Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że wiele osób cierpi na zaburzenia odżywiania. W większości słyszymy, że problem ten dotyczy kobiet. Niemniej jednak prawda jest taka, że mężczyźni także się z nim zmagają. Ogólnie rzecz biorąc zaburzenia odżywiania dotyczą właściwie nas wszystkich, niezależnie od płci czy też wieku.
Powszechnie wiadomo, że zaburzenia odżywiania stwarzają liczne trudności i komplikacje zdrowotne wszystkim, którzy cierpią z powodu tych problemów. Jednak zaburzenia odżywiania mają również negatywny wpływ na poziomie psychologicznym i społecznym. Relacje interpersonalne osoby chorej pogarszają się, a emocjonalny dyskomfort zyskuje na sile i popularności.
Faktem jest to, że zaburzenia odżywiania zagrażają życiu osób, które się z nim zmagają, dlatego ważne jest, aby zrozumieć jakie czynniki lub zmienne wiążą się z rozwojem tego problemu tak, abyśmy mogli nad nimi pracować pomagając im wyjść z tego. Pamiętaj przy tym złotą zasadę, która powinna Ci zawsze przyświecać. Brzmi ona: “łatwiej jest zapobiegać niż leczyć”!
“Chcę być osobą, która czuje się świetnie w swoim ciele i może powiedzieć, że je kocha oraz nie chce niczego w nim zmieniać”.
–Emma Watson–
Zaburzenia odżywiania a wizerunek swojego ciała – nierozerwalny związek
Jeśli chodzi o obraz ciała i zaburzenia odżywiania, musimy wziąć pod uwagę dwie podstawowe koncepcje: niezadowolenie i zniekształcenie. Niedocenianie swojego własnego ciała – czy po prostu postrzeganie go w zniekształcony sposób – może spowodować, że zaczniesz zauważać w nim wyłącznie wagę odbiegającą znacząco od rzeczywistości.
Taka sytuacja spowoduje silne niezadowolenie z obrazu, jaki Twoje ciało kreuje w Twoim umyśle. W ten sposób sam wywołasz u siebie serię negatywnych emocji, które spróbujesz uregulować za pomocą jedzenia, jako skutecznej w swoim mniemaniu metody na stres. W ten sposób wpada się w błędne koło diety, aby spełniać niesprecyzowane bliżej standardy piękna – jeśli nie czegoś jeszcze większego.
“Jesteś niedoskonała, na stałe i nieuchronnie daleka od ideału. Ale do tego Ty jesteś też piękna”.
-Amy Bloom-
Rola społeczeństwa w zaburzeniach odżywiania
Oczywiście nie wolno nam zapominać, że niezadowolenie i zniekształcenie wizerunku ciała, jaki powstaje w naszym umyśle jest napędzane, a w niektórych przypadkach nawet wręcz tworzone przez społeczeństwo, którego wszyscy jesteśmy częścią.
Szczupła, wręcz chuda sylwetka jest promowana jako jedyna pożądana. Ponadto podświadomie zawsze wiąże się z wartościami pozytywnymi, takimi jak młodość, prestiż, wysoka samoocena i elegancja. Krótko mówiąc, jest ona sprzedawana jako podstawowy warunek akceptacji.
Jednocześnie posiadanie sporej wagi (nawet jeśli tylko nieznacznie przekracza ona prawidłową) wiąże się z wartościami ujemnymi, takimi jak kojarzenie takiej osoby z niechlujstwem, brakiem silnej woli, byciem brudnym itp. Powoduje to, że ludzie stosują “cudowne” diety i próbują schudnąć w bardzo krótkim czasie. To jednak może wymknąć się spod kontroli i skończyć na ograniczaniu sobie jedzenia, które idzie o wiele za daleko.
Sytuacja taka ma największy wpływ na młode kobiety i nastolatki. Ale dlaczego tak jest? Cóż, potrzeba bycia szczupłym jest bardziej uwydatniona kulturowo w tych grupach. Ponadto, aby osiągnąć wartości związane ze zgrabną figurą, muszą one stracić na wadze.
Ale niektórzy najbliżsi przyjaciele również odgrywają pewną rolę. Życie w rodzinie, w której wygląd zewnętrzny i dieta są nadmiernie ważne, to kolejny czynnik ryzyka. To samo może się zdarzyć, jeśli masz przyjaciół, którzy chorują na zaburzenia odżywiania. Naukowcy twierdzą, że problem ten może być zaraźliwy. Nie w sensie dosłownym, jak grypa, ale zaraźliwy w sensie psychologicznym
“Moje ciało nie jest doskonałe. Nie jestem w swojej najlepszej formie, ale to dalej ja. Kocham siebie taką, jaką jestem.”
-Joanna Krupa-
Mówiąc w wielkim skrócie, istnieje wiele czynników, które odgrywają znaczącą rolę w chorobach takich, jak zaburzenia odżywiania. Uwzględnienie ich pomoże nam zaszczepić młodym ludziom poczucie własnej wartości i osobistego spełnienia, które wykraczają poza sam tylko wizerunek i wagę ciała… Wykonaj swoją część tego zadania, aby dokonać tej zmiany na lepsze!
Użyte grafiki pochodzą ze zbiorów Jairo Alzate, Jennifer Burk oraz Dominika Martina, zostały wykorzystane za zgodą ich autorów.