Zalecenia dotyczące radzenia sobie z odosobnieniem z powodu COVID-19

Nasza sytuacja zmieniła się w bardzo krótkim czasie. Teraz musimy zmierzyć się z wyzwaniem obejmującym stworzenie nowej rutyny podczas odosobnienia spowodowanego epidemią choroby COVID-19, która to rutyna w jak największym stopniu ochroni nasze samopoczucie.

Odosobnienie z powodu COVID-19

Zamknięcie w domach podczas epidemii choroby COVID-19 i środki bezpieczeństwa przyjęte w tej sytuacji zaskoczyły nas wszystkich. Zostaliśmy pogrążeni w bardzo krótkim czasie w niepokojącej i wręcz momentami przerażającej sytuacji.

Przekonaliśmy się na podstawie danych z pierwszej ręki, jak niepewność i troska o przyszłość mogą nas łatwo przytłoczyć. Oprócz tego, że musimy spędzać tyle godzin w domu, musimy również kształtować naszą codzienną rutynę przy uwzględnieniu o wiele większej liczby ograniczeń niż zwykle.

Zdrowie psychiczne jest istotną częścią naszego życia, którą należy rozwiązać w obecnej sytuacji. Musisz określić własne potrzeby. W razie potrzeby nie wahaj się poprosić o pomoc eksperta. Nie należy również zaniedbywać tych, którzy cierpieli już przed odosobnieniem spowodowanym chorobą COVID-19.

Nasza sytuacja zmieniła się w bardzo krótkim czasie. Teraz musimy zmierzyć się z wyzwaniem obejmującym stworzenie nowej rutyny podczas odosobnienia spowodowanego epidemią choroby COVID-19, która to rutyna w jak największym stopniu ochroni nasze samopoczucie.

Oto kilka ważnych zaleceń, które pomogą Ci pogodzić się z sytuacją, w której się obecnie znajdujesz.

Skoncentruj się na pozytywach wynikających z odosobnienia wskutek COVID-19

Konieczne jest na początek skupienie się na powodach podjęcia tych środków ochronnych. Istnieją bowiem specjalne zasady, takie jak odosobnienie w domu, wychodzenie tylko z uwagi na ważne życiowe potrzeby i ścisłe stosowanie się do procedur bezpieczeństwa.

Nie skupiaj się tylko na tym, że nie możesz wyjść z domu. Pamiętaj, że wszyscy robimy to dla wspólnego dobra, co jest obecnie najważniejszym czynnikiem.

Ministrowie zdrowia w kilku krajach, a także inne ośrodki zdrowia publicznego i pogotowia, zapewniają nas, że celem tych środków jest zmniejszenie liczby zarażonych osób tak, aby uniknąć załamania się służby zdrowia i szpitali pod presją związaną z nieustannym napływem pacjentów.

Dlatego też wszyscy musimy być odpowiedzialni, aby móc jak najszybciej uciec od tej sytuacji i zminimalizować potencjalne szkody.

Zorganizuj swoją codzienną rutynę

Uporządkuj swoje działania i zaplanuj swoją codzienną rutynę, aby cały ten czas był dla Ciebie przyjemniejszy. Jakie czynności chcesz wykonywać, których nie mogłeś robić w „zwykłym” czasie? Dołącz kilka różnych zadań do swojej codziennej rutyny, abyś nie musiał spędzać wielu godzin na robieniu tego samego.

Tworzenie harmonogramu ze wszystkimi zadaniami, które chcesz wykonywać każdego dnia, jest jednym ze sposobów przezwyciężenia problemów wynikających z odosobnienia wywołanego epidemią choroby COVID-19. W ten sposób pomożesz utrzymać swoje tempo, aby wykonać wszystkie te zadania i zobowiązujesz się na dodatek do ich zrealizowania.

Zmieniaj też na przykład pokoje. Nie spędzaj całego dnia w tym samym miejscu. Na przykład czytaj książkę w salonie, ucz się w kuchni, pracuj w specjalnie wydzielonym miejscu w pokoju i tak dalej. Dopasuj do swoich upodobań miejsce, w którym zamierzasz spędzić najwięcej czasu. Zmień wystrój wnętrza, przesuń trochę meble. Rozgość się i dostosuj do swoich potrzeb.

