Kilka porad pozwalających zadbać o swoje emocje podczas odosobnienia

Podczas obecnego kryzysu ważniejsze niż kiedykolwiek jest dbanie o swoje samopoczucie. Nadszedł najwyższy czas, aby Twoje emocje stały się Twoim najlepszym sprzymierzeńcem, co pozwoli Ci odbyć spokojniejszą podróż w przyszłość w tej niezwykle trudnej, obecnej sytuacji.
Kilka porad pozwalających zadbać o swoje emocje podczas odosobnienia
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Każda osoba radzi sobie inaczej z bieżącymi okolicznościami. Nie wszyscy mamy takie same możliwości, te same środki lub tak samo dobrą sieć wsparcia. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozwijać w sobie pewne umiejętności psychologiczne pozwalające lepiej kontrolować emocje, czy też radzić sobie z czynnikami takimi jak zamknięcie i niepewność.

W takim przypadku możesz zastosować serię porad, dzięki którym będziesz w stanie kontrolować i pielęgnować swoje emocje podczas kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa.

W ciągu ostatnich kilku dni pojawiło się wiele dobrych inicjatyw przypominających nam, że nadszedł najwyższy czas, aby z zachowaniem wszelkich środków ostrożności podążyć wraz z innymi w tę samą stronę mając na uwadze ten sam cel.

Jednak z dziedziny psychologii wiemy doskonale o tym, że taka sytuacja jest trudna dla znacznej części populacji. W ścianach każdego domu może pojawić się samotność, lęk, ból, strach przed utratą, problemy rodzinne i wszechobecny cień w postaci strachu.

Czasami nie wystarczy nam utrzymanie codziennej rutyny, ćwiczenia fizyczne lub rozmowy wideo z rodziną lub przyjaciółmi. Nadal czegoś nam brakuje. To powoduje, że jesteśmy wręcz zawieszeni w czymś w rodzaju emocjonalnego diabelskiego młyna.

Są chwile, kiedy czujesz się silny psychicznie, ale potem następuje frustracja, a nawet łzy napływają Ci do oczu. Wszystko to jest jednak zupełnie normalnym zjawiskiem.

Ważne jest jednak to, aby nie dać się złapać w pułapkę negatywności na stałe. Ta emocjonalna rzeczywistość musi być jak płynące po niebie chmury. Uczucia, które u siebie obserwujesz, powinieneś zaakceptować, a potem się od nich uwolnić. Pomoże Ci to zobaczyć rzeczy wokół siebie z czystością i wewnętrznym spokojem. A także w zupełnie inny sposób.

Podczas obecnego kryzysu ważniejsze niż kiedykolwiek jest dbanie o swoje samopoczucie. Nadszedł najwyższy czas, aby Twoje emocje stały się Twoim najlepszym sprzymierzeńcem, co pozwoli Ci odbyć spokojniejszą podróż w przyszłość w tej niezwykle trudnej, obecnej sytuacji.

W dalszej części naszego artykułu zaprezentujemy Ci szereg strategii mających na celu poprawę swojego stanu emocjonalnego.

Jak najlepiej zadbać o swoje emocje podczas pandemii koronawirusa?

Daniel Goleman zwrócił nam uwagę w swojej znanej książce zatytułowanej „Inteligencja emocjonalna” (oryg. Emotional Intelligence), że ​​ludzie czasami mylą się, gdy mówią o potrzebie kontrolowania swoich emocji.

Emocje są częścią Twojego życia i z racji tego, ta „kontrola” nigdy nie będzie w stanie ich zablokować, ani też zaprzeczyć ich obecności w naszym życiu codziennym. Raczej powinna to być kwestia modulacji.

Kobieta przy oknie

Możesz zmniejszyć destrukcyjny efekt, jaki mogą mieć niektóre emocje, ale jednocześnie zrozumieć ich przesłanie i cel w życiu. Na przykład, jeśli czujesz się sfrustrowany, a nawet zły, ponieważ musisz zostać w domu, nie ma sensu zaprzeczać temu ani próbować zapomnieć o tym wewnętrznym stanie.

Musisz jakoś ukierunkować te emocje. Powinieneś poszukać działania, które pozwoli Ci „uwolnić” te konkretne emocje. Klucze do dobrego zdrowia emocjonalnego i samopoczucia podczas pandemii wymagają ciągłego zaangażowania w samego siebie. Oto kilka ważnych wskazówek, które możesz zacząć stosować w swoim codziennym życiu.

Sprawdzaj swój nastrój przez cały dzień

Nie ma większego paradoksu niż przymusowe odizolowanie w kontekście pandemicznym. Bardziej niż udręka doskwiera nam niepewność. A kiedy to uczucie Cię już wypełni, zaczynasz zadawać sobie wiele pytań. Jak długo to potrwa? Co się stanie, jeśli zostanę zainfekowany? Co mam zrobić, jeśli ktoś z mojej rodziny zostanie zainfekowany? A co stanie się w ciągu najbliższych kilku dni?

