Jak rozpoznać osobę odznaczającą się inteligencją emocjonalną?

Na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz wiedzieć, czy dana osoba posiada inteligencję emocjonalną? Są pewne wskazówki, choć mogą nie być od razu widoczne.
Jak rozpoznać osobę odznaczającą się inteligencją emocjonalną?

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2022

Mówią, że wystarczy siedem minut, aby dostrzec, czy masz do czynienia z kimś niezwykle inteligentnym. Jednak poza aspektem poznawczym i zmagazynowaną wiedzą, istnieje inny aspekt wartościowy w dokonywaniu osądu. Nazywamy go inteligencją emocjonalną. Ale jak rozpoznać czy dana osoba charakteryzuje się inteligencją emocjonalną?

Salovey i Mayer (1990) powiedzieli, że posiadanie inteligencji emocjonalnej oznacza, że jesteś w stanie odpowiednio wyrażać swoje emocje. Oznacza to również, że skutecznie dostosowujesz swoje myśli i zachowania.

Daniel Goleman twierdzi, że łatwiej zidentyfikować osobę ze słabo rozwiniętą inteligencją emocjonalną niż na odwrót. Dlaczego? Dlatego, że osoby takie robią więcej hałasu. To dorośli, którzy zachowują się bardziej jak trzylatki. Osobowości, które szybko się frustrują, dają się ponieść impulsom i mają poważne problemy z nawiązywaniem dobrych relacji społecznych.

W swoim codziennym życiu spotkasz wielu ludzi, niektórych o dobrych umiejętnościach, a innych o niezbyt dobrych. Przyjrzyjmy się rodzajom czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę.

„Jeśli nie możesz poczuć swoich emocji, jeśli jesteś od nich odłączony, w końcu doświadczysz ich na poziomie czysto fizycznym, jako fizyczny problem lub choroba”.

-Eckhart Tolle-

Ona i on. Ludzie z inteligencją emocjonalną

Klucze do identyfikacji osoby z inteligencją emocjonalną

Obecnie dysponujemy wieloma psychometrycznymi narzędziami do oceny inteligencji emocjonalnej. W rzeczywistości University of Queensland (Australia) przeprowadził badania, które wykazały, że tego typu oceny rozpowszechniły się między późnymi latami 90. a 2000 r. Rzeczywiście, wszyscy zaczęli chcieć oceniać tego rodzaju cechy, zarówno w nauce, jak i w pracy.

Jednak poza tymi instrumentami oceny są nasze realne potrzeby. Niewątpliwie większość z nas chciałaby otaczać się ludźmi inteligentnymi emocjonalnie. Na przykład, prawdopodobnie chciałbyś wiedzieć, czy osoba, która Cię pociąga, jest kompetentna w zarządzaniu swoimi emocjami i umiejętnościami społecznymi. Co więcej, bez wątpienia polubisz szefa, który ma wysokie umiejętności w tych wymiarach.

Zobaczmy, na jakie możliwości należy zwrócić uwagę.

Sprawna komunikacja

Istnieją osoby o doskonałej komunikacji, ale z brakiem inteligencji emocjonalnej. Są to ludzie, którzy są uzależnieni od mówienia o sobie. Ponadto przedstawiają swoje argumenty, nie pozostawiając miejsca na komentarze lub opinie innych. Ogólnie rzecz biorąc, na początku zwykle olśniewają swoją wiedzą. Bądź jednak ostrożny. Ponieważ wysokie IQ nie ma znaczenia, jeśli nie mają dobrej kontroli emocjonalnej.

Aby zidentyfikować osobę z inteligencją emocjonalną, musisz wziąć pod uwagę następujące elementy:

 • Ćwiczą aktywne słuchanie.
 • Argumentują swoje pomysły w sposób pewny siebie, asertywny, ale pełen szacunku.
 • Są empatyczne.
 • Biorą pod uwagę twoje reakcje. Co więcej, nigdy nie tracą kontaktu wzrokowego.
 • Rozumieją, co mówisz, i demonstrują pozytywne i wzbogacające informacje zwrotne.

Nic w tych ludziach nie jest wymuszone. Przez cały czas demonstrują empatyczne połączenie. Ich komunikacja jest dynamiczna, płynna, pełna szacunku i charakteryzuje się dużą harmonią i wzajemnością. Przez cały czas czujesz się rozumiany.

