Intymność w związku - odważ się na nią

Intymność to kluczowy element każdego ważnego związku, który ma przetrwać upływ czasu. Jak wzajemność wpływa na stan tego aspektu?
Intymność w związku - odważ się na nią
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Intymność w relacjach – partnerskich, przyjacielskich czy zawodowych – definiuje nas w dużej mierze. Jeśli się na nią odważysz, zyskasz na tym. Jednak w świecie, w którym rządzi powierzchowność i pustka, spotyka się ludzi, którzy chętniej dają i ludzi, którzy chętniej biorą.

Ci pierwsi nie mają sobie samym nic do zaoferowania czy do opowiedzenia. Ci drudzy natomiast mają w swoim ciele korzenie, z których wyrastają symboliczne kwiaty życia.

Ważne jest jednak, by ci szukający pustych relacji nie siali pustki w innych. Istnieją bowiem jeszcze ludzie gotowi dbać o intymność emocjonalną w relacjachNa koniec zostaje nam przecież tylko ona.

Udany związek

Wzajemność i intymność w związku

Powtarza się, że by być kochanym “musimy zasłużyć na szacunek“. Nie przesadzać więc z dawaniem, zachować parę kart pod stołem. Oddawać się po kawałeczku. Jednak znam ludzi, którzy być może są bardzo “godni szacunku”, ale nie wiedzą, co oznacza naprawdę kochać.

W miłości nie ma takich reguł. Miłości się nie planuje, miłość nie zawsze jest sprawiedliwa. Wówczas byłaby równa, a tak przecież nie jest. W sztukę miłości wpisana jest także nierówność i brak rekompensat.

Przeciwieństwem miłości jest chciwość. Ludzie chciwi biorą, a nie dają nic z siebie. Manipulują i “wysysają” innych. Dobrze wiedzą, czego chcą. Absorbują energię i życie dla własnej przyjemności. Kierują się pytaniem: “Co mogę dostać od innych?”. Ludzie gotowi dawać miłość pytają: “Jak mogę dać innym więcej z siebie?”.

Odsłanianie się bez strachu

W związkach partnerskich zawarcie małżeństwa oznacza nadzieję na wspólne życie, ale w rzeczywistości 40-50 % par rozwodzi się.

Stabilne małżeństwa niekoniecznie są najszczęśliwsze – ludzie trwają w związkach z wielu powodów (dzieci, religia, finanse). Chodzi więc nie tylko o stabilność, ale też o jakość. Niejeden “małżonek” jest bowiem wampirem emocjonalnym.

Pocałunek

Jak inwestować w intymną relację?

Każdy związek zawiera konkretne składniki w konkretnych ilościach; zależą one one okoliczności i typu więzi. Przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób możemy wzmacniać intymność w relacji.

  • Uprzejmość jest fundamentem każdego typu związku, a wzajemność nadaje jej wartość. Nieprzyjazne działania osłabiają relację.
  • Praca nad związkiem i dawanie z siebie tego, co najlepsze sprawiają, że relacja jest szczęśliwa i trwała, co potwierdzone jest badaniami  (Ogolsky i Bowers, 2013).
  • Zachowania znacznie zwiększające prawdopodobieństwo powodzenia w związku to: wyrażanie pozytywnych emocji, otwartość, składanie racjonalnych obietnic, wzajemne wsparcie i dzielenia odpowiedzialności bez większych konfliktów.
  • Nieszczególnie ważne tematy lepiej sobie odpuścić. Niedawne badanie przeprowadzone na rozwiedzionych osobach wykazało, że drugim po niewierności powodem rozstań są częste kłótnie (Scott, Rhoades, Stanley, Allen i Markman, 2013). Początkowo mało ważne kłótnie często eskalują do poziomu awantur.
  • Okazywanie miłości. Badanie wykazało, że szczere i znaczące komplementy wpływają na zadowolenie ze związku (Marigold, Holmes i Ross, 2007).
  • Codzienne zaangażowanieGdy myślimy o miłości, namiętność i intymność jako pierwsze przychodzą nam do głowy, ale tak naprawdę to zaangażowanie w dużej mierze odpowiada za zadowolenie z relacji (Acker i Davis, 1992).

Związki romantyczne to relacje obustronne o zmiennej i złożonej naturze. Recepta na udane małżeństwo istnieje – badania wskazują, że kluczem do niego jest wola i zdolność dawania.

To może Cię zainteresować ...

Miłość – 7 wielkich prawd, które warto znać
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Miłość – 7 wielkich prawd, które warto znać

Miłość jest bezwarunkowa. Oznacza oddanie się drugiej osobie. Kochać to znaczy szanować, rozumieć, akceptować, a szczególnie – pozwalać się pokocha...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.