Te uporczywe wątpliwości zwiększają Twój dyskomfort emocjonalny niemal bez Twojej świadomości. Wchodzisz w stan nadmiernej czujności i wszystko staje się coraz trudniejsze.

Dlatego też niezwykle ważne jest, abyś analizował siebie i swoje zachowanie w ciągu dnia, aby odkryć stan swojego umysłu i emocje, które Cię kontrolują. Musisz je zidentyfikować. Pomoże Ci to w podejmowaniu decyzji.

Akceptuję moje emocje i dam sobie to, czego potrzebuję

Jednym z najważniejszych kluczy do uzyskania kontroli nad swoimi emocjami podczas odosobnienia jest przede wszystkim akceptacja. Co to znaczy? Zasadniczo oznacza ona zaakceptowanie wszystkich swoich myśli, uczuć i emocji. To normalne, że czujesz się zaniepokojony i w pewnym momencie odczuwasz niepokój, a nawet niedowierzanie.

W końcu każda osoba sobie z tym radzi w inny sposób. Czasami możesz być zaskoczony pozytywnym nastawieniem u innych ludzi i tym, jak wydają się być zrelaksowani i szczęśliwi.

Zrelaksowany mężczyzna

Każdy z nich musi stawić czoła sytuacjom w najlepszy możliwy sposób. Czasami humor to nic innego jak dobry mechanizm obronny. Dlatego musisz zaakceptować reakcje innych osób, nawet jeśli różnią się one od Twoich. Jednocześnie musisz zaakceptować swoje własne samopoczucie.

Po monitorowaniu swoich emocji i zidentyfikowaniu ich, musisz dać sobie to, czego potrzebujesz. Lęk musi zostać rozwiązany. Musisz skupić się na tym, co się dzieje tu i teraz. Dobrym pomysłem jest porozmawianie z kimś, kogo kochasz lub wykonanie czynności, która pomoże Ci poczuć spokój.

Frustracja, niepokój i lęk potrzebują metod ich ekspresji. A smutek potrzebuje schronienia w postaci pokoju, dobrej książki i przyjemnej muzyki.

Wykorzystaj swoje emocje na swoją korzyść

Wierz lub nie, ale wszyscy mamy do odegrania pewną rolę podczas obecnego kryzysu. Wszyscy jesteśmy bohaterami w tej sytuacji awaryjnej. I wszyscy musimy być odpowiedzialni. Dlatego też jednym z kluczy do dobrego samopoczucia emocjonalnego w czasie kryzysu jest jasne określenie tego, kim chcesz być.

Możesz wybrać na przykład, aby stać się jednym z tych ludzi, którzy kierują się irracjonalnymi myślami i paniką. Są to ludzie, którzy dokonują kompulsywnych zakupów i są uwięzieni przez emocje, takie jak gniew i wściekłość, co utrudnia życie z bliskimi. Nie jest to jednak właściwy sposób działania.

Zamiast tego możesz być wyjątkową osobą. Możesz działać spokojnie i pewnie, aby stawić czoła tym trudnym dniom w lepszy sposób. Medytuj i racjonalizuj swoje myśli. Zidentyfikuj, co Cię najbardziej stresuje, a także sytuacje, które zwiększają Twoje obawy. Skoncentruj się na tym, co jest tu i teraz. Nie próbuj odgadnąć przyszłości.

Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować

Niezaprzeczalnym faktem na temat wirusa SARS-CoV-2 jest to, że jest to nieznany wróg. Konieczność zmierzenia się z czymś nowym wywołuje u nas niepokój i można w efekcie tego łatwo wpaść w stan wielkiej niepewności.

Dlatego też jednym z kluczy do emocjonalnej kontroli nad sobą podczas kryzysu spowodowanego przez koronawirusa jest skupienie się na tym, co możesz kontrolować.

Aby to zrobić, pozytywnym ćwiczeniem jest wzięcie papieru i ołówka, a następnie narysowanie dwóch kolumn. W jednej kolumnie zapisz to, co jesteś w stanie kontrolować w tej sytuacji (między innymi środki ochrony przed infekcją, dbanie o rodzinę i zdrowie fizyczne i emocjonalne).

W drugiej kolumnie zapisz to, czego nie możesz kontrolować. Na przykład będzie to wiedza na temat tego, jak długo potrwa ten kryzys. Po zakończeniu tego ćwiczenia zastanów się i zdaj sobie sprawę, że mimo wszystko możesz kontrolować niektóre bardzo ważne dla Ciebie rzeczy. Rzeczy, które mogą pomóc Ci zachować spokój i pozytywnie zmierzyć się z tą sytuacją.

Dlatego przestań pozwalać emocjom przejąć kontrolę nad sytuacją. Odzyskaj kontrolę, a zobaczysz różnicę!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.