Twój mózg i jego zdolność do ciągłego uczenia się

Twój mózg ma niesamowitą zdolność uczenia się przez całe życie. Wynika to z jego jakości plastyczności.
Twój mózg i jego zdolność do ciągłego uczenia się
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zapewne znasz powiedzenie „nie możesz nauczyć starego psa nowych sztuczek”. Niemniej jednak najnowsze badania dotyczące neuroplastyczności wskazują na coś przeciwnego. W rzeczywistości wielu od dawna wiedziało, że mózg zawsze jest w stanie nauczyć się nowych rzeczy, nawet w starszym wieku. Innymi słowy, mózg możliwość kontynuowania nauki przez całe życie.

Bez wątpienia wiesz, że urodziłeś się z milionami neuronów i że raz martwych, nie można ich zastąpić. To może sprawić, że będziesz się zastanawiać, jak to możliwe, że pomimo utraty tysięcy neuronów na przestrzeni lat twoja zdolność uczenia się i przyswajania nowych informacji może pozostać?

Sekret tkwi w zdolności mózgu do tworzenia nowych połączeń nerwowych na podstawie uczenia się. W rzeczywistości za każdym razem, gdy wykonujesz te same czynności, ale w inny sposób, lub gdy uczysz się nowych słów w innym języku, tworzysz nowe synapsy, uruchamiając swój najważniejszy organ.

Mózg i jego plastyczność

Neuroplastyczność to termin, który odnosi się do wrodzonej zdolności mózgu do adaptacji, tworzenia nowych połączeń nerwowych i wzmacniania synaps między neuronami przez całe życie. Występuje jako odpowiedź na twoje przeżyte doświadczenia, rozwój i naukę.

Badania traktują plastyczność jako proces ciągłej przebudowy mózgu. Pozwala na wykonanie dużej ilości zadań. Wśród nich przyswajanie nowych informacji, tworzenie nowych wspomnień i możliwość uczenia się czegoś nowego każdego dnia. Dzieje się tak pomimo normalnego spadku zdolności poznawczych, który towarzyszy starzeniu się, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Neurony

Zachęcaj do dalszej nauki

Najbardziej interesującą rzeczą dotyczącą neuroplastyczności jest to, że do jej uruchomienia nie jest potrzebna żadna „zewnętrzna” pomoc. W rzeczywistości to codzienne sytuacje kładą podwaliny pod tego rodzaju naukę. Tak więc rozwijanie plastyczności neuronalnej nie jest trudnym zadaniem, wszystko zależy od Twojej wytrwałości i wysiłku w procesie ćwiczenia mózgu.

Jakie klucze możesz umieścić, aby kontynuować naukę?

Niektóre badania twierdzą, że istnieją pewne nawyki, które są korzystne, jeśli chodzi o utrzymanie aktywnego i „młodego” mózgu. Wśród nich są:

  • Bycie analitycznym: obserwuj, co jest wokół ciebie, obserwuj i analizuj, jeśli chcesz kontynuować naukę dzień po dniu. Jedną z operacji umysłowych, które możesz wykonać, jest zapamiętywanie. Na przykład liczenie drzew na odcinku chodnika może aktywować, prawie nie zdając sobie z tego sprawy, wiele obszarów mózgu. Wśród nich jest odbiór pomysłów, zdolność zapamiętywania i myślenia. Możesz także spróbować poskładać w całość to, co zrobiłeś dzisiaj, odkąd się obudziłeś. Albo zapamiętywanie piosenki.
  • Wysypiaj się: osiągnięcie odpowiedniej ilości i jakości snu jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. W rzeczywistości proces utrwalania zdobytych informacji ma miejsce, gdy odpoczywasz w nocy. Ponadto badania pokazują, że osoby cierpiące na bezsenność mają trudności z zapamiętywaniem nowych informacji.
Budzik
  • Zmierz się ze swoimi ograniczeniami: rozwiązywanie krzyżówki, układanie puzzli lub używanie mniej wprawnej ręki do wykonywania zadań pomaga w rozwoju intelektualnym. Czynności te, mimo że są proste, wymagają koncentracji i rozumowania. To ostatecznie przyczynia się do tworzenia nowych połączeń neuronowych.

Neuroplastyczność

Twój mózg jest prawdopodobnie najważniejszym organem w twoim ciele. Ponadto jego rozwój nie ogranicza się do pierwszych lat życia, ale nieustannie ewoluuje i zmienia się. Kontynuacja nauki jest nieunikniona. Z tego powodu neuroplastyczność jest czymś, co Twój mózg osiąga na co dzień.

Badania nad neuroplastycznością przeżywają rozkwit, a techniki neurorehabilitacji stale się rozwijają. Niedawno pojawiła się propozycja zastosowania ich u osób cierpiących na zespół Downa. Celem jest, aby skorzystali z zalet neuroplastyczności mózgu, ponieważ jest ona w stanie aktywować i promować struktury, z którymi się urodzili i z którymi dorastali. Powinno im to pomóc w bardziej efektywnym rozwoju. Neurorehabilitację stosowano również u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.