Wymarzone życie? Oto 8 kroków do niego!

Szklana kula symbolizująca szczęśliwe życie

Życie każdego z nas, choć wyjątkowe, zazwyczaj jest powtórzeniem lub odtworzeniem tego, czego świadkami byliśmy w przeszłości. Często prowadzimy nasze dorosłe życie w ten sam sposób, jak wyglądało to w latach naszej młodości.

Po prostu podpatrujemy nieświadomie zachowania naszych rodziców. Warto w takim przypadku zadać sobie pytanie – czy jest to czymś, czego tak naprawdę chcemy? Czy prowadzone przez nas życie uważamy za w pełni satysfakcjonujące i zamierzamy trzymać się obranej przez siebie wcześniej drogi?

Nasze wcześniejsze doświadczenia życiowe uczyniły nas takimi osobami, jakimi jesteśmy dziś i doprowadziły nas do punktu, w jakim się obecnie znajdujemy. Jednak zmiana tego stanu rzeczy jest zawsze możliwa. Ale aby rozpocząć proces jakichkolwiek zmian, które pomogą nam zbudować nasze życie od nowa, trzeba przyjrzeć się swojej własnej osobowości.

Motyl

Inaczej mówiąc, zajrzyj głęboko do swojego wnętrza i szczerze odpowiedz na sobie na kilka skomplikowanych pytań. Będą one następujące: W jaki sposób udało mi się zostać tym, kim jestem dzisiaj? W jaki sposób mogę zacząć robić coś inaczej? Co chciałbym osiągnąć już teraz, a co w przyszłości?

Co najsilniej kształtuje nasze życie?

Wczesne lata naszego życia najsilniej przyczyniają się do kształtowania naszego charakteru i osobowości. Obejmuje to zarówno pozytywne aspekty, czyli cechy, które lubimy u siebie, a także te, co do których pochodzimy raczej niechętnie.

W rzeczywistości wszelkie te zachowania, których u siebie nie lubimy zazwyczaj wywodzą się bezpośrednio z negatywnych cech charakteru wszystkich tych osób z naszego otoczenia, pod których przemożnym wpływem byliśmy w młodym wieku.

Dotyczy to nie tylko rodziców, nauczycieli lub innych ważnych opiekunów, ale także rodzeństwa, czy też znajomych ze szkoły lub podwórka. Kiedy uważnie przeanalizujesz wszystkie te aspekty, możesz zacząć dostrzegać, jak wpływają one na naszą karierę, związki, a nawet na cele, jakie sobie stawiamy w naszym życiu.

Dziecko i rodzic

Proces separacji mentalnej, w trakcie którego będziemy starać oddzielić nawyki będące wynikiem naśladownictwa od naszych własnych cech charakteru nie jest łatwym zadaniem. Sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat jak żywo przypomina puzzle, w którym niektóre pomysły są mocno zależne od innych.

Oznacza to, że usuwając z układanki jedną tylko ideę możemy ostatecznie doprowadzić do rozpadnięcia się całej struktury, co rzecz jasna będzie miało istotny wpływ na całe nasze życie. Często wolimy więc zachować idee, co do których wiemy doskonale, że są dla nas niekorzystne. Dzięki temu nie musimy analizować pełnej struktury naszej układanki i ostatecznie doprowadzić do jej rozerwania.

Dr Robert Firestone opisuje ten proces separacji jako ścieżkę składającą się z siedmiu etapów, które pozwolą nam uwolnić się od przeszłych zachowań i stać się tym, kim naprawdę jesteśmy.

8 kroków, które pomogą Ci zerwać Ci z balastem, jaki stanowi dla Ciebie przeszłość

Pora zatem omówić opracowane przez dr Firestone’a siedem etapów, dzięki którym będziesz w stanie lepiej kontrolować swoje życie.

  1. Dokonaj gruntownej analizy zachowań, które Cię najbardziej ranią. Zacznij od wypisania na kartce papieru zachowania jakiejś wpływowej osoby w Twoim życiu w jego najbardziej ekstremalnej formie. Wystarczy Ci to do tego, abyś mógł spojrzeć na ten problem i swoje życie z zewnątrz.
  2. Po zidentyfikowaniu tych zachowań, pomyśl o tym, jak wpływają one na Twoje procesy poznawcze, etykę i uczucia.
  3.  Pora uzyskać nieco szerszą perspektywę. Nasze “martwe punkty” dotyczące naszej przeszłości utrudniają nam dostrzeżenie wpływu, jaki te zachowania mają na nasze życie w teraźniejszości. Ale w jaki sposób pozbyć się tego ograniczonego pola widzenia? Jednym ze sposobów jest po prostu porozmawianie o tej kwestii z innymi osobami, które niedawno wkroczyły w Twoje życie. Są to ludzie, którzy będą w stanie spojrzeć na różnego rodzaju aspekty Twojej osobowości z lepszego punktu widzenia.
  4.  Wypisz teraz na papierze i wyraźnie podkreśl wszystko to, co chcesz zmienić u siebie. Po rozpoznaniu wpływu, jakie przeszłość miała na Twoje dotychczasowe życie, będzie łatwiej Ci rozpoznać potencjalne problemy nękające Cię obecnie. A jednocześnie łatwiej będzie określić wszystkie te elementy Twojego życia, w których należy dokonać zmian.

Akceptacja - dmuchawiec

  1. Spróbuj przypomnieć sobie te momenty, w których reagowałeś w taki sposób, który Ci się nie podobał. Takie postępowanie jest niezwykle przydatne w opisywanym procesie separacji. Pomaga Ci także poznać lepiej samego siebie i rozpoznawać niepożądane wzorce zachowań.
  2. Możesz przy tej okazji zadać sobie pytanie, co czujesz w chwili, gdy postępujesz w sposób, którego nie akceptujesz u siebie. Musisz mieć przy tym na uwadze, że nasze automatyczne reakcje są często zaprogramowane w nas przez nasze otoczenie. Może to wywołać u nas stan permanentnego zanurzenia w morzu negatywnych uczuć, takich jak poczucie winy.
  3. Musisz oprzeć się pokusie porzucenia dotychczasowych wysiłków i potraktować swoje cele jak najbardziej poważnie. W końcu Twoim celem jest zmienić swoje życie na lepsze. Początkowa niemożność przezwyciężenia zachowań, których u siebie nie akceptujesz, może wywołać u Ciebie niepokój i niepewność. Nikt nigdy nie powiedział, że będzie łatwo.
  4.  Pamiętaj: nikt nie jest doskonały. Wszystkie wzorce zachowań, które starasz się zmienić u siebie cechują się głęboką więzią emocjonalną. Jeśli okaże się, że ciągle powtarzasz ten sam błąd, nie oceniaj siebie lub nie stosuj uogólnień. Załóż, że Twoje zachowanie jest zgodne z Twoim sposobem myślenia i że, na szczęście, udało Ci się je zmienić.

Wszelkie narzędzia pozwalające na przeprowadzenie zmian znajdują się w Twoich rękach. Co zamierzasz zatem zrobić i jak chcesz zmienić swoje życie?

Scroll to Top