Umiejętność słuchania także jest sztuką

Umiejętność słuchania także jest sztuką
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Tak, to prawda, że umiejętność słuchania drugiej osoby jest prawdziwą sztuką. W końcu nie wszyscy wiedzą, jak to robić. Ponadto warto wiedzieć milczenie aż do momentu, gdy druga osoba przestanie do nas mówić, nie jest tym samym, co słuchanie. Myślenie o tym, co masz zamiar powiedzieć, podczas gdy druga osoba wyjaśnia swój pomysł, to nie to samo, co słuchanie.

Umiejętność słuchania drugiej osoby to jednak coś zupełnie innego, o wiele bardziej istotnego. Nie każdy to potrafi.

Umiejętność słuchania oznacza przetwarzanie tego, co słyszysz, nadawanie mu znaczenia i podejmowanie prawdziwego wysiłku w celu zrozumienia tego, co druga osoba chce Ci powiedzieć. Aby zrozumieć z jej perspektywy tego, czym próbuje się z Tobą podzielić. W tym sensie prawdziwe jest stwierdzenie, że czasami cisza mówi o wiele więcej niż słowa. Z tego właśnie powodu ważne jest, aby nauczyć się z niej korzystać i rozwijać w sobie umiejętność słuchania.

W wielu przypadkach umiejętność słuchania rzeczywiście sprowadza się jedynie do samego słuchania. Często nie ma potrzeby mówienia czegokolwiek. Niekiedy określa się taką sytuację jako rozumienie się bez słów. Ale to wymaga także głębokiego zaufania dla drugiej osoby. Musisz zrozumieć uczucia tej osoby, która opowiada Ci swoją historię i połączyć się z nią. Wymaga to również pewnego rodzaju wysiłku, który obejmuje między innymi cierpliwość i koncentrację na potrzebach Twojego rozmówcy.

Rozmowa

Dzielenie się ciszą łączy Cię z innymi ludźmi. Jest to sposób na powiedzenie im tego, że mogą na Ciebie liczyć, ze wszystkim, co to oznacza.

Zrozumiesz także, że umiejętność słuchania otwiera drzwi do serca osoby, gdy tylko przestaniesz słuchać wyłącznie siebie samego. Kiedy przestajesz myśleć tylko o swoich problemach i zaczynasz dostrzegać także cierpienie tej drugiej osoby. To właśnie wtedy możesz powiedzieć, że zaczynasz naprawdę słyszeć to, co Ci ktoś chce powiedzieć. W tym szczególnym momencie przynajmniej raz zadbasz o czyjeś życie, a nie tylko o swoje.

Będziesz chciał usłyszeć, jak ta druga osoba naprawdę się czuje, a nie tylko, jak Ci się wydaje, że jest. Będziesz chciał, żeby druga strona poczuła, że tam jesteś dla niej. I że nie zatrzymasz się na mówieniu łatwych rzeczy, takich jak “Wiem”, “Ja też”, “Rozumiem.” Że nie będziesz chciał jej po prostu zbyć. Bo takie coś tak naprawdę w ogóle w niczym nie pomaga. Umiejętność słuchania polega po prostu na byciu przy kimś i rozumieniu tego, co ten ktoś chce nam przekazać.

Umiejętność słuchania, a odpowiednie środowisko dla rozmowy

To idealne środowisko jest zupełnie spokojne. Potrzebujesz do tego absolutnej ciszy, chociaż szczerze mówiąc, czasami jest to dość niewygodne lub niezręczne. Ale to kwestia, która jest absolutnie konieczna. Cisza daje nam przestrzeń do myślenia i przetwarzania słów, które słyszymy.

“Nigdy nie przerywaj ciszy, chyba że możesz ją poprawić.”
L. V. Beethoven

Jeśli potrafisz poradzić sobie z ciszą, dostaniesz zrelaksowane, odpowiednie środowisko do rozmowy. Umiejętność słuchania daje Ci wskazówki co do tego, czego potrzebuje druga osoba. Ale Ty możesz to zrobić tylko wtedy, gdy naprawdę skupisz się na jej historii i sposobie, w jaki ją Ci ten ktoś opowiada.

Cisza to przerwa, która zachęca drugą stronę do mówienia. Cisza pomaga także słuchać siebie samego. I wreszcie, cisza jest sceną do rozmowy, zwłaszcza dla osób, które nie są zbyt skore do wylewnych zwierzeń i potrzebują odrobiny wysiłku, zanim zabiorą głos.

Po prostu zamknij oczy i słuchaj w skupieniu

Zamknij oczy, zamknij usta i nadstaw uszu. Odłącz swój własny mózg i połącz w jego miejsce swoje serce. Teraz jesteś już gotów do słuchania. Wszystko wokół Ciebie ma swój własny dźwięk, a jeśli zaczniesz mówić, nie będziesz w stanie go usłyszeć. Wszyscy, którzy do Ciebie mówią, będą opowiadać Ci, kim są i przez co przeszli. Naprawdę nie możesz poznać innych ludzi, jeśli będziesz słuchał tylko siebie.

Koniec z używaniem słów, które mają zakończyć rozmowę i zamknąć ją. To nie jest umiejętność słuchania. Czasami słuchanie oznacza nieudzielanie odpowiedzi lub powstrzymanie się od komentarzy i uwag. A może także czasami wymagać prostej reakcji, takiej jak uścisk lub uśmiech po tym, jak druga osoba skończą mówić to, co miała do przekazania.

Dyskusja

Skoncentruj się zatem na tworzeniu kontekstu słuchania i niczym więcej. Skoncentruj się na chęci usłyszenia, co druga osoba chce Ci powiedzieć i przekazać. Tylko w ten sposób będziesz w stanie odpowiednio zareagować i zdać sobie sprawę z tego, co chcesz jej powiedzieć i co dalej robić, jak postępować.

Umiejętność słuchania jest sztuką, ponieważ łączy ludzi poprzez coś w rodzaju kolorowych pociągnięć pędzlem malarza. Słuchanie jest sztuką, ponieważ daje Ci szansę nauczenia się czegoś, czego wcześniej nie wiedziałeś. Daje Ci dostęp do nowych światów i nowych emocji. Słuchanie daje Ci sposób na to, aby zaofiarować komuś pomoc.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.