Jak uszczęśliwiać ludzi wokół nas?

Jak uszczęśliwiać ludzi wokół nas?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Stale szukamy sposobów na szczęście. Jego osiągnięcie wydaje się podstawowym celem naszej egzystencji. O czymś jednak zapominamy… Prostym sposobem do szczęścia jest coś, co wszyscy mamy w swoim zasięgu. Tym czymś jest po prostu uszczęśliwiać innych ludzi. Zastanów się nad tym przez chwilę. Jak uszczęśliwiać ludzi wokół nas?

Nasze szczęście

Pierwszym krokiem przed próbą uszczęśliwiania kogoś innego jest sprawdzenie poziomu własnego szczęścia. Czy jesteśmy szczęśliwi? Jeśli tak to jesteśmy na dobrej drodze, ale jeśli nie to będziemy musli zmienić parę rzeczy.

Istnieją pewne bariery, które sami sobie narzucamy. Z łatwością możemy sprawić, że runą, ale nie jesteśmy do tego przekonani. Chwytamy się ich niczym ściany, która chroni nas przed innymi i nie pozwala się im do nas zbliżać. Jak możemy zatem poluzować te bariery?

  • Pozbądź się pretensji: to one wywołują nasze niezadowolenie. Będąc złym na kogoś, nie dając mu przebaczenia, na przestrzeni czasu, może sprawić, że staniemy się zgorzkniałymi, nieszczęśliwymi ludźmi.
  • Bądź pozytywny: bycie pozytywnym nie oznacza bycia szczęśliwym, kiedy sytuacja wymaga czegoś innego. Bycie pozytywnym oznacza dostrzeganie jasnej strony życia. Wyciąganie wniosków z różnych sytuacji i rozwijanie się jako osoba – niezależnie od tego, co nas spotyka.
  • Odwracaj znaczenie rzeczy: ważne jest, aby dostrzegać obie strony (dobrą i złą) rzeczy, które dzieją się dokoła nas. Często skupiamy się na rzeczach, które nie są tego warte i powodują tylko niepotrzebny zawrót głowy. Zastosuj bardziej filozoficzne podejście do spotykających Cię kwestii, rozluźnij się nieco.
Relaks

Pierwsze kroki, aby uszczęśliwiać kogoś

Istnieje 8 kroków, które możemy wykonać, aby uszczęśliwiać kogoś. Bez znaczenia, czy jest to członek rodziny, nasz przyjaciel, czy nawet nieznajomy.

Jak często pomagałeś komuś w potrzebie? Przykładowo chroniąc kogoś swoją parasolką w deszczowy dzień. Jak wtedy się poczułeś? Szczęśliwy prawda? Cóż, ta druga osoba również, oprócz oczywiście bycia do głębi wdzięcznym. Tak naprawdę nie zrobiliśmy nic nadzwyczajnego, był to po prostu mały, lecz szczodry gest, który z pewnością zapamiętają.

1. Witanie się

Witaj ludzi swoim najlepszym uśmiechem, okazując jednocześnie przyjemność z uznania dla innej osoby oraz okazywania im szczerego zainteresowania.

W wielkich i dużych miastach ten nawyk już się zatracił. Na wsiach, miejscowościach gdzie żyje niewielu ludzi nadal popularny jest zwyczaj witania ludzi, których spotyka się na ulicach. Wynika to zwyczajnie z szacunku do drugiej osoby.

2. Przytulanie

Przytulanie i bycie przytulanym to coś więcej niż uczucie spełnienia. Przytulanie sprawia, że czujemy się lepiej, a i tak robimy to nie tak często, jak powinniśmy.

3. Pomaganie

Pomaganie nie zawsze oznacza wydawanie dużych ilości pieniędzy, wstępowanie do organizacji pozarządowych, czy też podróżowanie na drugi koniec świata, by nieść pomoc najbardziej potrzebującym.

Istnieją inne rodzaje pomocy takie jak chociażby przeprowadzenie starszej osoby przez ulicę, zasadzenie drzewa, wyrzucanie śmieci do właściwych pojemników, czy pomaganie nieznajomemu w pchaniu zepsutego samochodu. Wszystko to również nazywamy pomocą.

Codziennie mamy mnóstwo możliwości, aby zaoferować komuś swoją pomoc. Problem w tym, że nie dostrzegamy, bądź nie chcemy dostrzegać jak to robić. Wydaje nam się, że aby pomagać musimy dokonywać wielkich czynów, ale tak wcale nie jest. Mały gest może uszczęśliwiać nas i innych ludzi.

4. Dziękowanie

Dziękuj za wszystko. Kiedy ktoś ustępuje ci miejsca, kiedy chce przepuścić cię w drzwiach, kiedy zatrzymuje się dla ciebie przed przejściem, kiedy prawi ci komplementy. To nic wielkiego aby podziękować za małe gesty lub słowa, które są częścią naszej codzienności. Nawet dziękowanie komuś za jego towarzystwo. To właśnie czyni nas lepszymi ludźmi, a jednocześnie wprowadza nas w stan szczęśliwości.

5. Słuchanie

Wszyscy musimy kiedyś zostać wysłuchani, dlatego koniecznie jest, abyśmy sami nauczyli się słuchać. Usiłując zrozumieć mówcę, wiedząc jak wczuć się w jego sytuację i doradzić mu w razie potrzeby, daje nam poczucie przydatności i pomocy.

kwiaty-ksiazka

Naprawdę musisz słuchać, bez oceniania oraz być szczerym. Możesz uszczęśliwiać drugą osobę będąc u jej boku, naprawdę jej słuchając i prawdziwie ją wspierając.

6. Utrzymywanie kontaktu

Nie musimy czegoś potrzebować, ani mieć zobowiązania, by do kogoś zadzwonić i spytać jak się ma. Dziś dużo łatwiej jest nam komunikować się z innymi, więc dlaczego nie mielibyśmy ich uszczęśliwiać?

Zwykły telefon z zapytaniem jak miewa się druga osoba, lub aby tylko powiedzieć cześć i spytać czy wszystko gra, zwiększą twoje szczęście i uczucie spełnienia.

7. Dawanie

Nie musisz mieć ustalonego dnia. Kiedy po prostu widzisz coś, co kojarzy się z daną osobą i wiesz że dana rzecz by jej się spodobała to możesz ją jej podarować! Podziękuje ci, poczuje się ważny dla ciebie i bardzo wesoła. Jest to szczery, bezinteresowny gest.

8. Dzielenie się

Jeśli czegoś mamy w nadmiarze, czym możemy podzielić się z inną osobą to róbmy to! Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż dzielenie się z potrzebującymi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.