Inteligencja - wyższość nad ignorancją

Inteligencja - wyższość nad ignorancją

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Inteligencja. Czasem bywa, że ktoś pozostaje w milczeniu wobec krytyki, zawiści czy nawet jawnej prowokacji. Kiedy ignorant dochodzi do głosu i atakuje kąśliwymi uwagami, inteligencja sprawia, że lepiej jest zachować spokój, uśmiechnąć się i odejść w swoją stronę.

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że zachowanie spokoju i łagodności w obliczu krytyki lub zarzutu nie należy do łatwych zadań. Dowodzą tego między innymi wyniki badań opublikowanych na łamach czasopisma “USA Today“.

Wobec jawnej krytyki 70 procent ankietowanych czuje się urażona, 20 procent stawia jej czoła i odrzuca ze złością, a zaledwie 10 procent analizuje ją, a jeśli stanowi ona wyraz ignorancji, po prostu nie bierze jej sobie do serca.

Inteligencja, a spory

Dlaczego tak trudno przyjąć nam krytykę? Ponieważ ogólnie rzecz ujmując zależy nam na akceptacji. Problemem jest duma, która sprawia, że tracimy tak ważną dla nas równowagę. Kiedy więc krytyka bazuje się na ignorancji, nie odczuwamy ryzyka, że nasze poglądy są błędne.

Wszyscy powinniśmy brać pod uwagę, że istnieją kłótnie i spory, które nie przynoszą żadnej korzyści, w których nie da się osiągnąć nic konstruktywnego. Kiedy cudze uszy nie słuchają, a małe móżdżki są zbyt małe, by znalazły miejsce na przyjęcie logicznych wyjaśnień, lepiej jest zachować spokój, uśmiechnąć się i przejść nad tym do porządku.

Kobieta z gołębiem

Ignorancja jest nasieniem nietolerancji

Zacznijmy przede wszystkim od tego, co rozumiemy jako ignorancja. Z pewnością nie mamy na myśli braku wiedzy czy kultury. Najbardziej szkodliwa ignorancja, to ta, która nie ma nic wspólnego z empatią czy delikatnością. Osoba przejawiająca ignorancję łatwo wydaje osądy nacechowane pogardą.

Przeczytaj również artykuł: Nadmierna empatia i jej 5 typowych przejawów

Wyższy poziom ignorancja przybiera, gdy z góry odrzucamy coś, o czym w ogóle nie mamy pojęcia. Choć wiemy, że tak naprawdę brakuje nam wiedzy na dany temat, ale wolimy uparcie obstawać przy swoim, zamiast tę wiedzę zdobyć.

Takie sposoby postępowania stanowią nasienie nietolerancji, czegoś, czego każdy z nas z pewnością już kiedyś odczuł na własnej skórze.

Bardziej złożoną kwestię stanowi fakt, że przy wielu okazjach ignorancja pojawia się w naszym najbliższym otoczeniu. W tych ojcach, matkach i innych członkach najbliższej rodziny, którzy bez wahania oceniają innych bez potrzebnej do tego wiedzy.

Przeczytaj również artykuł: Śmierć rodzica kończy etap dzieciństwa

Nie wykazują przy tym najmniejszej inicjatywy, by poznać motywy czy potrzeby innych. Tak. Nietolerancja przejawiająca się w naszym najbliższym otoczeniu w taki sposób jest naprawdę bolesna. Nietolerancja boli. Krytyka również. Obraza zaś powoduje krwawienie duszy.

Zranione serce

Jednakże z czasem rany się zabliźniają, człowiek dojrzewa i zaczyna rozumieć wiele spraw, których wcześniej nie rozumiał. Rozumie, że ludzie zazwyczaj się nie zmieniają. Ci, którzy nie chcą pójść o krok dalej z ignorancji w stronę wiedzy, robią to z wyboru. Tak naprawdę nie chcą nic zmieniać.

W takich przypadkach nie pozostaje nam nic innego, jak spisać taką osobę na straty na rzecz zachowania swojej godności, która daje naszej duszy spokój. To właśnie inteligencja i poczucie godności sprawia, że lepiej nam zachować ciszę, uśmiechnąć się i oddalić bez słowa.

Kiedy inteligencja wymaga, by odpowiedzieć

Czasami jednak stawia się nas w sytuacji, w której zachowanie ciszy i spokoju nie było by tym, czego wymaga inteligencja. Czasem zamiast tego trzeba odpowiednio zareagować, aby bronić swoją wewnętrzną spójność. W takich sytuacjach trzeba podnieść głos i będąc pewnym siebie, odważnym i asertywnym zaznaczyć granice.

Przeczytaj również artykuł: Manipulatorzy oraz jak sobie z nimi radzić

Kiedy inteligencja nakazuje odpowiedzieć:

  • Wobec osób próbujących manipulować. Kiedy ignorant przekracza wyznaczoną granicę szacunku i poniża Cię, aby siebie postawić w lepszym świetle i zyskać przewagę. W takich sytuacjach inteligencja nakazuje się bronić.
  • Nigdy nie dopuść do sytuacji, w której manipulator zyska przewagę. W tym celu odpowiednio wcześnie należy przerwać jego komentarze, poniżanie, ironię mające na celu wyeksponowanie jego domniemanych poszlak. Zaznacz jasno, że nigdy nie ma się do nas zwracać w taki raniący sposób.
Kobieta

Inteligencja w walce z ekspertem od upokarzania

Innym często spotykanym typem agresora jest tak zwany ekspert od upokarzania. To osoby, mające na celu upokorzenie nas publicznie bądź prywatnie w celu zdobycia przewagi i władzy nad nami. Za takim zachowaniem jako źródło może funkcjonować zawiść.

Przeczytaj również artykuł: Będzie tęsknić za tobą jutro, kto opuszcza cię dziś

  • Komuś, kto jako broń stosuje upokorzenia, nie wolno odpowiadać tym samym. Nie można też stosować krzyku czy przemocy. Skuteczną bronią jest obojętność. Gdy będziemy obojętni na jego taktykę, odkryje, że nie ma nad nami żadnej kontroli.
  • Jeden raz należy też wyrazić w słowach, co myślimy o jego zachowaniu. Należy to zrobić kategorycznie, z pewnością siebie i utrzymując kontakt wzrokowy. Przede wszystkim zrób to w sposób asertywny.
  • Jeżeli mimo to utrzymuje swoje nastawienie starając się  nas upokorzyć, należy pokazać, że nie robi to na nas żadnego wrażenia. Niezależnie od tego co powie, czy co zrobi.

Podsumowując, wszyscy wiemy, że szkodliwa ignorancja jest nasieniem, które zawsze zatruwa naszą życiową drogę. Jednak wiemy też, że jest tylko chwastem, z którym można skutecznie walczyć. Zastanów się dobrze nad tym, które konflikty trzeba rozwiązywać w przemyślany sposób, a które po prostu zlekceważyć i puścić w niepamięć.

Przeczytaj również artykuł: Odnalezienie mentalnego spokoju

Pamiętaj, że nie ma nic cenniejszego, niż nasz wewnętrzny spokój. Niech prowadzi Cię inteligencja, przezorność i zawsze pamiętaj, że małe móżdżki nigdy nie pojmą wielkich marzeń. Pamiętaj też, że w uszach głuchego na własne życzenie, nigdy nie zagoszczą słowa, które wypowiada inteligencja!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.