Emerytura za progiem: co stanie się z moim życiem?

Jeśli czeka Cię już wkrótce nieuchronna emerytura, być może jesteś dość mocno zdenerwowany całym tym procesem. Ale bez obaw! W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci poczuć się pewniej.
Emerytura za progiem: co stanie się z moim życiem?

Ostatnia aktualizacja: 08 lutego, 2019

Emerytura to czas wiążący się ze sporymi paradoksami. To właśnie w tym momencie ogromne osiągnięcia przynoszą jednocześnie wielkie straty. Dlatego też właśnie wielu ludzi czuje się zagubionych w chwili, gdy w ich życiu rozpoczyna się zupełnie nowy etap – czyli emerytura. W tym sensie przejście na emeryturę następuje w tej chwili, gdy kończy się życie zawodowe i rozpoczyna się nowy etap stabilności. Ten nowy etap może przynieść wiele pytań na temat możliwej przyszłości.

W najściślejszym sensie emerytura jest definitywnym zakończeniem aktywnego życia zawodowego. Może to wynikać z uwarunkowań związanych z wiekiem lub na przykład stanem zdrowia. Szczególnie istotne są te kwestie, które takiej osobie po prostu nie pozwalają na kontynuowanie pracy. To, na ile emerytura może wpłynąć na daną osobę, zależy od wielu czynników. Niemniej jednak zawsze jest to poważna zmiana w życiu.

Praca jest jednym z głównych filarów, na których opiera się nasze życie. Zasadniczo organizujesz wszystkie codzienne czynności wokół kwestii zawodowych. Ten kluczowy aspekt Twojego życia determinuje także Twój harmonogram dnia i czas potrzebny na robienie innych rzeczy.

Określa także również Twoje wszystkie cele, wpływa na Twoje postrzeganie siebie i ma wpływ na to, co określasz jako sukcesy i porażki całego Twojego życia. Dlatego właśnie musisz sobie stworzyć dobry plan przed odejściem na emeryturę.

“Im więcej piasku wysypało się z klepsydry naszego życia, tym łatwiej będziemy w stanie przez nią widzieć”.
Niccolo Machiavelli

Emerytura: proces z różnymi wieloma etapami

Proces przejścia na emeryturę ma wiele różnych etapów. Każdy z nich stanowi spory krok naprzód na drodze do przystosowania się do nowych warunków życia. Z pewnością nie jest to jednak łatwa droga. Będzie Ci natomiast o wiele łatwiej, jeśli masz wystarczająco dużo informacji, które pozwolą Ci stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom.

Na emeryturze

Oto etapy, z jakich składa się proces przejścia na emeryturę:

  • Okres tuż przed emeryturą. To jest właśnie etap, na którym dana osoba zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej życie zawodowe dobiegnie wkrótce końca. Zaczyna się on wtedy, gdy ten ktoś ma przejść na emeryturę. Ponadto osoba taka zaczyna myśleć o swoim przyszłym życiu. A konkretnie o tym, jak będzie ono wyglądało już po przejściu na emeryturę.
  • Okres poczucia czegoś nowego. Gdy taka osoba odchodzi z pracy, normalne jest, że emerytura to dla niej coś zupełnie nowego. W efekcie entuzjastycznie wręcz odczuwa fakt, że ma teraz o wiele więcej wolnego czasu dla siebie i najbliższych.
  • Rozczarowanie. Zwykle zaczyna być odczuwalne raptem po kilku miesiącach bycia na emeryturze. Nastrój takiej osoby może się zmienić z entuzjastycznego na bliski depresji, albo odwrotnie, na pełną nadaktywność. Co więcej, wszystko to może być mieszane z lękiem. Dzieje się tak dlatego, że ich nowe życie nie wydaje się spełniać ich oczekiwań.
  • Zmiana nastawienia. To z kolei jest ten etap, w trakcie którego dana osoba dostosowuje swoje stare oczekiwania do tego nowego etapu swojego życia. Ponownie ocenia ona sytuację, z jaką wiąże się jej emerytura i dzięki temu bardziej realistycznie zaczynać posrzega c swoje nowe cele.
  • Adaptacja. Jest to ostatni, najdłużej trwający etap. Osoba, która przeszła na emeryturę organizuje sobie nowe codzienne zajęcia. A także określa nowe projekty życiowe zarówno na najbliższą, jak i nieco dalszą przyszłość. Są one przemyślane tak, aby pasowały do ​​nowych warunków, w których żyje dana osoba.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Nie każdy, kto przejdzie na emeryturę, doświadcza tych samych etapów w tej samej kolejności. Niektórzy już bardzo dobrze zaplanowali swoje życie po przejściu na emeryturę i nie napotykają w jej trakcie zbyt wielu nieoczekiwanych sytuacji. Są gotowi na ten moment, w którym emerytura przestanie być przyszłością, a stanie się faktem. Inni natomiast wchodzą w ten etap życia naprawdę będąc zupełnie zdezorientowanym. Tacy ludzie nie wiedzą, co powinni zrobić lub czego oczekują od przyszłego życia.

