Wyciszony umysł jest nieważki, przejrzysty, wolny i lśniący jak powierzchnia morza podczas flauty. Znika uczucie egocentryzmu, zanikają wszelkie zewnętrzne naciski. A te typowe dla naszej codzienności wewnętrzne wiry pełne obsesji i negatywnych myśli tracą swoją intensywność.
Nic innego nie jest aż tak zdrowe, jak wyciszony umysł pozwalający na pełny relaks. W efekcie tego będziemy w stanie odnaleźć spokój w całym tym chaosie.
Gordon Hempton, znany ekolog akustyczny, mówi nam, że cisza jest “gatunkiem” zagrożonym wyginięciem. Co więcej, według tego eksperta od natury, dźwięku i dobrego samopoczucia, cisza i spokój są kluczowe dla naszego przetrwania. To ostatnie stwierdzenie może wydawać się nieco przesadzone, ale w rzeczywistości jest niezwykle ważne i jeszcze bardziej znaczące.
“Spokój jest postrzeganiem spokojnego i spokojnego umysłu”
-Debasish Mridha-
Ludzie z pokolenia na pokolenie, a nawet z roku na rok tracą zdolność do słuchania. Chodzi nie tylko o umiejętność słyszenia tego, co mówi nam nasze otoczenie, ale przede wszystkim to, jakie zewnętrzne bodźce wywołują w nas określoną reakcję. Faktem jest, że ludzie prawie nigdy już nie słuchają siebie samych.
Milczenie, zdaniem profesora Gordona Hemptona, zmusza nas do bycia obecnymi i do bycia szczerymi. Jest to sposób na pozbycie się sztucznych masek z naszych dusz i umysłów. A kolejnym krokiem jest otwarcie serca na świat i odnalezienie rządzącej nim prawdy.
Z tego można w prosty sposób wywnioskować, że wyciszony umysł jest idealnym wręcz sposobem na poszerzenie świata w nas samych. To świetna metoda na połączenie się z tym, co nas otacza i kim jesteśmy. Pokazuje nam, gdzie i jak powinniśmy inwestować w nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Inaczej mówiąc wyciszony umysł jest czymś, co powinniśmy starać się osiągnąć dosłownie każdego dnia.
Twój umysł jest Twoim głównym źródłem wyczerpania. Wyciszony umysł działa dokładnie odwrotnie
Spójrzmy prawdzie w oczy. Czasami Twój umysł jest jak zwierzę, które przepełnia nieograniczona wręcz energia. Jest niestrudzony, niespokojny i pochłania wszystko dookoła. Wszystko splata się w jeden ogromny węzeł, który w efekcie może podstępnie stać się Twoim najgorszym wrogiem.
Twój umysł nie rozumie, co to jest odpoczynek. Nie ma żadnych skrupułów, by obudzić Cię w środku nocy. Będzie także nieustannie podtrzymać Cię w stanie czujności i pobudzać. Będzie również karmić Cię bezużytecznymi myślami i obsesjami. Nasze umysły stają się mgliste i gubimy się w oceanie niepokoju i depresji.
Mistrz Eckhart, znany dominikanin i niemiecki filozof żyjący i tworzący w XIII wieku, powiedział w jednej ze swoich prac, że jedynym sposobem na uspokojenie wewnętrznego bólu jest milczenie. Według niego bezruch i nieobecność dźwięku wokół nas może działać jak oczyszczający nasze myśli ogień. Wyciszony umysł to coś takiego, jak cichy dom, w którym nasza dusza staje się bardziej intuicyjna. To właśnie tam nasze oczy stają się odświeżone i tam właśnie pogłębia się cała nasza wiedza.
To, co opisuje Mistrz Eckhart, ma także niezwykle istotne mistyczne konotacje, to jasne jak słońce. Jednak w całej swojej historii religia i duchowość rzeczywiście promowały znaczenie ciszy. Budda wyjaśniał na przykład, że praktykowanie stanu emocjonalnego określanego jako wyciszony umysł było idealnym sposobem na zakończenie stanu wyczerpania, kłamstwa i samolubstwa.
Wyciszony umysł w swojej istocie nie jest tym, co dystansuje się od rzeczywistości lub jej unika. Jest zupełnie odwrotnie do tego powszechnego przekonania. Jest on zawsze czujny i pobudzony. Jego celem jest przede wszystkim zrozumienie natury rzeczywistości, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej.
“Cisza jest jedynym przyjacielem, który nigdy Cię nie zdradza”.
