Wyrabianie zdrowych nawyków – dlaczego nie jest łatwe?

Wyrabianie zdrowych nawyków, takich jak codzienne pobieganie, a jednocześnie przekonanie wymaga wysiłków. Jest to jednak do osiągnięcia!

Bieganie w parze. Wyrabianie zdrowych nawyków

Dlaczego nie jemy codziennie owoców i warzyw, jeśli wiemy, że są dla nas tak dobre? Dlaczego nie podejmujemy często aktywności fizycznej, jeśli znamy korzyści? Czy picie zalecanego minimum dwóch litrów wody dziennie jest dla nas wyzwaniem? To fakt, że wyrabianie zdrowych nawyków nie jest łatwym zadaniem, ale wymaga czasu, poświęcenia i wysiłku.

W rzeczywistości ludzki umysł nie lubi zmian. To dlatego, że zmiana pociąga za sobą duży wydatek energii. To dlatego wyrabianie zdrowych nawyków nie jest łatwym zadaniem. Mózg woli pozostać w znanym, przewidywalnym schemacie. Chce, aby wszystko pozostało stabilne i aby nie było nieprzewidzianych wydarzeń ani nowych doświadczeń.

Wyobraź sobie, że przybyłeś na lotnisko, aby złapać lot i usłyszałeś przez głośniki, że został odwołany. Jak byś się czuł? Prawdopodobnie zestresowany, ponieważ ta nowa informacja wymagałaby od mózgu wykonania dodatkowej pracy, której się nie spodziewałeś. Z tych samych powodów, z których wszyscy uciekamy od zmian. Zobaczmy, dlaczego nabycie i utrzymanie zdrowych nawyków nie jest łatwe i co należy zrobić, aby to osiągnąć.

Wyrabianie zdrowych nawyków

Nawyki to zachowania, które powtarzasz w sposób systematyczny. W rzeczywistości wiele działań, które wykonujesz, jest wzmacnianych do tego stopnia, że uwewnętrzniasz je i przyjmujesz jako sposób na życie.

Kiedy jakieś działanie stanie się nawykiem, twój umysł nie musi się już wysilać. Zawsze będzie działać, aby zautomatyzować wszystko, co wydaje się być nagrodą. Na przykład odczuwanie przyjemności.

Dlaczego brak nam konsekwencji?

Istnieje kilka powodów, dla których możesz nie skonsolidować i zintegrować pewnych zdrowych nawyków z rutyną. Oto najczęstsze:

Kobieta myśli patrząc w górę
Umysł jest niezwykle niechętny zmianom, ponieważ wiąże się to z opuszczeniem strefy komfortu. Do tego dochodzi zwiększone koszty energii.

1. Ponieważ skupiasz się na wynikach

W większości zaplanowanych celów koncentrujesz się na ich wynikach. Cele, które chcesz osiągnąć. Na przykład, aby schudnąć, zyskać mięśnie, uzyskać idealną cerę itp.

Jednak rozpoczęcie procesu wprowadzania zdrowego nawyku do swojej rutyny poprzez podkreślenie tego, co chcesz osiągnąć, zwykle generuje odwrotny efekt. Dzieje się tak dlatego, że chociaż można to osiągnąć za pomocą różnych strategii, które są albo restrykcyjne (diety szybkiego odchudzania), albo ekstremalne (nadmierna aktywność fizyczna), utrzymanie tego na dłuższą metę jest naprawdę trudne.

Kiedy skupiasz się na wynikach, masz większe szanse na uzyskanie efektu odbicia. Na przykład w przypadku diety prawdopodobnie powrócisz do siedzącego trybu życia i zyskasz zgubione kilogramy.

W swojej książce Atomic Habits James Clear stwierdza: „Alternatywą jest budowanie nawyków opartych na tożsamości. Przy takim podejściu zaczynamy od skupienia się na tym, kim chcemy się stać”.

2. Ponieważ twoje przekonania mówią ci, że nie możesz tego zrobić

Nosisz w sobie system przekonań, które uważasz za prawdziwe. Są to założenia, które kierują twoim zachowaniem. Mogą wzmocnić Cię w osiąganiu celów lub mogą Cię ograniczać i działać jako przeszkody. Rzeczywiście, to, co robisz, odzwierciedla to, kim myślisz, że jesteś.

„Człowiek zawsze działa, czuje i postępuje zgodnie z tym, co wyobraża sobie jako prawdziwe o sobie i swoim otoczeniu… Działamy lub nie działamy, nie z powodu „woli”, jak się powszechnie uważa, ale z powodu wyobraźnia.”

-Maxwell Maltz-

Osobie, która spędziła całe życie, myśląc, że jest dobra w sporcie, będzie o wiele łatwiej ćwiczyć niż komuś, kto uważa, że sport nie jest dla niego. W obu przypadkach akcja biegania jest ego-syntoniczna z tym, za kogo się wydaje. Istnieje harmonia między ich zachowaniem a ich tożsamością, ale chociaż przynosi korzyści jednemu, ogranicza drugie.

Wykonywanie głębokiej wewnętrznej pracy w celu zakwestionowania swoich przekonań i odbudowania własnego mówienia jest cenną ścieżką do wprowadzania nowych zdrowych zachowań i pozostawiania szkodliwych za sobą.

Kobieta biegająca na świeżym powietrzu
Jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić, napotkasz większy opór przed zrobieniem tego.

3. Ponieważ tracisz motywację

Twój umysł lubi proste. Zawsze mierzy równowagę kosztów i korzyści. W tym sensie nieosiąganie natychmiastowych rezultatów nawet przy dużym wysiłku jest często bardzo demotywujące i stanowi jedną z głównych wymówek, jakie można znaleźć, aby się poddać. W rzeczywistości motywuje Cię osiąganie celów przy jak najmniejszym wysiłku.

Aby zautomatyzować zachowanie, potrzebujesz powtórzeń i czasu. Czy jest lepszy sposób niż uczynienie tego łatwym i atrakcyjnym? Rzeczywiście, opracowując prosty plan działania, określający, jak, kiedy i gdzie, zmniejsza się prawdopodobieństwo utraty motywacji w obliczu niekorzystnej sytuacji.

Na przykład, bardziej prawdopodobne jest, że zjesz owoce, jeśli masz ich miskę na stole. Albo wypijesz więcej płynów, jeśli za każdym razem, gdy wyjdziesz, będziesz nosić w plecaku butelkę wody. Dlatego, gdy próbujesz zbudować nowe zdrowe nawyki, upewnij się, że ułatwiasz sobie życie i stajesz się bardziej znośny.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Cenarruzabeitia, J. J. V., Hernández, J. A. M., & Martínez-González, M. Á. (2003). Beneficios de la actividad física y riesgos del sedentarismo. Medicina clínica121(17), 665-672.

Scroll to Top