Jak najlepiej poradzić sobie z życiem na emeryturze?

Różne harmonogramy, rutyny i środowiska zdecydowanie zmienią Twoje życie w większym lub mniejszym stopniu. Emerytura zwykle wymaga od Ciebie mniejszej aktywności. Poza tym możesz przejść przez okres, w którym pogrążasz się w niepokoju i lęku. Choćby dlatego, że do tej pory pracowałeś w gronie znajomych i przyjaciół, których zostawiłeś. Możesz także zacząć myśleć nieustannie o tym, czego nie zrobiłeś wcześniej.

Przyjemna starość

Pomimo tego wszystkiego, nie powinieneś tracić z oczu faktu, że emerytura jest także wielkim osiągnięciem. Jeśli odpowiednio sobie ją zorganizujesz, może ona stworzyć nowy, piękny etap Twojego dalszego życia. Na tym etapie można znaleźć nowe ścieżki, które poprowadzą Cię do osiągnięcia innych rzeczy. W związku z tym jest kilka kroków, które możesz wykonać, aby pomóc sobie zobaczyć to doświadczenie w nowym, pozytywnym świetle.

Kroki, które możesz podjąć, aby poprawić sobie jakość życia na emeryturze

Przygotuj się w pełni świadomie do emerytury. Powinieneś zacząć przygotowania już wtedy, gdy masz zamiar przejść na emeryturę. Jeśli to możliwe, w trakcie całego ostatniego roku swojej pracy. To nie znaczy, że powinieneś przemyśleć przyszłość. Zamiast tego należy przeanalizować swoje dostępne alternatywy. Zrób listę zawierającą wszystko, co lubisz robić. Ta lista powinna zawierać wszystko, co przestałeś robić, ponieważ nie miałeś na to wystarczająco dużo czasu ze względu na swoją pracę.

  • Bądź aktywny już przed przejściem na emeryturę. Nie musisz czekać do momentu, w którym Twoja emerytura się rozpocznie, aby zacząć realizować różne projekty i wyzwania, które chcesz podjąć po jej rozpoczęciu. Rozpocznij je rok lub nawet dwa lata przed ostatnim pójściem do pracy.
  • Wzmocnij swoje relacje społeczne. Emerytura to świetny czas na nowe przyjaźnie i znajomości. Na pewno jest w Twoim otoczeniu wielu ludzi, którzy jadą na tym samym wózku, co Ty. Biorąc to pod uwagę, warto zadbać o ludzi wokół siebie.
  • Zmień swoje priorytety i sposób patrzenia na rzeczywistość. Nie utknij w pułapce nieustannego myślenia o przeszłości. Spójrz w przyszłość. To, co minęło, zniknęło. Najlepiej będzie więc skoncentrować się na tym, co nadchodzi i być podekscytowanym nowymi możliwościami.

Żadna wielka transformacja w życiu nie przebiegnie bez pewnego emocjonalnego bólu. Możemy nawet nazwać to “cierpieniem”. Musisz być tego świadomy. Musisz także wiedzieć, że przejście na emeryturę przynosi pewne zmiany w Twoim życiu. Większość z nich może pozwolić Ci odnowić Twoją pasję. Szczególnie, jeśli prezentujesz postawę pełną otwartości i chcesz je bliżej zbadać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Austrom, M. G., Perkins, A. J., Damush, T. M., & Hendrie, H. C. (2003). Predictors of life satisfaction in retired physicians and spouses. Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology. https://doi.org/10.1007/s00127-003-0610-y
  • Robinson, O. C., Demetre, J. D., & Corney, R. (2010). Personality and retirement: Exploring the links between the Big Five personality traits, reasons for retirement and the experience of being retired. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/j.paid.2010.01.014
  • Nimrod, G. (2007). Retirees’ leisure: Activities, benefits, and their contribution to life satisfaction. Leisure Studies. https://doi.org/10.1080/02614360500333937

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.