoba ma inne podejście. A więc:

  • Słuchaj, żeby zrozumieć, a nie tylko po to, by odpowiedzieć. Ludzie, którzy naprawdę słuchają, wiedzą, że milczenie też ma swój sens, ponieważ mogą odczuć drugą osobę z empatią i bez ograniczeń.
  • Zrozum, by odkryć inne punkty widzenia, inną rzeczywistość. Jeśli będziesz kultywować zrozumienie, będziesz w stanie odkryć inne sposoby postrzegania życia, które mogą uzupełnić Twoje, pozwolą odkryć nowe rzeczy lub po prostu Cię wzbogacić.

Nikt nie może wejść w Twoje buty

Mówią, że nikt nie może wejść w Twoje buty, i to jest prawda. Twoje buty pasują tylko do Twojego rozmiaru i Twojej drogi. Zostały ukształtowane przez kamienie i kwiaty, które znalazłeś w trakcie swojej podróży życiowej, więc nikt inny nie jest w stanie je założyć.

Masz swoje własne blizny. Niektóre już zostały wyleczone, lecz inne wciąż na to czekają. Ale to wszystko tylko jeszcze bardziej uzasadnia Twój sposób kroczenia przez życie.

Stopy latające wokół piórka

Podobnie jak Ty, każdy ma swoje własne buty. Krytyka innych wydaje się być absurdalna, gdy możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, przez co inne osoby przeszły. Więc, lepiej poświęcić swój czas na udoskonalenie samego siebie, na własny rozwój oraz budowanie dobrych relacji z innymi ludźmi.

Zbuduj krąg związków z ludźmi, którzy Cię wzbogacają, a nie tylko zabierają. Pamiętaj, że krytykowanie oznacza skupienie się na tym, by się zdystansować od innych. Tylko słuchanie i zrozumienie zbliżają nas do siebie nawzajem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.