Kobieta przy oknie

Kontynuuj pracę, jeśli to możliwe, a jeśli nie możesz pracować, weź na siebie jak najwięcej nowych obowiązków. Nie wszystkie z nich muszą być związane z pracą, co oznacza, że ​​możesz je również realizować samodzielnie, na własną rękę. Użyj swojej wyobraźni.

Rób jak najmniej przerw na bierny odpoczynek i posiłki. W wielu przypadkach przymusowe przebywanie w domu może powodować kompulsywne jedzenie lub nadmierne spanie. Obie te sytuacje negatywnie wpływają na Twoją formę fizyczną i psychiczną.

Pozostań w kontakcie z najbliższymi i znajomymi. Komunikuj się z nimi, korzystaj z połączeń wideo i wysyłaj wiadomości za pośrednictwem sieci społecznościowych. To dobry czas, aby wzmocnić więzi z rodziną i przyjaciółmi oraz dowiedzieć się o nich wielu nowych rzeczy.

Pozostań aktywny

Utrzymanie aktywności ciała i umysłu jest jednym ze sposobów radzenia sobie z odosobnieniem spowodowanym przez COVID-19. Wynika to z tego, że jest to bardzo pozytywne rozwiązanie dla Twojego samopoczucia.

W domu jest wiele zasobów pozwalających na zabawę i rozrywkę: czytanie książek, ćwiczenia fizyczne, słuchanie muzyki, oglądanie serialu telewizyjnego lub filmu oraz rysowanie lub malowanie w celu rozwinięcia kreatywności.

Spędzanie wielu godzin na kanapie z pilotem od telewizora w ręku powoduje apatię i lenistwo. Jak stwierdza artykuł opublikowany niedawno w Psychology Today, lenistwo przekształca proste działania w coś całkowicie uciążliwego. Nigdy nie osiągniemy dobrego samopoczucia, ponieważ prawie nic nie jesteśmy w stanie zrobić.

Eksperci twierdzą, że lenistwo powoduje ponadto dodatkowy niepokój i stan otępienia umysłowego. To tylko jeden z licznych ciężarów, z którymi trzeba się zmagać w obecnej sytuacji.
Odosobnienie w domu nie oznacza pozostawania w piżamie przez cały dzień, bez brania prysznica i czesania włosów. Nawyki higieniczne są również w tym momencie fundamentalne.

Unikaj zatrucia informacyjnego podczas odosobnienia z powodu choroby COVID-19

Samo tylko mówienie o COVID-19 i wywołującym tę chorobę koronawirusie SARS-CoV-2 może po prostu zwiększyć poziom stresu i niepokoju. Jesteś już świadom obecnej sytuacji i oczywiście ważne jest, aby być dobrze informowanym. Nie oznacza to jednak, że powinieneś o tym temacie rozmawiać przez cały dzień.

Dwie kobiety podczas rozmowy

Podobnie może to prowadzić do ciągłych przemyśleń na temat przyszłości, których również powinieneś unikać. Na przykład: „Jak przetrwam, jeśli to odosobnienie się wydłuży na kolejne miesiące?”, „Co stanie się za 15 dni?”. Albo też „Czy będę mógł kontynuować swoją pracę, gdy to się skończy?”

Czas żyć tu i teraz. Myślenie o tym, co może się wydarzyć w przyszłości, pogorszy sytuację. Zwłaszcza wtedy, gdy będziesz próbował poradzić sobie z zamknięciem w domu. Te obawy mogą się nigdy nie sprawdzić, dlatego też nie warto stresować się myśleniem o nich.

Znajdź czas dla siebie

Konieczne jest wyznaczenie sobie czasu tylko dla siebie w ciągu dnia i tygodnia. Przeznacz go wyłącznie na to, by o siebie zadbać. Weź relaksującą kąpiel, nałóż krem na twarz i zrób sobie makijaż, jeśli jesteś kobietą i zwykle tak robisz.

Odetchnij świeżym powietrzem i spójrz na świat za oknami Twojego domu. Zidentyfikuj i zanotuj wszystkie emocje, które wywołuje w Tobie ta nowa sytuacja. Zapisanie ich pomoże Ci lepiej nimi zarządzać.

Podsumowując, niezwykle ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad i środków przyjętych w wyniku epidemii choroby COVID-19. Pomóżmy sobie nawzajem przezwyciężyć tę sytuację!

Scroll to Top