Nie zadają innym swoich negatywnych emocji

Łatwiej jest zidentyfikować osobę z inteligencją emocjonalną, jeśli zobaczysz, jak radzi sobie w skomplikowanej sytuacji. Na przykład problem w pracy, konkretna niezgoda lub rozczarowanie. Czasami popełniamy błąd, myśląc, że inteligentni emocjonalnie ludzie są zawsze doskonale zrównoważeni. Tak jednak nie jest.

W rzeczywistości osoby inteligentne emocjonalnie zarówno doświadczają, jak i cierpią z powodu negatywnych emocji walencyjnych. Zobaczysz też, jak zareagują. Jednak nie zobaczysz, że dają się ponieść negatywnym emocjom. W rzeczywistości to, co robią, to rozumowanie i ich rozpracowywanie. W ten sposób nie obciążają innych swoimi bardziej złożonymi emocjami.

Posiadają dobre umiejętności społeczne

Dobre umiejętności społeczne wykraczają poza doskonałą komunikację. Dlatego, aby zidentyfikować osobę z inteligencją emocjonalną, należy zwrócić uwagę na te kluczowe zdolności:

 • Wiedzą, jak przyjąć krytykę i wyrazić ją bez ranienia.
 • Skutecznie radzą sobie z wrogością i walką.
 • Są dobrzy w rozwiązywaniu problemów.
 • Dobrze radzą sobie z negatywnością środowiska.
 • Przekazują dobre dawki pozytywności innym, niezależnie od tego, jak się czują.
 • To dobrzy negocjatorzy.
 • Wiedzą, jak przepraszać i popełniać błędy.
 • Są niezwykle zręczni i asertywni w obronie swoich i innych praw.
Współpracownicy przy biurku.

Sprawiają, że czujesz się komfortowo przez cały czas

Jest jeden prosty klucz do identyfikacji osoby z inteligencją emocjonalną. Po prostu zadaj sobie pytanie, jak się z nimi czujesz. Jeśli dostrzegasz, że czujesz się komfortowo i możesz być z nimi przez cały czas, i że możesz swobodnie wyrażać siebie bez obawy przed oceną, jesteś z kimś, kto ma inteligencję emocjonalną.

Osoby z tą zdolnością mają subtelny urok tworzenia wysoce opiekuńczych środowisk, w których każdy się rozwija. W rzeczywistości w towarzystwie tych ludzi rośnie samoocena, łączność społeczna i szacunek. Co więcej, czujesz się całkowicie bezpieczny i, jak dobrze wiesz, jako istota ludzka, nie ma nic ważniejszego niż znalezienie kogoś, komu możesz zaufać.

Tacy ludzie nie tylko pozwalają regulować własne emocje. Pozwalają lepiej myśleć i działać. Osiągają przede wszystkim harmonizację stosunków społecznych. W rzeczywistości są obdarzeni tą szczególną cechą pewności siebie. Co więcej, zawsze wiedzą, jak być w zgodzie z tym, co czują inni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Abe K, Evans P, Austin EJ, et al. Expressing one’s feelings and listening to others increases emotional intelligence: a pilot study of Asian medical students. BMC Med Educ. 2013;13:82. doi:10.1186/1472-6920-13-82
 • Gilar-Corbi R, Pozo-Rico T, Sánchez B, Castejón JL. Can emotional intelligence be improved? A randomized experimental study of a business-oriented EI training program for senior managers. PLoS One. 2019;14(10):e0224254. doi:10.1371/journal.pone.0224254
 • Hogeveen J, Salvi C, Grafman J. ‘Emotional Intelligence’: Lessons from Lesions. Trends Neurosci. 2016 Oct;39(10):694-705. doi: 10.1016/j.tins.2016.08.007. Epub 2016 Sep 17. PMID: 27647325; PMCID: PMC5807001.
 • Muyia HM. Approaches to and Instruments for Measuring Emotional Intelligence: A Review of Selected Literature. Advances in Developing Human Resources. 2009;11(6):690-702. doi:10.1177/1523422309360843
 • O’Connor, P. J., Hill, A., Kaya, M., & Martin, B. (2019). The Measurement of Emotional Intelligence: A Critical Review of the Literature and Recommendations for Researchers and Practitioners. Frontiers in psychology10, 1116. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.01116

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.