-Konfucjusz-
Wyciszony umysł i spokojne myśli
Oczywiste jest, że nasze umysły mogą nas zmęczyć. Ludzie starają się zapewnić relaks swojej psychice na różne sposoby. Na przykład za pomocą medytacji, ćwiczeń uważności i jogi. Prawdopodobnie polecono Ci medytację. Może nawet tej techniki próbowałeś – choć bez powodzenia – i wtedy zdecydowałeś, że to nie zadziała w Twoim przypadku.
Nie jesteśmy zwolennikami medytacji typu zamkniętego oka, choć dobrze wiadomo, że to możliwe. Aby ćwiczyć i korzystać z dobrodziejstw, jakie zapewnia wyciszony umysł, istnieje wiele innych sposobów na uwolnienie tej ciszy. Kluczem do sukcesu, podobnie jak do wszystkiego innego w życiu, jest po prostu znalezienie odpowiedzi, która najlepiej pasuje do naszych potrzeb i osobowości. Oto kilka zasad, nad przemyśleniem których warto się zastanowić głębiej i poświęcić na to trochę czasu. Zapraszamy zatem do refleksji.
4 zasady praktykowania techniki o nazwie “wyciszony umysł”
Pierwszym celem, niezależnie od tego, jak dziwne może Ci się to wydawać, jest po prostu konieczność zaprzestania żywienia obaw wobec ciszy i milczenia.
Trudno będzie Ci to przyznać, ale jest to niezaprzeczalna prawda. Coś tak prostego, jak udanie się gdzieś na totalne odludzie, bez śladu cywilizacji w promieniu wielu kilometrów i siedzenie tam w całkowitej samotności, może być po prostu przerażającym doświadczeniem dla wielu ludzi.
Poznaj i zapamiętaj te 4 zasady!
- Cisza rozbiera nas psychicznie i sprawia, że czujemy się jakbyśmy byli “pozbawieni” czegoś. Jednak to “coś” jest często tylko powierzchownymi rzeczami, które nosimy ze sobą. Rzeczami, które grają w różnego rodzaju gry za pomocą naszych umysłów. Musimy odważnie pozwolić sobie na to, byśmy zostali objęci ciszą. Powinniśmy nauczyć się cieszyć się jej bliskością i gotowi odsunąć od nas niepotrzebne ciężary, z jakich w wielu przypadkach składa się nasze codzienne życie.
- Wyciszony umysł pozwoli nam zapewnić sobie choćby nawet jedną tylko godzinę samotności dziennie. Ale to wystarczy. Aby w pełni kształtować wyciszony umysł i korzystać z jego zalet, musimy się nauczyć tego, aby przebywać w samotności. Samotność, którą swobodnie wybraliśmy przez określony czas, jest zdrowa, oczyszczająca i odmładzająca pod każdym względem.
- Wczuj się w siebie. Aby uspokoić swój niespokojny, nienasycony umysł i jego negatywne myśli, naucz się, jak mieć prawdziwą empatię dla siebie samego. Aby to zrobić, odwróć wzrok i skieruj go do wewnątrz siebie. Szukaj tego “głosu” wewnętrznego, który mówi Ci: “Wszystko jest w porządku. Uspokój się, przestań myśleć o tych wszystkich rzeczach. Skup się. Od teraz wszystko będzie lepiej. Po prostu doceń ciszę. “
- Wyciszony umysł i spowolnienie otaczającego Cię świata nie oznacza, że marnujesz czas. Inną niezwykłą strategią jest nauczenie się tego, by robić wiele rzeczy wolniej w ciągu dnia. Zrozumieć, że chodzenie wolniej nie zawsze oznacza marnowania czasu. Spowalniając swoje życie, pozwalając sobie na docenienie chwili, sprzyjasz w ten sposób uzyskaniu psychicznego spokoju. A to właśnie zapewni Ci wyciszony umysł.
Parę słów tytułem podsumowania
Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, należy podkreślić, że wyciszony umysł nie jest jedynie abstrakcyjną koncepcją. Nie jest to coś zupełnie niemożliwego do osiągnięcia lub dostępne jedynie dla tych, którzy od lat ćwiczyli regularnie medytację. Ten typ zrelaksowanego myślenia wymaga silnej woli, samokontroli i dobrej dawki miłości do samego siebie. Przekonaj się na własną rękę, że Twój umysł nie jest i nigdy nie powinien być Twoim najgorszym wrogiem.