Kiedy nie możesz być matką

Bycie matką jest ważną częścią życia wielu kobiet. Dlatego trudności w tej kwestii często powodują głęboki smutek. Porozmawiamy o różnych środkach, które możesz podjąć, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.
Kiedy nie możesz być matką

Ostatnia aktualizacja: 19 września, 2022

Dla wielu osób wychowanie dziecka jest ostatecznym celem życiowym. Jednak niektóre kobiety chcą być matkami, ale nie są w stanie. Może to wynikać z przyczyn biologicznych lub środowiskowych. W takich przypadkach pojawia się ból emocjonalny podobny do żałoby. Co zrobić, jeśli nie możesz być matką?

W takiej sytuacji Twoja zdolność do wyboru i podążania w kierunku życia, którego pragniesz, i marzeń, które chcesz spełnić, znika. Co powinnaś zrobić? Próbować dalej? Poddać się? Jak to przetworzyć i zaakceptować?

Trudność macierzyństwa w obecnych czasach

Nie ulega wątpliwości, że bycie matką to rola, która zmieniła się w ostatnich czasach, podobnie jak nasza koncepcja rodziny i edukacji. Do tego dochodzi styl życia, który czasami jest niezwykle trudny do pogodzenia z pracą i rodziną.

Jest to szczególnie problematyczne dla tych, którzy pierwsze lata życia swojego dziecka chcą poświęcić na wychowanie go. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o zostaniu matką często pojawiają się wątpliwości, ponieważ nie ma gwarancji, że będziesz mogła spędzić tyle czasu ze swoim maluchem, ile byś chciała.

Są też rodziny niepełne, które muszą przejść przez ten cały proces bez pomocy innej odpowiedzialnej osoby dorosłej.

Co więcej, osoby otwarte na adopcję często uważają, że procedura ta jest bardzo skomplikowana. Procesy adopcyjne są długie, kosztowne i czasami wymagają od przyszłych rodziców długich podróży. Z tego powodu wiele osób decyduje się na leczenie in vitro zamiast dać dom dziecku, które go potrzebuje.

smutna kobieta płacze

Nie możesz być matką – jak stawić temu czoła?

Jeśli macierzyństwo zawsze było Twoim marzeniem, niemożność zrealizowania go może doprowadzić do emocjonalnej rany, która będzie obecna przez całe życie. Musisz wiedzieć, jak zaakceptować rzeczywistość, nawet jeśli jest ona bolesna, i skoncentrować wysiłki na reorientacji swojego życia, zamiast kontynuować walkę i cierpienie z powodu czegoś niemożliwego.

Oczywiście nie jest to łatwa droga. Musisz dokonać szeregu zmian obejmujących introspekcję, dbanie o siebie i, jeśli to konieczne, pomoc profesjonalnego psychologa. Oto kilka przydatnych wskazówek.

1. Skoncentruj się na swoim codziennym życiu

Musisz być aktywna i nie zaniedbywać codziennych czynności. Pomoże Ci to oderwać się od myśli, że nie możesz być matką, ponieważ to dla Ciebie skomplikowane lub wręcz niemożliwe. Ponadto, skupiając się na codziennych zadaniach, nie stracisz swoich źródeł wzmocnienia.

2. Podziel się ciężarem niemożności bycia matką

Jeśli masz wokół siebie ludzi, którzy Cię kochają i wspierają, pamiętaj, że są po to, by uczynić Twoje życie mniej bolesnym. Ciesz się ich obecnością i daj się sobą zaopiekować. Twój ból należy tylko do Ciebie, ale nie zaszkodzi mieć kogoś, kto pomoże Ci sobie z tym poradzić.

3. Nie zapominaj o intymności

Jeśli zarówno Ty, jak i Twój partner chcieliście mieć dzieci, być może spędziliście część (lub całość) swojego związku, próbując zajść w ciążę. Upewnij się, że rzeczywistość, w której pojawiają się trudności, nie sprawi, że zaniedbasz związek z partnerem.

4. Skoncentruj się na swoim bólu, a potem zostaw go za sobą

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zaakceptowanie niechcianej rzeczywistości, jaką jest życie bez dzieci, jest konieczne, ale trudne. Część procesu zdrowienia polega na skupieniu się na bólu emocjonalnym, przeanalizowaniu go i zmierzeniu się z nim w celu pozostawienia go za sobą.

Poczucie winy i myśli o niższości lub lęku są częścią emocji, które możesz odczuwać. Niemniej jednak nie powinny się one zakorzenić w Twoim życiu.

5. Zaplanuj swoją przyszłość

Zaakceptowanie pewnych ograniczeń teraźniejszości wiąże się z rozpoczęciem reorientacji przyszłości. Jeśli zarezerwowałaś w swoim życiu naprawdę ważne miejsce dla dziecka, to zupełnie normalne, że czujesz, że wszystko się rozpada.

Dobrym ćwiczeniem, aby to przezwyciężyć, jest wizualizacja osi czasu, w której robisz postępy w innych dziedzinach swojego życia.

Zmartwiona kobieta myśli

Znaczenie profesjonalnej pomocy

Niezdolność do posiadania dzieci może być obciążeniem wymagającym profesjonalnej interwencji. Dzieje się tak nie tyle z powodu samej sytuacji, ale tego, do czego może prowadzić, np. zaburzeń lękowych czy depresji.

Dlatego jeśli uważasz, że sytuacja, w której nie możesz być matką, jest dla Ciebie bardzo trudna, nie wahaj się umówić na konsultację psychologiczną. Akceptacja rzeczywistości nie oznacza rezygnacji. Daje Ci odwagę radzenia sobie z tym, co Cię boli. Co więcej, nie musisz robić tego sama.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.